Acai - Extrakt z plodov 10:1 v prášku
Acai - Extrakt z plodov 10:1 v prášku
Acai - Extrakt z plodov 10:1 v prášku
Acai - Extrakt z plodov 10:1 v prášku

Acai
Extrakt z plodov 10:1 v prášku

Euterpe oleracea, Acai, Acai berry
Produkt z Číny

Extrakt z plodov Acai je skvelou voľbou pre každodenné užívanie. Celý popis
Objednejte do 16:00 a doručíme ve streda 28.3.
Prihláste sa a získajte lepšiu cenu
Našim verným zákazníkom dávame lepšie ceny.
Prihlásiť sa
Acai je brazílsky názov pre palmu rastúcu prevažne v Južnej Amerike. Pokiaľ by sme chceli poznať jej latinský názov, je to Euterpe olerecea, slovensky potom kapustoň brazílsky alebo tiež euterpe brazílska. My sa však budeme držať názvu acai, ktorý je uznávaný po celom svete. Ako teda vyzerá? Jedná sa o 15 - 25 metrov vysokú štíhli palmu s rozvetvením v rastovom vrchole. Acai sa drží skôr v nížinách, v záplavových oblastiach a pozdĺž riek. Jej výskyt je prirodzene pomerne dosť rozšírený. Vďaka jej príjemnému vzhľadu sa však pestuje aj ako okrasná rastlina. Čo nás však zaujíma najviac je jej využitie v medicíne a liečiteľstve. Týmto účelom zodpovedajú najmä plody, tzv. acai berry.
Plody sú považované za najbohatšie ovocie, čo sa týka antioxidantov (spolu s goji a maqui). Jedná sa o malé guľôčky o priemere 20 - 30 milimetrov. Spočiatku je ich farba zelená, ale akonáhle dozrejú, menia sa na tmavofialové. Rastú v trsoch po 700 - 900 kusoch. Áno, až 900 kusov tohto ovocia sa nachádza v jednom trse vážiacom až 20 kilogramov. Palma naviac plodí dvakrát do roka, čo poskytuje naozaj veľké množstvo plodov. Napriek tomuto faktu je acai pomerne ťažké na spracovanie. Ide predovšetkým o to, že až 60% tvorí kôstka. Zber a spracovanie naviac prebieha pomocou tradičných metód, čo spomaľuje výrobu. Na druhú stranu však zaručuje prírodnosť a nezávadnosť produktu. Acai sa transportuje najčastejšie vo forme prášku alebo drene. Využíva sa buď k dochucovaniu potravín, výrobe nápojov alebo v odboroch tradičnej medicíny. Skôr ako sa k tomu dostaneme by sme mali spomenúť jednu zaujímavosť.
K acai sa viaže prastará legenda. Hovorí o náčelníkovi kmeňa, ktorý sa neustále populačne rozrastal. Vzhľadom k zlým zdrojom jedla, stálo pred náčelníkom ťažké rozhodnutie. Vydal zákon, ktorý hovoril, že každé narodené dieťa sa v záujme ostatných usmrtí. Rozhodnutie bolo ťažšie o skutočnosť, že jeho jediná dcéra Iaca bola tehotná. Aby však ostatným ukázal, že si stojí za slovom, a že zákon platí pre každého, nechal svojho novonarodeného vnuka zabiť. Iaca smútila veľa dní, stránila sa spoločnosti a uzavrela sa do seba. Jedného dňa začula z džungle nárek dieťaťa. Okamžite sa rozbehla, aby nevinnej duši pomohla. Náčelník sa ju vydal hladať, ale keď sa mu ju podarilo nájsť, bola už mŕtva a schúlená pri kmeni dovtedy neznámeho stromu, obsypaného purpurovými plodmi. Vo svetle týchto udalostí náčelník odvolal svoj zákon a zaprísahal sa, že nepríde k jeho znovuzavedeniu. Nový strom nazval podľa svojej dcéry — Acai — prehodením písmen jej mena.
