Artemisia absinthum (Pelyněk pravý)

Artemisia absinthium

Pelyněk pravý

Absinthium, Absinthe wormwood, Wormwood, Common wormwood, Grand wormwood, Stříbrník hořký
Kategorie:
Léčivá bylina
Původ:
Evropa
Vhodné kombinace:
Puškvorec obecný
 
Artemisia absinthium alebo Palina pravá je liečivá bylina dobre známa už v stredovekom Egypte a Grécku. Bez Paliny sa neobíde žiadna medicína, používa sa hlavne pre svoju horkosť. V roku 1792 vynašiel Francúzky lekár alkoholický nápoj menom Absinth a Palina bola jeho hlavnou zložkou. Nápoj bol nazývaný “zelená víla” alebo “zelená bohyňa”. V roku 1915 bola výroba zakázaná, pretože konzumenty doháňal až k alkoholickému šialenstvu. Absinht konzumovali básnici a umelci, čo sa tiež často odrážalo na ich práci. Pripravoval sa 10 - 14 denným vylúhovaním 40 g paliny v pol litri silného alkoholu, to potom obsahovalo až 75% alkoholu. Dnešný Absint je len napodobeninou a bez obsahu thujonu z Paliny pravej.
 
Bylinku nájdeme na kamenitom a skalnatom podklade, na okraji ciest aj na skládkach. Najlepším podkladom pre Artemisiu je bohatá pôda na dusík a vápnik. Pôvod je pripisovaný západnej Ázií, odkiaľ sa rozšíril po celej Európe na sever Afriky, Novom Zélande, sever a juh Ameriky. U nás v republike ho nájdeme len v teplých oblastiach.
 
Táto vytrvalá chlpatá rastlina dorastá do výšky okolo 50 - 150 cm. Plodom paliny je nažka. Byľ je početne vetvená. Stopkaté listy zeleno-šedej farby a trubkovité žlté kvety. Kvitne od júla do augusta a zber prebieha od júna do augusta. Pre pestovanie nie je náročná, potrebuje len miernu zálievku a slnečné miesto.
 
Účinné látky Paline pravej
Palina obsahuje silicu (0,5%), seskviterpenoidné horčiny absinthin a anabsinthin. Ďalšie účinné látky sú éterické oleje absintol s terpenickým alkoholom thujonom a thymolom.
 
Aké sú účinky Paliny pravej?
Odbúrava nechutenstvo, zlepšuje trávenie, pôsobí protizápalovo a má antiseptické účinky. Užívala sa v dobe morovej epidémie a k likvidácií črevných parazitov. Ďalej je užívaný pri vracaní, črevných a žalúdočných problémoch, chrípke, nachladeniu alebo tuberkolóze. Pomáhá odstrániť pocit nafukovania, pocitu plnosti a pálenie záhy. Ženy ju užívajú ku spevneniu maternice a na zrovnanie nepravidelnej menštruácie. Človek s problémy s trávením tučných jedál iste ocení palinu a jeho rýchlu stimuláciu trávenia. Pozitívne ovplyvňuje žlč a žalúdočné šťavy a pomáha pri nedostatočnej funkcii pečene, žalúdka a žlčníka. A pokiaľ chce človek docieliť kľudu a relaxovať, je palina ako stimulant výbornou voľbou.
 
Nežiaduce účinky
Veľkým oblúkom by sa mali vyhýbať tehotné a kojacie ženy! Aj ľudia trpiaci žalúdočnými vredmi by na Palinu mali zabudnúť. Vo vysokých dávkach môže vyvolať kŕče, bolesti hlavy, závraty a v horšom prípade aj bezvedomie. Nemala by sa užívať dlhšiu dobu, vždy len prechodne. Po použití Paliny by človek nemal riadiť motorové vozidlo alebo obsluhovať stroje.
 
Dávkovanie
Prášok
Palina pravá - extrakt z listov 10:1
 
 
Spôsob užitia
Palina pravá - extrakt z listov 10:1 Extrakt zalejeme vodou a pijeme
 
Vhodné kombinácie
Puškvorec obecný Užíva sa hlavne pri najrôznejších žalúdočných problémoch, podporuje totiž látkovú výmenu alebo metabolizmus, tvorbu tráviacich šťiav, skľudňuje kŕečovité bolesti a súčastne pôsobí aj dezinfekčne a močopudne.
 
 
Produkty obsahující Artemisia absinthum (Pelyněk pravý)
Palina pravá - Extrakt z listov 10:1 v prášku

Palina praváExtrakt z listov 10:1 v prášku

  • Silnejšia forma
  • Obľúbené u domorodcov
  • Jednoduché dávkovanie
5,60 €
/ 20g
Skladom
Palina pravá - Drvená bylina

Palina praváDrvená bylina

  • Vhodné na odvary
  • Obľúbené u domorodcov
  • Príjemná vôňa
2,70 €
/ 100g
Skladom