Kratom - Green Bali, prášek z listů
Kratom - Green Bali, prášek z listů
Kratom - Green Bali, prášek z listů
Kratom - Green Bali, prášek z listů
Kratom - Green Bali, prášek z listů

Kratom
Green Bali, prášek z listů

Mitragyna speciosa, Ithang, Thom, Kakuam
Produkt z Indonésie

Kratom je strom, rostoucí v Thajsku, Indonésii, ale i dalších zemích. Je znám pro své účinky, ale i svou historii. Celý popis
Pri vyslovení slova Mitragyna speciosa mnohých ľudí nič nenapadne. Je to škoda, pretože ide o Kratom. Čo je Kratom? Ide o strom, ktorý rastie predovšetkým v Indonézii, ThajskuMalajzii. Môžeme naň naraziť aj vo Vietname, ale tam je jeho výskyt zriedkavejší. Pýši sa vysokým vzrastom, max 30 metrov, väčšinou však meria medzi 20 až 25 m. Má veľmi košatú korunu, ktorá môže mať v priemere až 5 metrov. To, čo nás zaujíma najviac, sú jeho listy. Sú veľké a jemne zašpicatené. Na dĺžku majú tradične cca 20 – 25 centimetrov a na šírku okolo 15 centimetrov. V listoch si môžeme všimnúť jemné žilky rôznych farieb. Práve podľa nich rozlišujeme, o aký Kratom ide. Celkom rozoznávame 4 farby Kratomu – zelenú, červenú, žltú a bielu.
Kratom vyžaduje tropickú klímu, vlhkosť a prístup slnečného svetla po celý rok. Aj preto je ťažké ho vypestovať v našich podmienkach. Neznáša mráz a pri prvých poklesoch teplôt väčšinou umiera.
Jeho história je veľmi divoká. V ľudovom liečiteľstve by sme ho zaznamenali až niekoľko tisíc rokov späť. Dokonca sa tradovalo, že otec radšej vydal svoju dcéru za človeka, ktorý užíval Kratom, než za toho, ktorý fajčil marihuanu. Kratom totiž podporuje vôľu k práci a je svojím spôsobom neškodný pre naše chápaniespôsobilosť.
Za jeho objavenie vďačíme predovšetkým botanikovi menom Pietro Willeme Korthals. Tento človek sa Kratomu venoval celý život. Stal sa vášnivým pestovateľom a milovníkom tohto stromu.
Najhoršie obdobie pre Kratom bolo počas 20. storočia, kedy ho thajská vláda začala hromadne vypaľovať a likvidovať. Našťastie sa situácia upokojila a Kratom bol zachránený.
Aké látky obsahuje Kratom?
Kratom je bohatý na alkaloidy. Našli by sme ich v ňom naozaj mnoho, avšak len jeden je ten najdôležitejší. Nazýva sa Mitragynín a tvorí až 66% obsahu alkaloidov.