Mozog pracuje, aj keď spíme a zaslúži si dovolenku. Využite 30% zľavu na BrainUP

Peganum harmala (Harmala mnohodílná)

Peganum harmala

Harmala mnohodílná

Harmala stepní, Harmal, Syrská routa, Syrská růže, Turecká routa, Harmelstaude, Steppenraute, Harmalkraut, Hermelkraut, Harmelraute, Syrische Raute, Besasa, Marmara, Haoma, Uzarih, Mountain rue, armal, aspand, esfand, wild rue, Syrian rue, African rue, harmel
Vhodné kombinace:
 
Harmala stepná, latinsky Peganum harmala, je vytrvalý ker z čeľade Kacibových. Môže dorásť až do výšky jedného metra, väčšinou sa však pohybuje okolo 40 centimetrov. Bez problémov by sme ju spoznali podľa jej výrazného a prenikavého pachu. Spoznali by sme ju podľa poliehavej byle a jemne delených, kopijovitých listov. Kvety sú veľmi zaujímavé – vyrastajú z listov, sú biele až bledo žltej. Plodom sú kapsuly obsahujúce tvrdé, trpké semená.
 
Pred tým, než sa Harmala rozšírila do Stredomoria a oblastí Ázie, rástla len v strednej Ázii a v Sýrii. Teraz by sme ju našli aj v Mexiku, kde rastú skôr priame odrody. Ďalej aj v Tibete, severnej Afrike, v Maďarsku aj na juhu Francúzska.
 
Pestovanie tohto kríku nie je nijak zložité. Najviac jej vyhovuje piesčitá pôda. Výsev by sme mali robiť v období, kedy už nehrozia prízemné mrazíky, inak by sme rastlinku zahubili. Pôda musí byť dobre hnojená a navlhčená. Na zimu musíme Harmalu presunúť do tepla, inak by zahynula.
 
 
Produkty obsahující Peganum harmala (Harmala stepná)