Lieskové orechy
Lúpané

Lieskové orechy patria dlhé stáročia medzi pochutiny, ale aj doplnky na pečenie a varenie. Sú skvelým doplnkom pre športovcov, ale aj ostatných. Celý popis

Lieskové oriešky sú plodom stromu s názvom Lieska obyčajná – latinsky Corylus avellena. Rodové meno avellena je odvodené od oblastí talianskeho mesta Avella, kde sa v staroveku liesky hojne pestovali. Lieska ako taká má pôvod v Európe s rozšírením do priľahlých oblastí Ázie. Jedná sa o rozložitý krík dorastajúci do výšky 4 metrov, výnimočne ale aj 10. Nás však budú najviac zaujímať samotné oriešky. Ukryté v tvrdej škrupine, poskytujú skvelé zastúpenie všetkých potrebných látok – ale o tom až o chvíľku. Rozšírenie orieškov je zviazané dlhými rokmi užívania. Prvé známky boli odhalené na škótskom ostrove Colonsay. Tu sa našlo niekoľko stoviek tisíc spálených škrupín lieskových orieškov. Čo sa vlastne stalo nikto nevie – skvele to však dokazuje ich užívanie. Len pre zaujímavosť, toto "pohrebisko" je staré 9000 rokov.

Zloženie lieskových orieškov

Čo by sme v nich našli? Lieskové oriešky sú podobne ako všetky ostatné bohaté na minerály, vitamíny, ale predovšetkým tuky. Mnoho ľudí si myslí, že sa po orieškoch nekontrolovateľne priberá. Ak však nebudeme konzumovať balenie denne, ničoho podobného sa báť nemusíme. Ide totiž o zdravú formu tukov, ktoré sú pre naše telo prospešné. Rovnako tak by sme narazili aj na pomerne vysoké zastúpenie bielkovín a vlákniny.

Ako Lieskové oriešky účinkujú?

Vďaka zastúpeniu všetkých látok sa dá konzumácia lieskových orieškov považovať za všeobecne prospešnú. Dokážu účinkovať ako na našu nervovú sústavu, tak i na kardiovaskulárny systém. To však nie je všetko. Je dokázané pôsobenie na imunitný systém a mozgovú činnosť. Vďaka vysokému zastúpeniu tukov a nízkemu glykemickému indexu sú tak vhodným doplnkom stravy. Dodajú energiu, ktorá sa uvoľňuje postupne. Odďaľujú teda pocit hladu, sú vhodné pre diabetikov.

Nevhodné pre

  • UPOZORNENIE: Alergény !!!
Krajina pôvodu
Kategória výrobku
UPOZORNENIE

Výživový doplnok, nie je náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí.
Skladujte v suchu, chráňte pred teplom a priamym slnečným svetlom.

Na základe ustanovení Európskeho parlamentu nemôžeme u tohto produktu uvádzať viac informácií. Pre viac informácií navštívte náš herbár, alebo informácie vyhľadajte na externých zdrojoch. Ďakujeme za pochopenie.

PODOBNEJ TOVAR