Koža má viac vrstiev
Vedeli ste, že plocha kože dospelého človeka má váhu okolo 20 kilogramov? Veľkú časť tvoria vrstvy označované ako zamša a podkožné väzivo. Najtenšia časť kože na povrchu tela je práve pokožka, ktorá má hrúbku len asi 0,03 mm. Z biologického hľadiska je tvorená tromi typmi buniek - keratocytmi, melanocytmi a Langerhansovými bunkami.
V spodnej časti pokožky sa neustále tvoria nové bunky, ktoré sa postupne menia a presúvajú sa bližšie k povrchu kože. Tie, ktoré sa dostanú až na povrch, sa potom odlupujú a sú nahradzované bunkami z pôvodných spodných vrstiev. Táto obnova kože sa odohráva neustále.
Obrana aj kontakt s okolím
Ako už bolo povedané, pokožka pre naše telo vykonáva celý rad funkcií. Jedná sa o zmyslový orgán, jej prostredníctvom vnímame teplo, dotyk, bolesť alebo tlak. Má obrannú funkciu, kedy chráni telo pred nepriaznivými vplyvmi okolia. Zároveň však z prostredia vstrebáva niektoré látky a naopak iné vylučuje. Reguluje teplotu a zároveň množstvo tekutín v tele. V spodných vrstvách pokožky sa nachádza pigmentové farbivo melanín. To chráni pokožku pred nepriaznivými účinkami UV žiarenia.
Ako pokožke prospieť?
Na pokožke môžeme čas od času pozorovať celý rad neduhov. Odrazí sa na ňu proste všetko, čo je vo vnútri nášho tela v nerovnováhe. Kožné problémy sa môžu objaviť náhle alebo sa môže jednať o dlhodobejšiu nepríjemnosť. Veľakrát práve po lete môžeme na pokožke pozorovať, že pôsobí unavene a nezdravo, niekedy to môže byť dôsledkom prílišného vystavovania sa slniečku bez patričnej ochrany. Čo však s tým?
Pestrý jedálniček a dostatočný pitný režim
Na kvalitu pokožky má veľký vplyv predovšetkým spôsob nášho stravovania. Ak je pleť vysušená a olupuje sa, je potrebné venovať viac pozornosti dostatočnému pitnému režimu. Do jedálnička je na mieste zaradiť tiež omega 3 mastné kyseliny a kvalitné tuky. V jedálničku by mal byť zastúpený predovšetkým dostatok zeleniny, rýb. Pre očistu celého tela a následne aj pleti je nevyhnutná vláknina. Tvorbe kolagénu v koži prospeje lykopén obsiahnutý v paradajkách.
Celkový životný štýl
Čím je človek starší, tým je regenerácia kože ťažšia. Môžete na sebe pozorovať tvorbu vrások, zmeny pigmentácie, ďalšie nevzhľadné alebo nepríjemné prejavy (napr. svrbenie kože). Je teda potrebné pokožku náležite hýčkať. Prejaví sa totiž na nej stres, nedostatok spánku, alkohol alebo cigarety.
Aj bylinky pomôžu
Pre zdravie pokožky môžete využiť tiež silu byliniek. Pre podporu jej dobrého stavu môžete siahnuť po plodoch dráča, ktoré vám dodajú vitamín C, železo, sodík aj ďalšie potrebné minerály. Na kožné problémy sa hodia obklady alebo čaj z koreňa lopúcha väčšieho. Normálny stav pokožky podporí ľubovník bodkovaný alebo tiež Indický šafran známy klasicky ako kurkuma.