Zloženie acai berry
Za najdôležitejšie látky môžeme s určitosťou považovať vitamíny A, B1, B2, B3, B6, B12 a hlavne C a E. Okrem nich narazíme aj na minerály a stopové prvky, medzi ktoré patrí chróm, horčík, bór, fosfor, vápnik a ďalšie. Tieto látky sú prakticky všeobecné a vyskytujú sa v mnohých produktoch, čo nás ale prekvapí je zastúpenie omega mastných kyselín. Jedná sa o všetky tri modifikácie, čiže 3, 6 aj 9. Ako ďalšie si uvedieme esenciálne aminokyseliny, ktoré si naše telo nedokáže vyrobiť samé, alebo vlákninu, bielkoviny, rastliné steroly a ďalšie. Vo vymenovaní je vidieť jedna hlavná vec: komplexnosť.
Ako acai účinkuje?
Na čo narazíme ako prvé je kontroverzia. vzhľadom na mediálnu kampaň, ktorú viedli niektoré spoločnosti na acai, ho veľa ľudí považuje za bublinu, ale ide o podvod. Kde teda leží pravda o účinkoch acai berry? Najväčšia kontroverzia padla na účinky ohľadom chudnutia, ale o nich si povieme až neskôr. Teraz by nás mohlo zaujímať, ako to je s klasickými účinkami. Ide predovšetkým o stimulačný účinok na náš imunitný systém, tento účinok zaručuje vysoké percento vitamínu C a predovšetkým zastúpenie antioxidantov, ktorých má acai 2x viac ako čučoriedky. Tieto látky dokážu podporiť našu obranyschopnosť a tým nám zlepšia kvalitu života. Musíme sa totiž chrániť pred okolitými vplyvmi.
Ako je to s chudnutím?
Veľa ľudí si myslí, že acai je zázračné, a že ich dokáže zbaviť tuku bez vlastnej snahy. Tak to ale bohužiaľ nie je. Musíme sa taktiež zapojiť my, jesť vyváženú stravu a predovšetkým sa hýbať. Okrem toho sú účinky acai pomerne logické. Obsahujú veľké mnôžstvo antioxidantov, ktoré stabilizujú metabolizmus; ďalej vlákninu, ktorá oddiaľuje pocit hladu. Z tohoto všetkého vyplýva, že acai nám môže pomôcť, ale hlavná časť práce je predsa len na nás.
Acai a nežiadúce účinky
Spolu s užívaním je spomínaný len jeden nežiadúci účinok: tráviace a črevné problémy. Pokiaľ by sme ich zaznamenali, je najlepšie acai vysadiť. Nemusíme sa však báť, tento stav je veľmi ojedinelý. Acai by nemali užívať tehotné a kojacie ženy. Ďalej nie je vhodný pre osoby s nízkym krvým tlakom a ani pre deti do 3 rokov. Vždy by sme mali užívanie konzultovať s lekárom.
Ako správne dávkovať?
Odporúčaná denná dávka je limitovaná na 1 gram (2 odmerky).
Ako užívať dennú dávku?
Prášková forma je zázračná v tom, že ju môžeme aplikovať takmer kdekoľvek. Môžeme ju primiešať do vody, jogurtu, alebo do čím ďalej tým viac obľúbeného smoothie.
Vhodné kombinácie
Aby sme vyťažili čo najlepšie vlastnosti acai, môžeme ho nakombinovať s inými produktami. Vhodná je napr. kombinácia s chlorellou, kedy prichádza k širšiemu spektru záberu. So spirulinou je to dosť podobné, vďaka čomu sa umocňujú vlastnosti oboch produktov. Ďalšou možnosťou je goji, ktoré pôsobí veľmi podobne ako acai a ich účinky sa tak násobia. Kola nitida posktuje spolu s acai viac energie, rovnako ako guarana — narozdiel od kola nitida účinkuje dlhšie, ale má pomalší nástup.