Guarana
Extrakt zo semienok s 22 % kofeínu v prášku

Odpoveďou na kávu je práve Guarana, ktorá je zdravšia a účinnejšia. Celý popis
  = 20g        
  = / dávka

Zdravotné účinky

 • Pôsobí na imunitný systém
 • Dodává vitalitu
 • Odďaľuje pocit únavy
 • Zlepšuje fyzickú výkonnosť
 • Prispieva k správnej funkcii psychiky
 • Podporuje kontrolu tělesné hmotnosti
 • Zlepšuje trávenie

Vhodné pre

 • Fitness nadšencov
 • Sportovce
 • Managerov
 • Vodiča
 • Študentov
 • Osoby trpiace zvýšenou únavou

Vnútri juhoamerických dažďových pralesov existuje rastlina, ku ktorej sa viaže veľmi zaujímavá legenda. Kedysi dávno, v týchto končinách, existovala jedna spokojná dedina tamojšieho kmeňa. Jedného dňa sa však stalo niečo hrozné. Neľudská entita v podobe hada zabila milované dieťa. Domorodci sa okamžite začali búriť. Aby ich upokojil, zasadil jeden z bohov oči dieťaťa do zeme. Ľavé do džungle a pravej do dediny. Z pravého vyrástla zdomácnená forma rastliny, z ľavého, naopak, forma divá. Je zvláštne, že legenda hovorí práve o očiach? Všetko má svoj význam, hovoríme tu totiž o Guarane (alebo tiež brazílskej Guarane), ktorej semená sa často prezývajú - Oči džungle. Prečo je tomu tak? Guarana, čiže Paulínia nápojová (slovensky) a Paullinia cupana v latinčine, je popínavá rastlina vyskytujúca sa prevažne v Brazílii. Dorastá do výšky až 12 metrov, má striedavé listy oválneho tvaru, ktoré zdobia biele či zelenkasté kvety. Vnútri tohto kvetu sa nachádza červený "plod", neveľkých rozmerov. Po odkvitnutí tento obal praskne a na svet vykukne čierne alebo hnedé semeno v bielom dužinatom obale. V tomto stave vyzerá skutočne ako oko - od toho Oči džungle.

Guarana je pre tamojších obyvateľov, predovšetkým teda domorodcov z kmeňov Sater-Maué a Guarani, veľmi dôležitá. Považujú ju za posvätnú, uctievajú ju a používajú ju pre bežný život, ale aj pri love počas po stovky rokov. Dokáže udržať ich ostražitosť a dodať energiu, ktorá je pri love kriticky dôležitá. Vzhľadom na výskyt na novom kontinente, boli jej účinky pre civilizovaný svet skryté. To sa zmenilo s príchodom kolonizácie.

V 17. storočí pôsobil v jednej misii na brehu rieky Maués misionár Joao Felipe Bettendorf. Všimol si, že domorodci vykazujú až nezvyklou vitalitu a energiu. Začal po zdroji tejto vitality pátrať, až ho nakoniec našiel. Na konci tohto storočia podáva písomnú správu, kde popisuje účinky neznámej rastlinky. Okolo roku 1700 sa dostáva Guarana do ruky botanika Theodoru von Martiusovi. Po pár pokusoch a krátkom výskume sa mu podarilo extrahovať zo semien bielu kryštalickú látku, ktorú nazval po rastline - guaranín. Asi nám názov nič nehovorí. Táto látka bola však neskôr premenovaná na kofeín, čo už je pre nás známe. Poďme si teraz povedať niečo o látkach a účinkoch.

Čo brazílska Guarana obsahuje?

Keďže sa v tomto prípade jedná o extrakt, môžeme vzhľadom k nízkej dávke, zanedbať nutričné hodnoty a vrhnúť sa na aktívne látky. Medzi tie najdôležitejšie patrí takzvané alkaloidy. Ich predstaviteľom je v tomto prípade veľmi dobre známy Kofeín. Okrem neho obsahuje Guarana aj takzvané kardiostimulanty. Sú nimi teobromín a teofylín. Ďalšie podstatné sú napríklad triesloviny, škroby a živice. Takto rozkúskované nám to nedá moc informácií o tom, ako vlastne Guarana účinkuje, že?

Guarana a jej účinky

Guarana by sa dala považovať za celkový stimulant. Za to sú zodpovedné predovšetkým tri hlavné látky v nej - kofeín, teobromín a teofylín. Ako to teda prebieha? Kofeín účinkuje na náš mozog – stimuluje centrálnu nervovú sústavu. Tým dokáže odvrátiť mentálne pocity únavy, zbystriť myseľ, ale aj zlepšiť pamäť. Účinkuje však aj na náš metabolizmus, ktorý zvyšuje, stúpa tak i krvný tlak a telu sa navracia stratená energia a vitalita. Účinky sú, samozrejme, oveľa širšie – pridáva sa totiž pôsobenie týchto kardiostimulantov. Teobromín a teofylín účinkujú na náš kardiovaskulárny systém. Dokážu tak zvýšiť srdcovú činnosť, čím dochádza k lepšiemu prekrveniu nášho tela. Spolu s kofeínom teda poskytujú to, čomu sa hovorí – celkové povzbudenie organizmu. Teofylín má navyše protizápalové schopnosti. Nesmieme však zabúdať ani na účinky trieslovín, škrobov a živíc.

