Mandle
Natural

Mandle sú od pradávna súčasťou stravy, kde predstavujú doplnok s obrovským množstvom užitočných a prínosných látok. Celý popis

Mandle patria do skupiny orieškov, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou osláv, vianočných dekorácií, ale aj bežnej stravy. Čím si to zaslúžili? Nielen o tom sa čoskoro dozvieme, avšak nepredbiehajme. Mandle ako také, anglicky Almond a latinsky Prunus dulcis, sa získavajú z drevnatej rastliny známej ako Mandloň. Jedná sa o ker, ale aj strom strednej výšky dorastajúci od 4 do 10 metrov s listami dlhými až 15 centimetrov. Veľmi zaujímavá je doba kvitnutia. V zimnom období, keď ostatné stromy vyzerajú ako tichí pozorovatelia bez života, je Mandloň obsypaný krásnymi bielo-ružovými kvetmi. Z nich sa v neskoršej dobe stanú ony známe plody s lahodnou kôstkou (jeden strom vyprodukuje až 50 kg mandlí). Štruktúrou a pôvodom je Mandloň príbuzný napríklad broskyni. Samotná mandľa je v tvrdej škrupine, ktorú musíme prekonať, aby sme sa dostali k chutnému orieška. Pestujú sa celkom dva druhy mandlí – horké a sladké. Tie horké nie sú väčšinou dostupné pre širšiu verejnosť. Pestujú sa výhradne pre ďalšie spracovanie – napríklad na výrobu mandľového oleja. Sladké oproti tomu poznáme všetci. Ich využitie je veľmi široké. Jedia sa samotné, ale môžu sa stať súčasťou zložitejšieho kulinárstva (šaláty, mäso, atď.) Napadlo by nás, že konzumácia mandlí je stará niekoľko tisíc rokov? Presne sa nevie, ako dlho sa vlastne mandle konzumujú – najstaršie dochované známky a zdomácnenie Mandlí sú z obdobia medzi 3000 a 2000 rokmi pred naším letopočtom z oblasti známej ako Numerie (dnešné Jordánsko). Mandle ako také sa našli aj v hrobke najznámejšieho egyptského faraóna Tutankhamona pochádzajúcej z roku 1325 pred naším letopočtom. Len pre zaujímavosť – u nás sa mandle vo väčšom množstve pestujú od čias Márie Terézie, ktorá dala pokyn na ich výsadbe. Pôvodom je pre Mandloň síce Ázia, vďaka pôsobeniu človeka sa však rozšíril po celom svete, narazíme naň tak v Afrike, Európe, ale aj Austrálii a ďalších kontinentoch. Môžeme ho tak nájsť aj v niektorých záhradách v našej republike. Jeho pestovanie však nie je nič ľahké. Najviac mu vyhovujú suché letá a vlhké zimy s teplotami okolo 15-30 stupňov. Určite nás zaujíma aj niečo viac k zloženiu a samotným účinkom. Poďme teda na to.

Zloženie Mandlí

Obrovskou výhodou je u mandlí komplexné zastúpenie živín, ktoré pre náš život potrebujeme. Mandle patria svojim obsahom bielkovín na vrchol rebríčka potravín. Narazili by sme aj na vysoké zastúpenie tukov (viac ako polovica hmotnosti). Nemusíme sa však báť, jedná sa o zdravé tuky, ktoré nášmu telu prospievajú. Ďalej by sme našli aj pomerne vysoké dávky vitamínov, minerálov, stopových prvkov, alkaloidov, antioxidantov, vlákniny a ďalších veľmi dôležitých zložiek, bez ktorých sa naše telo nezaobíde. Aké majú tieto komplexné zlúčeniny efekt na naše telo?

Ako Mandle účinkujú?

Užívanie Mandlí je považované za všeobecne prospešné, avšak len v zdravej miere. Niekde sa uvádza 10 orieškov denne, inde max 20-40 gramov. Určite nemôžeme zjesť celé balenie. Obsah tuku a ďalších látok v Mandliach znižuje absorpciu zlého LDL cholesterolu, pomáhajú zbaviť sa voľných radikálov v tele a pomáhajú kardiovaskulárnemu systému. Ich užívanie je vďaka nízkemu obsahu sacharidov veľmi prínosné. Dokážu tak poskytnúť veľké množstvo energie pre naše denné fungovanie. Mandle tak navodzujú príjemný pocit sýtosti i po dlhšiu dobu. Sú tak zdrojom vitality, energie a zdravého životného štýlu.

Nevhodné pre

  • UPOZORNENIE: Alergény !!!
Krajina pôvodu

Ďalší formy produktu

UPOZORNENIE

Výživový doplnok, nie je náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí.
Skladujte v suchu, chráňte pred teplom a priamym slnečným svetlom.

Na základe ustanovení Európskeho parlamentu nemôžeme u tohto produktu uvádzať viac informácií. Pre viac informácií navštívte náš herbár, alebo informácie vyhľadajte na externých zdrojoch. Ďakujeme za pochopenie.

PODOBNEJ TOVAR