Kolovník lesklý
Extrakt z plodov 10% kofeínu v kapsuliach

Extrakt z plodů Kolovníku lesklého obsahuje 10 % kofeinu. Celý popis
  = 40kap.        
  = 665 mg        
  = / dávka

Popis rostliny Kolovník lesklý

Kolovník lesklý nájdeme pod latinským názvom Cola nitida. Patrí do čeľade lejnicovitých a jedná sa o vždy zelený strom, ktorý pochádza z oblastí západnej Afriky. V súčasnej dobe sú tieto stromy pestované pre komerčné účely v Nigérii, Sudáne, Južnej Amerike alebo na juhu Indie. Kolovník je podobný nášmu Kaštanu konskému. Stromy dosahujú výšky 12 až 20 metrov, majú podlhovasté, 20 cm dlhé a 7 cm široké listy a raz do roka kvitnú drobnými bielymi až žltými kvetmi zoskupenými do hrozna. Po ich odkvitnutí ostanú jedlé plody tvorené 20 až 22 cm dlhými mechúriky, ktoré obsahujú 5 až 13 semien. Plody vyzerajú ako oriešky a pôvodný africkí obyvatelia si ich obľúbili kvôli vysokému obsahu kofeínu, ktorý stimuluje centrálny nervový systém. Z toho dôvodu sú plody považované za stimulanty. V niektorých oblastiach Afriky fungujú kolesové semená ako platidlo. Moslimovia "kolesové orechy" považujú za posvätné a žujú je miesto pitie alkoholu.

Čo v kolovníku lesklom nájdeme?

Poďme si odhaliť, aké aktívne látky tieto zázračné oriešky obsahujú. Zásadný vplyv na náš organizmus má kofeín, ktorý je známy väčšine z nás z kávy, Coca-Coly alebo z povzbudzujúcich potravinových doplnkov. V kolovníku sa skrýva až 2x viac kofeínu ako v káve. V orieškoch sa nachádza aj alkaloid teobromín s kardiostimulačními účinky alebo triesloviny s antiseptickými a antiparazitárnými účinky. Oriešky sú tvorené veľkým množstvom škrobu, fenoly, vitamíny skupiny B, vitamínom C a kolesovú červení. Práve pre vysoký obsah škrobu a povzbudzujúceho kofeínu sú aj v dnešnej dobe vyhľadávané domorodými obyvateľmi.

Účinky kolovníka lesklého

Účinky kolovníka poznajú ľudia od nepamäti. Ako už sme sa zmienili, plody pôsobí stimulačne a pomáhajú prekonať únavu, zvládnuť stres, zlepšiť sústredenie, navrátiť vitalitu a podporiť pamäť. Vyskúšať ich môžete pri redukcii hmotnosti, pretože zrýchľujú metabolizmus a urýchľujú tepovú frekvenciu. K nástupu účinkov dochádza pomerne skoro - už po 20 minútach od užitia kapsule. Doba a intenzita účinkov závisí od citlivosti na kofeín, pohlavie, váhe alebo veku. V priemere pretrvávajú cca po dobu 2 hodín. Ak ste zvyknutí piť po celý život kávu alebo iné nápoje s obsahom kofeínu, môžete byť rezistentné na aktívne látky. Tento problém sa dá odstrániť tak, že po dobu niekoľkých dní nebudete užívať žiadne doplnky s kofeínom ani piť nápoje s touto látkou. Plody kolovníka sú skvelé proti hnačkám a ako bonus potláčajú pocit hladu a zvyšujú psychickú a fyzickú odolnosť, čo ocenia ľudia s nadmierou stresu a s vysokým výdajom energie.

Vedľajšie účinky užívania

Kolovník lesklý môže mať ľahké nežiaduce účinky, ktoré ale zanedlho odznie. Vedľajšie účinky nastupujú pri nevhodnom dávkovaní. Neprekračujte odporúčanú dennú dávku, inak Vám hrozí poruchy spánku alebo mozgový útlm. Extraktu z plodov kolovníka by sa mali vyhnúť tehotné a dojčiace ženy. Osoby so zdravotnými problémami by mali užívanie extraktu skonzultovať so svojím lekárom. Nevhodné sú pre ľudí s vysokým krvným tlakom a kardiovaskulárnymi problémami.

Aká dávka je tá správna?

Dodržujte odporúčanú dennú dávku a denne užívajte 1 kapsulu. Možno si hovoríte, či to nie je málo? Môžeme Vás ubezpečiť, že nie je, pretože extrakt z plodov obsahuje vysoké percento kofeínu.

Ako najlepšie užívať?

Kapsule nevyžadujú žiadnu ďalšiu prípravu. V každej kapsuli nájdete potrebnú koncentráciu aktívnych látok s kofeínom a odpadá akékoľvek váženie a odmeriavanie. Kapsulu vložte do úst a zapite ju 300 ml vody. Kolovník neužívajte v čase, keď sa chystáte ísť spať. Siahnite po ňom napríklad v ranných hodinách po raňajkách alebo po obede. Časti kapsúl môžete tiež oddeliť od seba a prášok rozmiešať vo vode a vypiť, alebo ho môžete vmiešať do jogurtu či Smoothie. Nezabudnite na cyklické dávkovanie a po troch týždňoch kolovník na jeden týždeň vysaďte, aby ste si na ňom nevypestovali rezistenciu. Extrakt z kolovníka môžete bez obáv kombinovať s Guaranou. Prečo práve s touto rastlinou? Kým kolovník účinkuje už po spomínaných 20 minútach a po dobu 2 hodín, Guarana pôsobí zhruba až po 1,5 hodine. Výsledkom je rýchly, zato dlhodobý účinok.

Krajina pôvodu

Zdravotné účinky

  • Podporuje kontrolu tělesné hmotnosti
Iné názvy produktu

Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Cola nitida, Africký kolový ořech, Bissy nut, Goora nut, Gbanja kola, Bitter cola, Gourou, Ombéné, Nangoué, Kokkorokou, Kolabaum, Kolatier, Colatero

UPOZORNENIE

Výživový doplnok, nie je náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí.
Skladujte v suchu, chráňte pred teplom a priamym slnečným svetlom.

Na základe ustanovení Európskeho parlamentu nemôžeme u tohto produktu uvádzať viac informácií. Pre viac informácií navštívte náš herbár, alebo informácie vyhľadajte na externých zdrojoch. Ďakujeme za pochopenie.

PODOBNEJ TOVAR