Erythrina mulungu
Mulungu
Mulungu, Coral Flower, Mulungu, Corticeira, Murungu, Muchocho, Murungo, Totocero, Flor-de-coral, Amerikadeigo, Ceibo, Chilichi, Chopo
Mulungu s latinským názvom Erythrina mulungu, niekedy ľudovo nazývaný Zardenicou je pôvodom z Brazílie, odkiaľ sa rozšírila do Peru a ďalších tropických častí Latinskej Ameriky, kde sú stromy kultúrnou záležitosťou. Radí sa do čeľade bôbovitých a pod čeľade motýlokvetných kríkov až stromovitých drevín. Strom a v niektorých prípadoch krík je tŕnitý a rastie do výšky 10 -14 metrov. Strom sa často ľudovo nazývá ako "Korálová kvetina", pretože svojou totožnou farbou okvetenia pripomína orandžové korály. V roku 1829 bol oficiálne zaznamenaný a hneď dostal dva známe botanické názvy Erythrina Mulungu a Verna.
V predkolumbovských civilizáciách bol odvar z kôry tohto stromu používaný na prekonanie strachu z boja a vojenských útrap. Kôra je dodnes využívaná v oblasti Amazónie domorodými národmi, nie len ako liek, ale aj ako insekticíd na vyhubovanie parazitov a jed na ryby. Pre farmaceutické účely sa dodnes užíva v Brazílii, pri poruchách nálady.
Čo Mulungu obsahuje?
Mulungu obsahuje až 80 zloženín, ktoré vykazujú blahodarné účinky na náš organizmus. Moderná medicína v mulungu objavila radu biologicky účinných látok - isoflavonoidy, phaseollin, daidzein a alkaloidy. Pri experimentoch na zvieratách bol preukázaný silný anxiolytický a antikonvulzivny účinok tejto byliny, za ktorú sú zodpovedné práve erythrinové alkaloidy, hlavne erytravin a erysotrin.
Aké sú účinky Mulungu?
Pomáhá ku zkľudneniu nervového systému s tým súvisujúce zrovnanie srdečnej arytmie, pri depresiách, hystérií, strese, poruchách spánku, ako sedatívum, pri poruchách pečene a znižovaní krvného tlaku.
Nežiaduce účinky
Nemá vedľajšie účinky. Iba pri predávkovaní sa môže dostaviť bolesť brucha, lapanie po dychu alebo zníženie srdečného tepu.
Dávkovanie
Drvená kôra
2-4 gramy (2-4 odmerky 1g) na 300 mililitrov vody
Dávkovanie
Drvená kôra
Danné množstvo zalejeme zhruba 80°C horúcou vodou
