Maca peruánska
Extrakt z koreňa 4:1 v prášku

Maca je zdrojom dôležitých látok pre obyvateľov vysokohorských oblastí. Rovnako môže byť prínosná i pre nás. Celý popis
  = 20g        
  = / dávka

Zdravotné účinky

  • Zlepšuje fyzickú výkonnosť
  • Zlepšuje duševné zdravie
  • Podporuje plodnosť
  • Stabilizuje hormonálnu rovnováhu

V peruánskych Andách, v nadmorských výškach okolo 3000-4500 metrov, rastie bylinka s menom Maca peruánska. Mohli by sme ju poznať pod jej latinským názvom Lepidium meyenii alebo slovenským názvom – Žerucha peruánska. Najčastejšie však označovaná ako Maca alebo taktiež peruánsky alebo brazílsky ženšen. Jedná sa o najviac rastúcu a pestujúcu rastlinu na svete. V podmienkach, kde by nič iného neprežilo, sa jej darí až moc dobre. Používali ju predovšetkým tamojšie indiánske kmene, ktoré Andy obývali. Medzi ne patrili aj bájni Inkovia, ktorých civilizácia dosahovala bájne rozmery. Maca bola súčasťou stravy, spolu s ostatným, čo sa v týchto oblastiach vyskytovalo. Pôsobila ako prevencia pres ochorením, posilňovala organizmus, zvyšovala odolnosť proti chladu a zmenám počasia. Skrátka všetkému, čo zužovalo kmene žijúce v takejto nadmorskej výške. K Mace sa viaže aj nejedna prastará legenda. Boh Virakoči údajne daroval Macu horským kmeňom, aby tak podporil ich existenciu v tak neľudských podmienkach. Mala im doplňovať energiu, ale aj poskytovať dostatočné libido pri udržiavaní rodu. Toto si všimli i kolonizátori Nového sveta. Španieli ju dokonca prezývali ako indiánska sexuálna droga. Aj vďaka nim sa Maca dostala až do Európy a do zbytku sveta, a môžeme si tak užívať jej účinky. K nim sa hneď dostaneme, ale mali by si si najskôr povedať o tom, ako vlastne Maca vyzerá.

Vzhľadom na nadmorské výšky a podnebie, ktoré v nich panuje, nie je Maca inak výrazná. Nad zemou je pár poliehavých listov zoskupených do jednej ružice. Lístky dorastajú až na 15 centimetrov a raz do roka ich zdobia bielo-krémové lístky, z ktorých sa stanú plody. Vo vnútri nich sú neveľké, ľahké semená. To podstatné je však pod zemou. V koreni Maca je totiž obsiahnutých najviac aktívnych látok. Koreň je guľatý, 3-8 centimetrov veľký, pripomínajúci repu. Farba koreňa sa môže podľa druhu Maci meniť. Rozoznávame niekoľko druhov, ktoré majú napríklad bielu, hnedú, alebo žltú farbu. Variantov je veľmi veľa, účinky sú však rovnaké. Poďme si k nim niečo povedať.

Zloženie Lepidium meyenii

Rozbory odhalili hneď niekoľko farmakologicky dôležitých látok. Jedná sa predovšetkým o prírodné steroly na čele so saponínmi. Tie, ako dobre vieme, dokážu ovplyvňovať hormonálnu stavbu. Ďalšie látky sú napríklad aminokyseliny, z ktorých Maca obsahuje 7 esenciálnych. Len pre predstavu – esenciálne aminokyseliny sú tie, ktoré si telo nedokáže vyrobiť samo. Musíme ich teda prijímať v potrave. Nesmieme zabudnúť ani na vitamíny. V Mace sú obsadené nasledujúce – A, B1, B2, B6, C a E. Podstatné sú i stopové prvky, minerály, ale aj vláknina alebo napríklad triesloviny. Keby sme si chceli vymenovať všetky, bolo by ich až moc. Poďme si radšej povedať niečo o účinkoch.

Účinky Maci

Masa sa dá užívať ako prevencia, ale aj ako účinný preparát na riešenie niektorých problémov. Dokáže pomáhať v regenerácii organizmu, obnovovať vitalitu a zvyšovať životný komfort. Jej účinky sa považujú za takzvane tonizujúce alebo sa tiež zaradzuje do skupiny adaptogénov, ktoré pôsobia tak ako na našu myseľ, tak i na náš organizmus ako taký. Obsiahnuté steroly účinkujú na hormonálny systém, antioxidanti bojujú s voľnými radikálmi, ktoré na nás každý deň útočia. Všetko je spojené so všetkým. Momentálne prebieha veľmi veľa výskumov, ktoré by odhalili ďalšie účinky Maci. Máme sa však niečoho pri užívaní báť?

Vedľajšie účinky

Počas doby, kedy je Maca užívaná, neboli zaznamenané žiadne vedľajšie účinky, ktoré by nejak škodili nášmu organizmu. Ako skupiny, ktoré by mali užívanie konzultovať s lekárom, sú považované tehotné a kojace ženy.

Dávkovanie Maci peruánskej

Forma extraktu v prášku je vhodná vzhľadom k malému indikovanému množstvu. Celkom sa uvádza 0,5-1 gram denne (1-2 odmerky 0,5g). To predstavuje zhruba jednu až dve odmerky. Začneme s menším dávkovaním a postupne navyšujeme, aby sme telu dali čas látky prijať.

Ako správne užívať

Napríklad môžeme prášok rozmiešať v 200 mililitroch vody, pridať do jogurtu alebo iného pokrmu. Je to len na našej fantázii.

Hore do vesmíru

V roku 1997 sa odštartovala vesmírna misia smerom ku stanicu MIR. Na palube bol i Karlos Noriega – americký astronaut a vedec. Spolu s ním bola na palube i Maca, ktorá sa po prvýkrát dostala ku hviezdam. Karlos totiž zoznámil vedcov z Nasa s Glóriou Chacón, ktorá je špecialistkou na Macu, Spolu ich presvedčili a tak sa stala Maca súčasťou vesmírnych letov, kde pôsobí ako doplnok stravy, pretože obsahuje všetko, čo astronauti potrebujú.

Nevhodné pre

  • Dojčiace ženy
  • Tehotné ženy
Krajina pôvodu
UPOZORNENIE

Výživový doplnok, nie je náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí.
Skladujte v suchu, chráňte pred teplom a priamym slnečným svetlom.

Na základe ustanovení Európskeho parlamentu nemôžeme u tohto produktu uvádzať viac informácií. Pre viac informácií navštívte náš herbár, alebo informácie vyhľadajte na externých zdrojoch. Ďakujeme za pochopenie.

Iné názvy produktu

Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Lepidium meyenii, Řeřicha peruánská, peruánský ženšen, Lepidium meyenii, maca-maca, Lepidium weddellii

PODOBNEJ TOVAR