Chudnite s Botanicom

Chudnutie je veľkou témou. Či už pri rozhovore s priateľmi, kolegami alebo pri čítaní článkov na webe. Nájdeme nespočetné množstvo rôznych tipov, rád, výsledkov diét aj zaručených receptov. Niekedy potom ale nastáva problém, ako sa vlastne v tej záplave informácií vyznať a hlavne - ako teda zdravo schudnúť?

Nie je to bohužiaľ tak jednoduché, že by stačilo len prepnúť jedálniček na správne potraviny a chudnutie už by išlo samo.Je treba si strážiť tiež množstvo jedla, ktoré za deň zjeme, a zároveň množstvo energie, ktorú vydáme.

Maté - Zelené listy

MatéZelené listy

 • Dodáva energiu
 • Lahodný nápoj
 • Obsahuje kofeín
Najpredávanejšie
4,60 €
/ 200g
Skladom
Guarana - Prášok

GuaranaPrášok

 • Dobre rozpustné
 • Dodáva energiu
 • Stimuluje organizmus
Najpredávanejšie
7,50 €
/ 200g
Skladom
Guarana - Kapsule 22 % kofeínu

GuaranaKapsule 22 % kofeínu

 • Podporuje vitalitu
 • Vysoký obsah kofeínu
 • Zvyšuje energiu
Vegetariánske kapsule
Recyklovateľný obal
Najpredávanejšie
9,00 €
/ 40kap.
Skladom
Nopál - Prášok z figy

NopálPrášok z figy

 • Prispieva metabolizmu
 • Pôsobí ako antioxidant
 • Pomáhá při hubnutí
Najpredávanejšie
6,10 €
/ 100g
Skladom
Guarana - Extrakt s 22 % kofeínu

GuaranaExtrakt s 22 % kofeínu

 • Dodáva energiu
 • Odďaľuje únavu
 • Rýchly nástup účinkov
7,50 €
/ 20g
Skladom
Mladá pšenica - Prášok z obilniny

Mladá pšenicaPrášok z obilniny

 • Detoxikuje organizmus
 • Podporuje peristaltiku
 • Pomáha s čistením tráviaceho systému
7,70 €
/ 100g
Skladom
Spirulina - Prášok zo sinice

SpirulinaPrášok zo sinice

 • Podporuje funkciu pečene a obličiek
 • Podporuje tráviaci systém
 • Stimuluje imunitný systém
7,70 €
/ 100g
Skladom
Garcinie kambodžská - Extrakt z plodov s 60% HCA v kapsuliach

Garcinie kambodžskáExtrakt z plodov s 60% HCA v kapsuliach

 • Odďaľuje chuť k jedlu
 • Pomáha s odbúravaním tuku
 • Vhodné pri nadváhe
Vegetariánske kapsule
Recyklovateľný obal
10,00 €
/ 40kap.
Skladom
BurnUp - Na rýchle a zdravé chudnutie

BurnUpNa rýchle a zdravé chudnutie

 • Pomáhá při hubnutí
 • Oddaluje pocit hladu
 • Urychluje metabolismus
Vegetariánske kapsule
Recyklovateľný obal
Premium
23,00 €
/ 140kap.
Skladom
Zelená káva - Extrakt 50% kyseliny chlorogénovej v kapsulách

Zelená kávaExtrakt 50% kyseliny chlorogénovej v kapsulách

 • Dodáva energiu
 • Pomáha pri diétach
 • Ľahšie dávkovanie
Vegetariánske kapsule
Recyklovateľný obal
10,30 €
/ 40kap.
Skladom
Chlorella - Prášok z rias

ChlorellaPrášok z rias

 • Detoxikuje organizmus
 • Podporuje trávenie
 • Stimuluje imunitu
7,70 €
/ 50g
Skladom
Čaj - zelený, Matcha

Čajzelený, Matcha

 • Podporuje imunitný systém
 • Pomáha s detoxikáciou
 • Stimuluje organizmus
9,20 €
/ 50g
Skladom

Kedy začína byť vyššia váha problém?

