Thajsko a územie Indonézie sú plné rôznych stromov a rastlín s liečivými účinkami. Jednou z nich je i Kratom, alebo Mitragyna speciosa, ako by sme ho pod latinským názvom mohli poznať. Ide o vysoký tropický stálozelený strom dorastajúci do výšky až 30 metrov. Má veľké listy dlhé až 30 cm s jemnými žilkami. Kratom kvitne bielymi kvetmi so žltkastým zafarbením. Najviac mu vyhovujú humusovité podložia, dostatok tepla, vlahy a slnka. Pestovať ho mimo oblasti výskytu je problém. Je totiž veľmi náchylný na zmeny teplôt. Jediným obdobím, kedy by sme mohli zaznamenať opadávanie listov je obdobie sucha.
Čo sa týka histórie, ide o veľmi dlho užívaný strom. Môžeme o ňom nájsť až tisíc rokov staré zmienky. Bol používaný v tradičných liečiteľstvách, ale aj ako stimulant pre zlepšenie pracovnej morálky. Otec údajne radšej vydal svoju dcéru za muža užívajúceho Kratom, ako Marihuanu alebo Ópium. Dôvod je jednoznačný – Kratom dokáže povzbudiť vôľu k práci. Dodáva energiu a vitalitu bez zmeny zdravého úsudku. Ópium ani Marihuana takto nepôsobia. Na druhej strane, toto bol tiež jeden z dôvodov, prečo bol Kratom počas ópiových vojen takmer vyhubený. Vláda, ale i jednotlivci, sa postavili proti týmto užitočným stromom a hromadne pálili celé lesy, len aby Kratom upadol do zabudnutia. Takmer sa im to podarilo.
Vláda dokonca zakázala v Thajsku pestovanie Kratomu. Tento zákaz platil až do roku 2013, kedy sa zákaz zrušil. Od tej doby sa rastlina opäť dostáva do povedomia širšej verejnosti.
Kratom prvýkrát popísal botanik Pieter Willem Korthals v 19. storočí. Ten si rastlinu veľmi obľúbil. Stal sa dokonca vášnivým pestovateľom a propagátorom účinkov.
Pamätáte sa, ako sme spomínali žilky v listoch? Sú to práve tieto žilky, podľa ktorých sa dajú vytušiť účinky Kratomu. Celkom rozoznávame 4 základné druhy – červené, biele, zelené a žlté. Kratom má tiež špeciálnu odrodu, nazývanú Maeng Da, ktorá je pestovaná pre čo najlepšie účinky. Poďme si teraz povedať, čo je zodpovedné za jeho účinky.
Účinné látky Kratomu
Hlavnou účinnou látkou je Mitragynín. Tento alkaloid predstavuje až 66% celkového množstva až dvoch desiatok alkaloidov obsiahnutých v Kratome.