Únava? Guarana!

Stimulačné schopnosti majú najlepšie účinky práve proti únave. Pri nej klesá mentálna aktivita, ktorá je zodpovedná za znížené vnímanie, poruchy sústredenia a podobné ťažkosti. Rovnako tak pôsobí únava aj na naše telo. Človek je akoby spomalený, vitalita a energia sú preč. Vzhľadom k prítomnosti kofeínu a kardiostimulantov dokáže Guarana proti únave bojovať. Vďaka tomu je obľúbená predovšetkým u vodičov, ľudí s vyššou záťažou, ale aj u študentov. V skúškovom období alebo pred maturitou je potrebné sa skrátka učiť a sústrediť viac, než zvyčajne. To je vzhľadom na potreby tela spať, občas pomerne náročné. Guarana so svojimi účinnými látkami dokáže oddialiť pocit únavy, čím dáva priestor pre sústredenie, učenie a ostatné aktivity. Je však aj jeden účinok, ktorý sa stretáva s ľahkou kontroverziou.

Chudnutie s pomocou Guarany

Mnoho ľudí si myslí, že Guarana priamo spôsobuje chudnutie. Nie je tomu tak. Jediné čo, môže je s chudnutím nepriamo pomôcť. Ako to dokáže? Ide opäť o účinky kofeínu a kardiostimulantov. Kľúč k chudnutiu sa skladá z pohybu a zdravej, vyváženej stravy. Ak to budeme spĺňať, môžeme doplniť našu stravu o Guaranu. Kofeín s ostatnými látkami urýchlia metabolizmus, čo spôsobuje lepšie odbúravanie tukov. Funkcia metabolizmu je pri chudnutí veľmi dôležitá. Ak by nefungoval správne, môžeme sa so zdravým chudnutím rozlúčiť. Guarana teda nespôsobuje chudnutie, ale môže pri ňom nepriamo pomôcť. Pamätajme však, že to hlavné je na nás.

Pozor na vedľajšie účinky

Vedľajšie účinky sú u Guarany spôsobované predovšetkým zo strany kofeínu. Ako dobre vieme, môžeme si moc vysokou dávkou spôsobiť takzvané predávkovanie, ktoré nie je vôbec príjemné. Za týchto okolností dochádza k poruchám spánku, nespavosti, podráždenosti, bolestiam hlavy a podobným problémom. Ak by sme zaznamenali tieto účinky, musíme zvýšiť hydratáciu. Užívanie Guarany je nevhodné pre nasledujúce skupiny ľudí – tehotné a dojčiace ženy, osoby s kardiovaskulárnymi problémami, osoby s vysokým krvným tlakom a deti. Vždy by sme mali dodržiavať dennú dávku, ale aká to je?

Odporúčané dávkovanie Guarany

Forma extraktu je výhodná hneď v niekoľkých smeroch. Predovšetkým je extrakt silnejší, preto ho stačí brať len malé množstvo. Nemusíme so sebou preto nosiť zbytočne veľké škatuľky s Guaranou. Za ideálnu dennú dávku sa považuje množstvo 0,4 - 0,7 gramu denne (1x odmerka 0,5g). To predstavuje jedna naša odmerka. Guaranu by sme mali brať vždy na plný žalúdok, nikdy nie nalačno. Rovnako tak by sme nemali užívať po 17 hodine, ak chceme ísť normálne spať.

Spôsob dávkovania

Prášok ponúka jednu hlavnú možnosť, ktorou je rozmiešanie vo vode. Môžeme pridávať aj do jogurtu alebo rôznych nápojov.

Ako kombinovať?

Nástup je u Guarany pomalší, než u kávy. Na druhej strane však ponúka extrakt 22 % kofeínu oproti káve, ktorá má okolo 2 %. Pomalý nástup, ktorý však dlhšie vydrží môžeme kompenzovať doplnením o ďalší produkt. Cola nitida a Cola acuminata sú ideálnou možnosťou pre kombináciu s Guaranou. Ich nástup je veľmi rýchly, avšak rovnako rýchlo aj vyprchajú. Skvele tak vyplnia medzeru, ktorú pomalý nástup Guarany spôsobuje.

Nevhodné pre

 • Deti
 • Dojčiace ženy
 • Tehotné ženy
 • Osoby trpiace kardiovaskulárnymi chorobami
Krajina pôvodu
UPOZORNENIE

Výživový doplnok, nie je náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí.
Skladujte v suchu, chráňte pred teplom a priamym slnečným svetlom.

Na základe ustanovení Európskeho parlamentu nemôžeme u tohto produktu uvádzať viac informácií. Pre viac informácií navštívte náš herbár, alebo informácie vyhľadajte na externých zdrojoch. Ďakujeme za pochopenie.

Iné názvy produktu

Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Paullinia cupana, Guarana, Paulinie nápojná, Paullinia cupana, Brazilské kakao, Quarana

PODOBNEJ TOVAR