Vňať Lipkavca sa suší pri nízkych teplotách a následne sa rozdrví. Hoci je táto rastlina považovaná skôr za burinu, našla široké uplatnenie v ľudovom liečiteľstve.
Užívanie a dávkovanie
Z Lipkavca si môžete pripraviť čaj, ktorý si podľa chuti oslaďte treba medom. Jeho chuť nemusí byť každému príjemná, a práve med ju zjemní. Do hrnčeka nasypte 1 lyžičku drvenej byliny (zhruba 3 - 3,5 gramu) a zalejte ju vriacou vodou. Čaj prikryte a nechajte ho lúhovať desať minút. Potom ho preceďte. Na prípravu odvaru na vonkajšie použitie nasypte do hrnca 2 lyžice byliny (približne 10 g), zalejte ju vodou a dajte variť. Od bodu varte rastlinu 4 minúty na miernom ohni, odstavte a zakrytú ju nechajte ešte 5 minút lúhovať. Odvar nakoniec sceďte a používajte dvakrát denne.
Obecné informácie
Lipkavec obyčajný je nenávidenou rastlinou poľnohospodárov aj milovníkov prírody. Semená sa šíria pohybom zvierat a osivom obilnín. A kto bol niekedy na prechádzke v prírode a nedržal sa upravených ciest, možno na svojom oblečení alebo psím maznáčikovi objavili guľôčky Lipkavca, ktoré sa zle dávajú dole. Tejto byline sa darí hlavne v Európe a Ázii, ale naraziť na ňu môžete aj v Amerike. V Česku sa s ňou stretnete v nížinách a podhorských oblastiach, najmä v krovinách, sadoch, na poliach či v svetlom lese.
Lipkavec spoznáte podľa výšky do jedného metra a popínavého alebo poliehavého byle. Na nej sa nachádzajú zahnuté háčkovité chlpy a vyrastajú z nej kopijovité listy. Táto bylina kvitne od mája do septembra bielymi kvietkami a zbiera sa práve v období
kvetu. Účinky Lipkavca môžete spoznať na vlastnej koži: siahnite po nej vtedy, keď potrebujete
podporiť svoj lymfatický systém alebo ak nemáte v strave
dostatok antioxidantov.