Čaje

Osviežte telo a zrelaxujte myseľ lahodným čajom. Vaše chuťové bunky pohladia nápoje z čajovníku, byliniek, ovocia a exotických rastlín.

Podkategorie a filtr

Cesta čaju z Číny do Európy

Nie je nad to vychutnať si šálku kvalitného sypaného čaju. Prvá zásielka čaju sa do Európy dostala z Číny v sedemnástom storočí a od tej doby jeho obľuba neustále rástla. V súčasnosti máme na výber čaje z čajovníka čínskeho, ovocia, bylín a ďalších rastlín.

Čajové krajiny

Na svete existujú viac ako 3 tisíce druhov čajov spracovávaných prevažne v Číne, Indii, Japonsku, Cejlóne, Nepále, Indonézii, Thajsku, Keni a Malawi. V každej krajine sa pestuje trochu iný čaj a odráža sa v ňom tamojšia kultúra.

Pravé čaje

Základné druhy čajov sa vyrábajú z čajovníka čínskeho. Patrí medzi ne čaj biely, zelený, čierny a Oolong čaj. Jednotlivé druhy čajov vznikajú tzv. fermentáciou čajových lístkov, čím získavajú svoju nezameniteľnú chuť a farbu.

Nečaje

Čajmi sú často označované tiež sušené drviny z ďalších rastlín a kôr stromov. Známe sú ako nečaje a radí sa pod ne rooibos, honeybush, maté, lapacho, ovocné čaje a bylinné čaje. Po zmiešaní niekoľkých sušených rastlín vznikne nápoj neobyčajnej chuti a vône.

Príprava a chuť čaju

Každý čaj sa pripravuje iným spôsobom a na zaliatie sa používa voda s teplotou 70 až 100 stupňov. Čaje sa môžu dochutiť prírodnými sladidlami ako je trstinový cukor, sirup z agáve, alebo med. Všeobecne najjemnejšiu chuť má biely čaj a najvýraznejšiu čaj čierny.

Aktívne látky v čaji

Čaje sú nielen potešením pre zmyslové bunky, ale aj prínosom pre organizmus. Obsahujú celý rad prospešných látok, z ktorých najvýznamnejšie sú antioxidanty proti predčasnému starnutiu, aminokyseliny pre psychickú pohodu, alebo katechíny pre zdravé srdce a cievy.

Pozitívne účinky na zdravie

Čaje môžu pomôcť s liečbou zdravotných problémov a predísť ľahším ochoreniam. Celodenné popíjanie čaju má povzbudzujúce účinky, podporuje činnosť orgánov, prispieva k detoxikácii organizmu a zrýchľuje metabolizmus.

Skladovanie čaju

Čaj si udrží svoju čerstvosť a arómu len správnym skladovaním. Odporúča sa uchovávať ho v plechovej krabičke na suchom a tmavom mieste s teplotou do dvadsiatich stupňov. Naopak nevhodné sú papierové vrecúška a blízkosť aromatických látok (korenia).