Ženšen pravý
Extrakt z koreňa s 80 % ginsenosidov v kapsulách

Bez preháňania najznámejšia liečivá rastlina na svete. Obsahuje mnoho alkaloidov, vďaka ktorým pôsobí ako nenahraditeľný adaptogén. Celý popis
  = 40kap.        
  = 600 mg        
  = / dávka

Zdravotné účinky

 • Dodává vitalitu
 • Odďaľuje pocit únavy
 • Prispieva sexuálnemu zdraviu
 • Podporuje kognitívne funkcie
 • Podporuje krvný obeh
 • Prospieva zdravej pamäte
 • Normalizuje hladinu cukru v krvi
 • Podporuje prirodzenú obranyschopnosť

Vhodné pre

 • Osoby s nízkou imunitou
 • Osoby s nízkym libidom
 • Osoby s nízkou výkonnosťou
 • Osoby s nízkou vitalitou
 • Osoby s poruchou sústredenia
 • Vodiča
 • Študentov

Účinné látky

 • Aminokyseliny
 • Glykosidy
 • Minerály
 • Polysacharidy
 • Saponíny
 • Silice
 • Vitamíny

Jedno veľké koreňové zoskupenie, vzpriamená byľ s listami na vrchole, tak to je Ženšen. Asi si zaslúži trochu lepší popis a prečo nezačať práve pri tom, ako vypadá? Ženšen pravý je východoázijská bylinka, ktorá rastie predovšetkým v Číne. Najdôležitejší je koreň, z ktorého sa získavajú všetky potrebné látky. Môžeme si ho predstaviť ako jednu hlavnú koreňovú hlavu, z ktorej vyrastajú ďalšie dve mrkvovité zoskupenia. Tie môžu dosahovať dĺžky až 20 centimetrov a šírky 3 centimetre. Koreň občas pripomína postavu človeka, čo sa kedysi považovalo za jasné znamenie, ktoré nabáda k užívaniu. Z koreňovej hlavy vyrastá vzpriamená byľ s dĺžkou 30-60 centimetrov. Na konci byle je 5-7 listových zoskupení s 3-5 listami.

V období kvitnutia je vrchol Ženšenu zdobený bielymi kvietkami, ktoré sa postupne premenia na červené šťavnaté plody s podlhovastým semenom vo vnútri. Ženšen je viac-menej nenápadná, ale vďaka jeho vzhľadu ho poznáme bez problémov. Jedná sa o rastlinku, ktorá je preukázateľne stará viac ako milión rokov. Používa sa síce kratšiu dobu, ale i tak môžeme hovoriť o tisícročiach, čo je úctyhodná doba.

Ženšen je veľmi dôležitý pre čínske, japonské i kórejské liečiteľstvo. Hovorí o tom i čínska knihy o bylinách, ktorá pochádza z prvého storočia pred našim letopočtom. Tu je Ženšen označovaný ako bylina na päť vnútorných orgánov, bylina, čo dokáže tíšiť nervy, čistiť myseľ, zastavovať kŕče, ale i vyháňať zlých duchov alebo čistiť zrak a zlepšovať pamäť. Rastline bolo vždy prisudzovaných veľa liečivých účinkov. Niektoré z nich boli považované až za mýtické. O tom hovorí prakticky aj jej názov – ženšen. Je zloženinou čínskych znakov žen a šen. Zatiaľ čo zložitý znak žen určuje človeka, šen myseľ, ducha, život. Uznávajú sa aj alternatívne názvy – čínsky ženšen, kórejský ženšen, ázijský ženšen, ale taktiež zázrak prírody, koreň života a ďalšie. Keď už sme u tých názvoch – latinsky je to Panax ginseng. Prakticky môžeme povedať, že sa jedná o najznámejšiu liečivú bylinu, s ktorou sa bez nadsádzky stretol snáď každý.

O dôležitosti Ženšenu v dobách, keď celému svetu vládli panovníci, cisári a králi, hovorí i jeho nedostupnosť. Bylina bola pestovaná za múrmi, bola k dispozícii len tým najvyšším rodinám a panovníkom. Mnohí často riskovali život, aby sa dostali cez plot a ženšen si odniesli buď pre obchod, alebo zdravie. Pre Európu bola táto rastlina dlho neznáma. Priviezol ju až v 13. storočí Marco Polo. Najprv bola dostupná výhradne len pre aristokraciu, čo sa po nejakej dobe zmenilo. Keď sme sa zoznámili s týmito faktami, poďme si povedať niečo o zložení a samotných účinkoch.

