Kratom
Yellow Bali Prášok z listov

NOVINKA
Jedinečný Žltý Kratom v prvotriednej kvalite. Starostlivo nazbierané a nasušené v Indonézii. Celý popis

Sušené listy tropického stromu Mitragyna speciosa poznáme v Európe pod názvom Kratom. V Ázii, kde sa mu najviac darí, sa mu hovorí kadamba, puri, ketón aj ďalšími názvami. Čo etnikum, to bez preháňania vlastné meno. Dospelé stromy dorastajú do výšky 25 metrov s priemerom kmeňa okolo 1 metra. Listy sú veľké najčastejšie okolo 20 cm. Zaujímavosťou na listoch je ich žilkovanie, ktoré máva rôznu farbu, ktorá závisí od druhu aj starobe stromu. Podľa farby žilkovania sa Kratom delí na 4 druhy: červený, biely, zelený alebo žltý.

V Ázii je strom známy tisíce rokov, Európe ho predstavil až v 19. storočí holandský botanik Pieter Willem Korthals. To spôsobilo ohromný nárast obľuby kratomu. Ale nie v každom štáte sa to obišlo bez problémov. V polovici 20. storočia prebiehal v Thajsku masívny výrub a vypaľovanie stromov. Tamojšia vláda totiž Kratom zakázala a takto riešila problém s tým, že ho nemohla zdaniť.

Veda sa o Kratom začala zaujímať až takmer po sto rokoch od jeho popísania. A to v 70. rokoch 20. storočia. Skúmanie viedlo k objavu 2 dosiaľ neznámych alkaloidov, ktoré sú tak pomenované po samotnom stromu - mitragynín a 7-hydroxymitragynín. Celkový počet alkaloidov v kratomu je ale oveľa vyšší, obsahuje ich vyše 20. A práve rôzny pomer alkaloidov je to, čo od seba odlišuje jednotlivé druhy kratomu.

Účinné látky

  • 7-hydroxymitragynin
  • Alkaloidy
  • Mitragynin
Krajina pôvodu

PODOBNEJ TOVAR