Prečo tak záleží na zdravých kostiach?
Zdravie kostí je dôležité v každom veku a fáze života. Kosti poskytujú telu oporu a umožňujú nám pohyb. Zároveň zaisťujú ochranu životne dôležitých orgánov, ako je mozog, srdce, pľúca a žalúdok. V kostiach sa tiež uchovávajú minerálne látky (vápnik a fosfor), ktoré pomáhajú udržiavať naše kosti silné a uvoľňujú ich do tela, keď ich potrebujeme na iné účely.
Kosti podliehajú neustálej premene
Kostné tkanivo je metabolicky aktívne po celý život človeka a neustále dochádza k jeho premene. To znamená, že sa navzájom striedajú procesy odbúravania kostného tkaniva a procesy tvorby nového kostného tkaniva. V období rastu prevažuje novotvorba kostí nad ich odbúravaním. Najväčšie množstvo kostnej hmoty potom dosahuje človek približne vo veku 25 rokov. Nasleduje rôzne dlhá fáza kostnej remodelácie (tvarovania), kedy je tvorba a odbúravanie kostí vo vzájomnej rovnováhe. Potom kostná hmota prirodzene ubúda – zhruba od 30. roku života dochádza k úbytku približne 0,5% kostnej hmoty za rok. Pokiaľ sa do tej doby nevytvorí dostatok kostnej hmoty alebo dôjde k strate kostnej hmoty neskôr v živote, zvyšuje sa riziko krehnutia a lámavosti kostí, ktoré označujeme ako osteoporóza. Ľudia s osteoporózou sú potom oveľa viac zraniteľní voči zlomeninám zápästia, bedra a chrbtice.
Rizikové faktory osteoporózy
- Nízky príjem vápnika v strave
- Nedostatok vitamínu D
- Sedavý životný štýl
- Nadváha a obezita
- Fajčenie
- Alkohol
- Starnutie a menopauza
- Niektoré lieky (glukokortikoidy)
Čo môžeme urobiť pre zdravie našich kostí?
Našťastie existuje mnoho vecí, ktoré môžeme urobiť, aby naše kosti zostali silné a zdravé. Všeobecne ide o zdravý životný štýl, vyvarovanie sa fajčeniu, obmedzenie spotreby alkoholu a udržiavanie zdravej hmotnosti. V prvom rade je dôležité konzumovať dostatok potravín bohatých na vápnik a vitamín D. Vápnik je kľúčovým stavebným kameňom kostného tkaniva a nachádza sa v mliečnych výrobkoch, mandliach, sardinkách, maku alebo napríklad tofu. Vitamín D pomáha telu lepšie vstrebávať a spracovávať vápnik. Najdôležitejším zdrojom vitamínu D je slnečné žiarenie, ale nájdeme ho aj v tučných rybách, mlieku a vajciach. Tvorbu novej kostnej hmoty podporuje ďalej pravidelný pohyb a posilňovacie cvičenie, ktoré je skvelým spôsobom ako spevniť kosti. Dobrý stav kostí môžu podporiť aj niektoré bylinky, napríklad kadidlovník pílovitý (Boswellia serrata), praslička roľná, Yzop lékařský a šalvia lekárska.