Mozog

Zmáha vás únava a cítite sa bez energie? Chystáte sa na dôležitú skúšku alebo pracovnú schôdzku a potrebujete, aby váš mozog pracoval na plné obrátky? Podporte svoj mozog prírodnou cestou.

Podkategorie a filtr
Filter
Forma

Mozog je bezpochyby tým najúžasnejším orgánom ľudského tela. Miliardy mozgových buniek spolupracujú na ovládaní emócií, spomienok, učenia, snívania, pohybu a reči. Okrem toho je mozog tiež riadiacim centrom celého tela. Zaisťuje fungovanie srdca a pomáha nám dýchať, hýbať sa, cítiť a oveľa viac. Väčšinou berieme tieto veci ako samozrejmosť. S rastúcim vekom ale dochádza k postupnému odumieraniu mozgových buniek aj prepojeniu medzi nimi, ktoré môže viesť až k demencii. Mnoho ľudí tak nezačne premýšľať o svojom zdraví mozgu, pokiaľ si v 60 alebo 70 rokoch nevšimnú nejakej neurologickej zmeny alebo straty pamäti. Existuje ale množstvo vecí, ktoré môžeme robiť už od detstva, aby sme si udržali mozog čo najzdravší po celý život.

Mozog a životný štýl

Na zachovanie mozgových funkcií v priebehu starnutia je potrebné sa o mozog náležite starať. Hlboký vplyv na zdravie mozgu má životný štýl. Čo jeme a pijeme či cvičíme, ako dobre spíme či zvládame stres a ako podporujeme mozgovú činnosť pravidelným precvičovaním mozgu.

Mozog síce váži asi len 2 % telesnej hmotnosti, ale môže spotrebovať až 20 % celkového energetického výdaja. Preto je potrebné zvoliť tú správnu výživu pre mozog. Základom je samozrejme pestrá strava, ktorá dodá telu všetky potrebné živiny a látky. Medzi potraviny podporujúce zdravie mozgu patria hlavne tučné ryby, bobuľovité ovocie, brokolica, tekvicové semienka, orechy a avokádo.

Správnu funkciu mozgu ďalej podporuje pravidelná pohybová aktivita. Ľudia, ktorí pravidelne cvičia a hýbu sa, majú nižšie riziko rozvoja Alzheimerovej choroby. Fyzická aktivita zlepšuje prietok krvi a podporuje učenie, dobrú náladu aj myslenie. Na zdravé fungovanie mozgu má pozitívny vplyv aj dostatok spánku. Spánok je to najdôležitejšie, čo môžete urobiť na regeneráciu mozgu.

Ako precvičiť mozog a zlepšiť pamäť

Precvičovať sa majú nielen svaly, ale aj mozog. Cvičenie mozgu je dôležité v každom veku a nie je dobré nechať svoju pamäť zlenivieť. Spôsobov, ako precvičiť svoj mozog, je skutočne veľa. Vyskúšajte rôzne hry na precvičovanie mozgu – stimulovať mozog môžete rôznymi krížovkami, prešmyčkami, doplňovačkami, hlavolamami, sudoku alebo napríklad slovným futbalom.

Ktoré látky, potraviny a bylinky pôsobia pozitívne na mozog:

  • Lecitín – pomáha vyživovať mozgové bunky, zlepšuje koncentráciu a podporuje pamäť. Nachádza sa vo vaječnom žĺtku, sóji, droždí, pšeničných klíčkoch a ovsených vločkách.
  • Zelený čaj - zbystruje zmysly a pomáha sa lepšie sústrediť.
  • Horčík – nevyhnutný prvok pre pamäť a učenie, ktorý nájdeme v celozrnných obilninách, strukovinách, orechoch, semienkach a zelenej listovej zelenine.
  • Omega-3 mastné kyseliny – pôsobia protizápalovo a udržujú štruktúru v starnúcom mozgu. Zdrojom omega-3 sú hlavne tučné ryby, ľanové semienka a orechy.
  • Ginkgo biloba - pomáha zlepšiť prekrvenie periférnych tkanív (ruky, nohy) a mozgu, pôsobí ako antioxidant a prispieva k duševnej rovnováhe.
  • Ženšen - podporuje mozgové funkcie, zlepšuje pamäť a pôsobí proti únave.
  • Bacopa (alebo tiež Brahmi) – prispieva k lepšej sústredenosti, pamäti a duševnej výkonnosti.
  • Rhodiola rosea (alebo tiež Rozchodnica ružová) – používa sa na podporu kondície a kognitívnej aj duševnej výkonnosti.

Čo mozgu neprospieva

  • Nevhodné stravovacie návyky (nadmiera potravín s obsahom cukru a bielej múky, naopak nízky príjem horčíka, zinku, vápnika, železa, vitamínov C, D, E a skupiny B)
  • Nedostatok pohybu
  • Fajčenie
  • Alkohol
  • Nadmiera stresu
  • Nedostatok spánku
  • Nadmerná konzumácia kávy