Brahmi - Drvená bylina
Brahmi - Drvená bylina
Brahmi - Drvená bylina
Brahmi - Drvená bylina

Brahmi
Drvená bylina

Bacopa monnieri, Bacopa monniera, Bacopa drobnolistá, Gratiola monnieria, Coastal Waterhyssop, Brahmi, Thyme-leafed gratiola
Produkt z Indie

Africký strom známy vďaka svojim účinkom úzko spojeným s mozgovou činnosťou. Používa sa už tisícky rokov. Prečo? Celý popis
Objednejte do 16:00 a doručíme v piatok 19.1.
Prihláste sa a získajte lepšiu cenu
Našim verným zákazníkom dávame lepšie ceny.
Prihlásiť sa
Bacopa monnieri, Bacopa brahmi alebo jednoducho len Brahmi – to je názov stromu rastúceho pôvodne v Indii. Tu našiel aj svoje najvýznamnejšie využitie. India je totiž domovom takzvanej Ajurvédskej medicíny, ktorá siaha až do Védskej doby. Brahmi, ktorá je označovaná aj ako „elixír života“, je v tejto medicíne používaná už viac ako 3 000 rokov. To samo o sebe vypovedá o jej účinkoch a vplyvoch, o ktorých si povieme za okamih. Brahmi totiž funguje ako mozgový nutrient.
Postupom času sa dostala Brahmi z Indie i do ostatných krajín sveta. Môžeme tak na ňu naraziť napríklad v Afrike, Ázii, Austrálii, ale i v Amerike. Tejto 10 – 30 cm vysokej plazivej byline najviac vyhovuje vlhké a bahenné prostredie najlepšie v záplavových oblastiach alebo tečúcich vodách. Má drobné protistojné listy oválneho tvaru s dĺžkou 0,5 – 2,5 cm a šírkou do 8 mm. Kvety sú svetlomodré, výnimočne biele.
Túto bylinku s príjemným vzhľadom môžeme pestovať aj doma v kvetináči. Rastlinka je nenáročná, preto prežije aj u nás. Musíme však myslieť na to, že pri jej pestovaní by teplota nemala klesnúť pod 18 °C.
Čo Brahmi obsahuje?
Pohľadom na chemické rozbory tejto bylinky by sme našli množstvo aktívnych látok, ktoré sú farmakologicky významné. Patria medzi ne napríklad alkaloidy, herpestín, saponíny, ale aj bacosid. Z tých známejších sú to beta-sitosterol, flavonoidy a mnoho ďalších minerálnych látok. Hlavné účinky však spôsobujú práve saponíny, ktoré zvyšujú prenos nervových impulzov.
Bacopa a jej liečivé účinky
Medzi uznávané a všeobecne známe účinky patrí stimulácia organizmu. Brahmi je silným antioxidantom, vďaka čomu je schopná bojovať proti voľným radikálom v našom tele. Tým sa stimuluje imunitný systém a narastá obranyschopnosť. Hlavný efekt však má Brahmi na náš mozog. Aj tu pôsobí ako stimulant, zlepšuje pamäť, pôsobí proti nespavosti, ale i proti ďalším problémom a onemocneniam.
Ako Brahmi dávkovať?
Drvená bylina má odporúčanú dennú dávku medzi 5 – 15 g. Je však lepšie začať na nižšej hodnote, ktorú môžeme následne zvyšovať. Ako sa táto dávka správne užíva?
Spôsob užitia Bacopa monnieri
Najlepším možným využitím formy drvenej byliny je pochopiteľne odvar. K tomu nám postačí horúca voda a samotná bylina. Aký je postup prípravy?
Odvar z Brahmi
Forma odvaru je skutočne najlepšou možnosťou pre využitie tejto zázračnej bylinky. Postačí nám k tomu 5 – 15 g drvenej bylinky a horúca voda. Brahmi zalejeme horúcou vodou a necháme 3 – 7 minút lúhovať. Odvar je prospešný pre naše telo. Prvé účinky by sme mali cítiť už po dvoch až troch týždňoch.
Nežiaduce účinky
Užívanie Brahmi je považované za všeobecne bezpečné. Osoby trpiace nízkym krvným tlakom, tehotné či kojace ženy by však užívanie mali konzultovať s lekárom. Neodporúčame kombinovať Brahmi s Ginko bilobou alebo Piracetanom.
Bacopa Monnieri, Autor: Forest a Kim Starr Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0