Anetol

Späť do slovníka
Anetol je známy svojou organickou zlúčeninou molekulového vzorca C10H22 odvodeného od fenylpropénu. Vyniká svojou typickou vôňou, pre ktorú milujeme napríklad anízovú myrtu, aníz, sladké drievko, čechricu vonnú, fenikel, aksamietnicu alebo badián. Charakteristická vôňa anízového oleja je hojne zastúpená v éterických olejoch. Chuť anízového oleja je potom využívaná ako dochucovadlo u obľúbených cukroviniek, alkoholických aj nealkoholických nápojov.

Preťahovaním pary sa anetol uvoľňuje z rastlín rodiny Umbelliferae

Je známe, že u esenciálnych olejov docielime kvapalného stavu pri izbovej teplote. Tieto látky sú zodpovedné za vône rastlín. Hojne sú zastúpené v rastlinách rodu Labiatae, kam zaraďujeme napríklad tymian, rozmarín, levanduľu a mätu. Tiež sú obsiahnuté v rastlinách rodu Umbelliferae, kam zaraďujeme aníz a fenikel. Z týchto rastlín sa anetol extrahuje preťahovaním pary.
Anetol, ako sladká silica, je v oblasti ľudového liečiteľstva hojne nazývaná ako sladké drievko gáfor. Rastlinám dáva svoju nezameniteľnú chuť a vôňu. Zaujímavosťou u tejto látky je, že pri izbovej teplote má podobu bielych kryštálov. Veľmi podobnou látkou je estragol (estragol je izomér anetolu), líši sa v dvojitej väzbe. Obsiahnutý je v estragónu, listoch aksamietnicovej bazalky. Nemá však žiadnu spojitosť s glycyrrhizinom, zlúčeninou spôsobujúcou sladkú chuť sladkého drievka. Anetol je výrazne sladký. Dokonca je až trinásť krát sladší ako cukor. A má významné chuťové vlastnosti.

Anetol sa používa odpradávna ako diuretikum a liečivo pre vykašliavanie

Pre ľudský organizmus je najvýznamnejšou z uvedených rastlín Aníz. Anetol, ako fenolický éter, je v anízu obsiahnutý v jeho ovocí. Táto zlúčenina sa používa už od pradávna ako diuretikum, liečivo a na vykašliavanie. Anetol je ďalej napríklad syntetizovaný esterifikáciou p-krezolu s metylalkoholom a následnou kondenzáciou s aldehydom.

Používa sa v pediatrii, pomáha pri odkašliavaniu aj s trávením

Starí liečitelia používali liečivé účinky anetolu pre liečbu ochorení priedušiek. Aj dnešná moderná aj tradičná medicína používa anetol ako významný prostriedok podporujúci vykašliavanie. Napríklad v dávnych dobách sa aníz používal na osvieženie dychu. V žalúdku podporuje sekréciu tráviacich enzýmov, ktoré majú blahodarný vplyv na nadúvanie a brušné kŕče. Pomáha na črevné katary a urýchľuje proces trávenia. Nezastupiteľnú úlohu má v oblasti pediatrie. Výrazne podporuje tvorbu materského mlieka. Keďže sa bylina prenáša aj do materského mlieka, účinkuje tiež na dojčatá, ktorým pomáha s bolesťami bruška.

Anetol a jeho účinky na ľudský organizmus

  • pomáha bojovať proti rakovine, cukrovke a zápalom
  • pôsobí proti parazitom aj pri vonkajšom použití
  • ničí baktérie a chráni proti chrípke
  • pomáha bojovať proti infekciám a baktériám podporuje zdravie mozgu pôsobí podobne ako estrogén - pomáha ženám udržať hormonálnu rovnováhu, má antibakteriálne a fungicídne vlastnosti a predovšetkým v prípade obličiek má antikonvulzívne (protikŕčové) účinky

Anetol a jeho nežiaduce účinky. Treba nejakých obáv?

Anetol sa v domácich podmienkach najčastejšie získava prostredníctvom výluhu z byliniek anízu, sladkého drievka, čechrice vonnej, badiánu a feniklu. Priemerná jednotlivá dávka je 1 g alebo 1/2 kávovej lyžičky bylinky na šálku vody. Pije sa 2-3 denne. Ak sa dodržiavajú terapeutické dávky, je anetol úplne bezpečný. Ak by došlo k predávkovaniu, dochádza k hypotónii kostrového svalstva, eufórii a môže dôjsť k opuchu mozgu a pľúc.


Aromatické korenia blahodárné na ľudský organizmus

Autor článku
Kristýna Franclová
Copywriterka
Späť do slovníka
Súvisiaci tovar