NNa postavu a vhodnú váhu má každý svoje subjektívne merítka. Aj keď vám príde niekto chudý, iný by s kľudom povedal, že by mu neuškodilo pár kíl zhodiť. Vyššia hmotnosť však v určitom bode začína byť problematická aj objektívnymi meradlami. Zanecháva totiž neblahé následky na vašom zdraví.

Ako teda určiť vhodnú váhu a naopak obezitu? Najčastejšie sa používa tzv. hodnota BMI, ktorá vám povie, či sa nachádzate v pásme bežnej váhy alebo už nadváhy, prípadne obezity. BMI (body mass index) môžete vypočítať zo vzorca:


BMI = hmotnosť v kg/ (výška v m)²


Podľa výslednej hodnoty je potom už jednoduché zistenie výsledku:Hodnota BMI
Podváha menej ako 19
Normálna hmotnosť 20 - 25
Nadváha 26 -30
Obezita 30 a viac


Berte však do úvahy, že hodnota BMI nie vždy dostatočne vypovedá o vašej telesnej konštitúcii. Zvyčajne nie je vhodné jej použitie u ľudí, ktorí často a intenzívne športujú a majú v tele veľa svalovej hmoty. Nedochádza tu totiž k zohľadneniu pomeru tukov, svalov k celkovej telesnej hmotnosti.

Okrem BMI je vhodné zistiť si tiež svoj obvod pása. Ak nemáte vyložene štíhlý pás, pri jeho meraní vám to iste bolestne dôjde. Nebojte, pri chudnutí na ňom ale môžete veľmi názorne sledovať svoje úspechy. Za obezitu sa u žien považujú miery nad 88 cm, u mužov nad 102 cm.

Dôvody vzniku nadváhy

K vyššej váhe sa dopracujete po tom, čo vaše telo začne ukladať nadbytok prijímanej energie do zásob. Vplyv na telesnú hmotnosť a úspešnosť procesu chudnutia má tzv. kľudový čiže bazálny metabolizmus. Ide o množstvo energie, ktoré telo potrebuje na pokrytie základných životných pochodov v prípade, že pre vás celý deň nie je fyzicky ani psychicky náročný. V nastavení kľudového metabolizmu hrá úlohu telesná konštitúcia, vek, genetické dispozície, ale napríklad aj hormonálne zmeny v tele.

Genetickú výbavu, ktorú len ťažko ovplyvníte, sa ale nesnažte obviňovať zo svojej nadváhy. Gény totiž rozhodne nie sú zodpovedné za všetko. Je len možné, že práve kvôli genetickým dispozíciám pre vás bude chudnutie (prípadne udržanie si svojej váhy) ťažšie ako pre iných.

Riziká spojené s nadváhou a obezitou

Pri nadváhe a obezite sa výrazne zvyšuje riziko vzniku niektorých ochorení. Jedná sa predovšetkým o kardiovaskulárne choroby,napr. vysoký krvný tlak, infarkt myokardu alebo aterosklerózu. Je väčšia pravdepodobnosť vyššieho množstva cholesterolu v krvi, častejšie sa objavuje cukrovka. Hovorí sa aj o vyššej predispozícii na vznik nádorových ochorení (rakovina hrubého čreva, prsníka, prostaty).

Vplyvom vyššej telesnej hmotnosti dochádza k preťažovaniu kĺbov v tele. To sa môže prejaviť ich bolestivosťou, ťažkosťou s chôdzou, zlým držaním tela alebo bolestí chrbta. Objavujú sa vo väčšej miere gynekologické ochorenia a nižšia plodnosť.Častejšie sa s nadváhou spája depresia a rôzne úzkostné stavy. Pokiaľ toto človek rieši ďalším prísunom jedla, dostáva sa do začarovaného kruhu.

