Chlorofyl

Späť do slovníka
Chlorofyl je prírodná látka, ktorú obsahujú zelené rastliny, riasy a silice. Týmto rastlinám umožňuje fotosyntézu, preto je nevyhnutný pre všetky živé organizmy. Občas sa mu hovorí tekuté slnko. Chlorofyl vyniká jedinečnou schopnosťou, a to premieňať slnečnú energiu na chemickú.

Táto energia je následne rastlinou využívaná pre tvorbu kyslíka a sacharidov, ktoré sú nevyhnutné pre všetok život na Zemi. V chlorofylu je obsiahnuté veľké množstvo kyslíka, uhlíka, vodíka, dusíka a horčíka. Svojím zložením prispieva k tvorbe hemoglobínu, preto je nevyhnutný pre rastliny a zvieratá, nemenej tak pre človeka.

Rastliny nemajú oproti živým organizmom potrebu príjmu bielkovín, tukov či sacharidov. Všetky tieto k životu potrebné živiny si vyrábajú sami. Chlorofyl hrá v tomto procese nevyhnutnú úlohu a bez neho by rastliny neexistovali.

Už od roku 1913, keby boli Švajčiarom Buerginom objavené jeho podporné činnosti v raste telesných tkanív, je používaný ako všeliek. Používa sa vo farmaceutickom priemysle do prípravy liekov, zubných pást, žuvačiek, šampónov, tabliet proti kašľu, ústnych vôd, deodorantov, antiperspirantov a mnohých ďalších výrobkov.

Chlorofyl má takmer identickú štruktúru ako hemoglobín obsiahnutý v červených krvinkách. Dokáže veľmi dobre prenášať kyslík. Chlorofylu je tiež prisudzovaný účinok potláčaní rakovinotvorného účinku aflatoxínu a bráni bunkovým mutáciám.

Aký má vplyv na naše zdravie

Okrem toho, že je chlorofyl štrukturálne veľmi podobný hemoglobínu, dokáže zvyšovať schopnosť tela hemoglobín produkovať. Priamo súvisí na prenos kyslíka a tým aj vplyv na regeneráciu organizmu a spomalenie procesu starnutia. Uplatňuje sa pri tvorbe krvi, zlepšuje transportnú prenášačovú kapacitu pre kyslík, podporuje správny metabolizmus organizmu.

Chlorofyl obsiahnutý v zelených častiach rastlín má pozitívny vplyv na liečbu hemoroidov, hojenie rán a liečbu všetkých stupňov popálenín. Uľavuje tiež od bolesti a svrbenia postihnutého miesta. Chlorofyl pôsobí protizápalovo u kožných akútnych aj chronických zápalov. Používa sa pri liečbe vredových procesov pokožky. Lieči a obmedzuje vznik opuchov, podporuje liečbu nosohltanu. Priaznivo pôsobí na zažívací trakt a upravuje správnu črevnú peristaltiku. Okrem toho účinne pohlcuje pachy. Ak radi konzumujete cesnak, skúste následne zjesť kúsok petržlenu. Vďaka pohlcovaniu pachov je pridávaný do antiperspirantov a dezodorantov.

Chlorofyl má tiež významný vplyv pri liečbe obehovej sústavy. Podporuje funkciu maternice a lieči gynekologické zápaly. V tomto prípade je ale nutné, aby sa liečili obaja partneri, kvôli zničeniu všetkých plesní, kvasiniek, vírusov a baktérií.

Chlorofyl má pozitívne účinky na chudnutie

Vďaka chlorofylu sa telo dokáže prečistiť a zároveň je mu poskytnuté veľa energie. Vlastnosti chlorofylu sa môžu stať dôležitou podporou pri redukcii telesnej váhy. Telo veľmi šetrným spôsobom zbavuje škodlivých látok. Účinne pritom aktivuje metabolizmus, pri ktorom automaticky dochádza k lepšiemu spaľovaniu tukov. Energia je telu dodávaná vo vysokých dávkach, ktorú potrebuje počas cvičenia.

Chlorofyl stabilizuje krvný tlak

V súčasnosti sa čoraz viac vyskytujú u pacientov kardiovaskulárne choroby, ktoré sú zapríčinené nesprávnym životným štýlom a uponáhľaným spôsobom života. Chlorofyl napomáha organizmu so znížením vysokého krvného tlaku. Pri liečbe vysokého tlaku sa odporúča do stravy začleniť zelený jačmeň, ktorý má dobrý vplyv na liečbu a pôsobí aj ako prevencia proti vysokému tlaku.

Chlorofyl stojí za krásou pleti

Pravidelná konzumácia zelených častí rastlín a zeleného jačmeňa sa stane plusovým bodom pre stav pleti a pokožky. Ak sa vám zdá, že vaša pokožka je unavená a bez života, chlorofyl pomôže k jej sviežemu vzhľadu, pružnejšiemu stavu a pri pravidelnom užívaní zníži prejavy starnutia. Niekedy môžu úplne odznieť vyrážky a ekzémy.

Hlavné účinky chlorofylu pre ľudský organizmus

  • podporuje imunitný systém
  • regeneruje organizmus, spomaľuje proces starnutia
  • pôsobí proti choroboplodným vírusom, plesniam a baktériám
  • podporuje funkciu hemoglobínu, prenos kyslíka a zvyšuje kvalitu a množstvo červených krviniek
  • blahodarne pôsobí proti starnutiu pleti, osviežuje ju a pomáha od ekzémov
  • lieči hemoroidy, popáleniny, znižuje svrbenie a bolesť, má protizápalové účinky
  • reguluje stolicu, upravuje črevnú peristaltiku
  • dodáva telu dôležité vitamíny K, C, vápnik, železo, horčík, bielkoviny a kyselinu listovú
  • pôsobí ako prírodný deodorant
  • prečisťuje organizmus, pomáha pri chudnutí, dodáva energiu
  • znižuje zápalové ložiská v organizme
  • upokojuje a posilňuje unavené oči

Kde je chlorofyl obsiahnutý

Veľké množstvo chlorofylu je obsiahnuté v zelenej zelenine, kam spadá napríklad: kapusta, šaláty, kel, špenát, brokolica a podobne. Najviac ho obsahujú byliny, voľne rastúce v prírode. Patrí sem: žihľava, listy konope, púpava a niektoré sladkovodné a morské riasy.

Dnes je teda chlorofyl v oblasti zdravého životného štýlu veľmi žiadaný. Do širokého povedomia sa dostal vďaka takzvaným zeleným potravinám. V doplnkoch stravy ho konzumenti získavajú z morských rias chlorelly a spiruliny.


Zelené smoothie z rias

Späť do slovníka
Súvisiaci tovar