Čo obsahuje Ženšen

V Ženšene by sme našli veľmi veľa dôležitých látok. Obsahuje napríklad aminokyseliny valín, leucín a ďalšie, minerálne látky draslík, železo, fosfor, vápnik a iné. Okrem toho narazíme i na antioxidanty, ktoré sú pre nás veľmi dôležité. Ďalej na polysacharidy, flavonoidy a tak ďalej. Tieto látky sú síce podstatné, ale čo robí ženšen Ženšenom? V roku 1854 bol z koreňa izolovaný prvý glykozid, ktorý dostal názov panaquilon. V roku 1906 prvý saponín panaxín. Od tej doby sa výskum Ženšenu stále rozvíja. Celkom bolo zatiaľ izolovaných viac ako 70 unikátnych saponínov, dohromady označovaných ako ginsenosidy. Sú to práve ginsenosidy, ktoré sú považované za najdôležitejšie zložky Ženšenu. Ide, samozrejme, o celkové spektrum farmakologicky podstatných látok, ale tieto sú tým jadrom, od ktorého sa všetko odvíja. Čože to vlastne je?

Ako ženšen účinkuje?

Ženšen je prakticky považovaný za adaptogén. Jeho účinky totiž pôsobia ako na naše telo, tak i na našu myseľ. Tým pádom dochádza k celkovej stimulácii organizmu. Vedci potvrdili pôsobenie na obehový systém, centrálnu nervovú sústavu, ale aj na imunitný systém, čo je pre nás dôležité. Používa sa pri prevencii voči stresu, neurasténii, či cukrovke, ale veľmi obľúbený je i ako afrodiziakum. Svetová organizácia WHO (World Health Organization) označila Ženšen za profylaktické a regeneračné činidlo pre zlepšenie duševného a fyzického stavu. Používa sa teda i pri únave alebo poruchách spánku a sústredení.

Afrodiziakum menom Ženšen

Schopnosti rastliny ako afrodiziaka sú dobre známe. Ľahko môžeme i pochopiť prečo. Poruchy erekcie sú spôsobené z niekoľkých hlavných dôvodov. Medzi nimi sú i tie psychické a fyzické. Ako sme sa už zmienili, Ženšen účinku pozitívne na našu myseľ a vďaka ginsenodidom i na naše telo. Dokáže teda poskytnúť všetko potrebné ku zvýšeniu libida a výkonnosti.

Nežiaduce účinky Ženšenu

Za predpokladu, že budeme dodržiavať doporučenú dennú dávku, je užívanie považované za bezpečné. V prípade, že sa jedná o tehotnú alebo dojčiacu ženu, osobu s nízky krvným tlakom, kardiovaskulárnymi problémami alebo dieťa, malo by byť užívanie konzultované s lekárom.

Vhodné dávkovanie

Za doporučenú dávku môžeme pri extrakte vo forme kapsúl považovať 1-2 kapsule denne. Mali by sme začať na jednej a postupne pridať druhú podľa pocitu.

Ako kapsule užívať

Kapsule idú skvelo zapiť vodou. K tomu postačí len 200-300 mililitrov. Pamätajte, že sa nesmie užívanie kombinovať s alkoholom alebo kofeínom.

Kombinácie zo Ženšenom

Vzhľadom na to, že Ženšen je adaptogén, hodia sa k nemu z hľadiska účinkov aj iné adaptogény. Najlepšou voľbou je Maca peruánska, ktorá dokáže pôsobiť celospektrálne, podobne ako Ženšen. Dochádza tak k zosilneniu účinku.

Krajina pôvodu
UPOZORNENIE

Výživový doplnok, nie je náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí.
Skladujte v suchu, chráňte pred teplom a priamym slnečným svetlom.

Na základe ustanovení Európskeho parlamentu nemôžeme u tohto produktu uvádzať viac informácií. Pre viac informácií navštívte náš herbár, alebo informácie vyhľadajte na externých zdrojoch. Ďakujeme za pochopenie.

Iné názvy produktu

Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Panax ginseng, Panax ginseng, kořen života, Ženšen pravý, Tartar Root, Korejský ženšen

PODOBNEJ TOVAR