Základné pravidlá pre chudnutie

Základným faktorom ovplyvňujúcim úbytok na váhe alebo naopak priberanie je pomer medzi prijatou a vydanou energiou. Aby bolo chudnutie efektívne, energetický príjem by sa mal pohybovať okolo 6 000 - 7 000 kJ za deň u žien a približne 7 000 - 9 000 kJ u mužov. Väčší príjem energie si môžete dopriať, ak ste každý deň veľa fyzicky aktívny. Berte však do úvahy, že ak ste už v priebehu posledných rokov tak nejako skúšali rôzne diéty, možno držali hladovku a potom zase pribrali, váš metabolizmus bude fungovať v úspornejším režime. Potom je potrebné ešte mierne energetický príjem znížiť a držať ho dlhodobo v určenom rozmedzí. Výrazný efekt na spaľovanie energie má zaradenie pravidelného pohybu. Je len na vás, či vás nadchne chôdza, jazda na bicykli, jóga alebo napríklad posilňovanie.

Nebezpečenstvo jojo efektu

Drastické diety nalebo držanie hladovky nie je riešením vyššej váhy. Rizikom by bol akurát jojo efekt, pri ktorom si telo navykne na to, že je opakovane vystavené čase, keď nedostáva jedlo, a v momente, keď sa najete, sa bude snažiť si väčšinu prijatej energie uložiť k využitiu na horšie časy. Úspešnosť redukcie váhy ovplyvňuje tiež to, ako veľmi ste v strese. Stres je totiž skutočným nepriateľom chudnutia.

Pravidelná strava s dostatkom živín

Na príjem energie je nutné pozrieť sa aj z toho hľadiska, či vám prijímaná potrava dodáva optimálny pomer potrebných živín. Je potrebné mať zaistený príjem tukov, sacharidov aj bielkovín. Jedine tak môžete chudnúť uložený tuk a nestrácať hmotnosť iba zo svalov.

Odporúča sa jesť častejšie, ale dopriať si menšie porcie. Je potrebné zvýšiť obsah prijímanej vlákniny. Dôležité je obmedzenie množstva soli a jednoduchých cukrov v strave. Tie sú obsiahnuté predovšetkým v sladkostiach alebo napríklad sladených nápojoch.

Neoddeliteľnou súčasťou zdravej stravy je tiež adekvátny pitný režim. Je dôležité dbať na adekvátny pitný režim.Ako vhodné nápoje sa odporúčajú bylinkový čaj alebo čistá voda. Môžete si pravidelne pripravovať aj rôzne nápoje z ovocia a zeleniny. Pozor na konzumáciu alkoholu - jednak neprospeje vášmu zdraviu a ešte si pri jeho pití dodáte do tela naozaj veľké množstvo energie.

Doplnky stravy na chudnutie

K podpore metabolizmu a rýchlejšiemu spaľovaniu tukov môžete využiť aj bylinky a doplňky stravy.

Na prvom mieste sa iste hodí uviesť Guaranu. Tá vďaka obsahu kofeínu podporuje v našom tele proces nazývaný termogenéza. Ide o zabezpečenie tepla prostredníctvom urýchlenia metabolických dejov. Pri chudnutí vás nadchne predovšetkým výraznejšie odbúravanie tukov v tele.

Ďalším vynikajúcim pomocníkom môže byť BurnUp. Okrem extraktu zo semienok guarany v ňom nájdete napríklad Garcíniu kambodžskú, zelenú kávu a zelený čaj. Produkt vám pomôže s oddialením pocitu hladu aj lepším zužitkovaním prijatej energie.

Chudnutie podporí tiež výťažok z byliny zvanej Damiána. Tá pochádza z oblasti Texasu a Mexika. Môžete si z nej zakúpiť drvené listy, extrakt z bylinky v prášku alebo v kapsuliach. K vašej kontrole nad telesnou hmotnosťou môžete využiť aj Kolovník lesklý. Efekt je zaistený predovšetkým vysokým obsahom kofeínu a teobromínu v jeho semenách - kolesových orechoch.

Všetky uvedené produkty môžete medzi sebou kombinovať, len je potrebné dodržiavať odporúčanú dennú dávku. Aj keď je potreba riadiť sa zároveň skôr spomínanými pravidlami, chudnutie vám môže ísť s pomocou byliniek ľahšie.