Kratom
Yellow Sumatra Prášok z listov

NOVINKA
Objavte Žltý Kratom, ktorý sa považuje za najunikátnejší zo všetkých druhov. Celý popis

Pod názvom Kratom sa skrýva prášok z drvených listov stromu Mitragyna speciosa, ktorému sa najviac darí v tropických dažďových lesoch Ázie. Strom dorastá do výšky okolo 25 metrov a kmeň máva priemer až 1 meter. Samotné listy sú veľké približne 20 cm. Okrem veľkosti však zaujmú aj farebným žilkovaním na spodnej strane. To závisí na odrode aj starobe stromu. Práve farba žilkovania rozhoduje o tom, či sa jedná o červený, biely, zelený alebo žltý Kratom.

Európa sa o kratomu dozvedela až pomerne nedávno. Vďačí za to holandskému botanikovi Pietrovi Willema Korthalsovi, ktorý strom opísal v čase kolonizácie Indie v 19. storočí. A od tej doby jeho obľuba bleskovo vzrástla. Ale nebolo to vždy len jednoduché. Jednou z najhorších udalostí bol hromadný výrub a vypaľovanie stromov na popud thajskej vlády v polovici 20. storočia. Nie že by strom akokoľvek škodil, problém bol v tom, že ho vláda nemohla zdaniť, pretože ho predtým zakázala.

V 20. storočí sa kratomu konečne venovala aj veda a pozrela sa na jeho zloženie. Listy obsahujú cez 20 alkaloidov. Najväčší podiel zastupuje mitragynín a nemenej zaujímavý 7-hydroxymitragynín. Obe látky boli pre vedcov novinkou, preto ich pomenovali po samotnom stromu. Jednotlivé druhy kratomu sa nelíšia len farbou, ale práve aj obsahom jednotlivých alkaloidov.

Účinné látky

  • 7-hydroxymitragynin
  • Alkaloidy
  • Mitragynin
Krajina pôvodu

PODOBNEJ TOVAR