Minerály sú nevyhnutnou súčasťou stravy
V našej potrave by mal byť samozrejme zastúpený vhodný pomer základných živín - bielkovín, cukrov a tukov. Dôležité sú však ale aj ďalšie látky, tzv. mikroživiny. Nášmu telu nedodávajú energiu samy o sebe, ale sú zodpovedné za mnoho procesov v našom tele. Medzi ne patrí vitamíny, enzýmy a minerálne látky.
Nejde však čisto len o to, v akom množstve je prijímame, ale je potrebné súhry ďalších faktorov. Niektoré látky nepracujú, pokiaľ k sebe nemajú vhodného parťáka, alebo si naopak ich pôsobenie môžete príjmom určitej potraviny výrazne zablokovať. Dôležitý je tiež vzájomný pomer jednotlivých minerálov.
Esenciálne látky
Naše telo nedokáže minerálne látky samo vytvoriť, a sme teda odkázaní na ich dostatočný prísun potravou. Najviac ich nájdeme v ovocí a zelenine.
Minerálne látky je možné rozdeliť podľa toho, v akom množstve je naše telo vyžaduje. Môžeme hovoriť o:
- makroelementoch (napr. vápnik, fosfor, horčík, draslík),
- mikroelementoch (napr. železo, zinok, jód, meď),
- stopových prvkoch (napr. kremík, nikel, cín, hliník).
Zaistenie celej rady nevyhnutných funkcií
Minerálne látky majú v našom tele veľmi pestré využitie. Vždy záleží na konkrétnej látke. Niektoré sa podieľajú na tvorbe tkanív, iné sú podstatné pre dobrý metabolizmus, fungovanie srdca, udržiavanie krvného tlaku alebo roznos kyslíka po tele. Niektoré minerálne látky sú súčasťou enzýmov alebo sú nevyhnutné na zabezpečenie priebehu nevyhnutných reakcií v tele. Uplatňujú sa aj v prevencii niektorých vážnych ochorení.
Vápnik
Vápnik má v tele mnoho rolí. Je nevyhnutný pre stavbu kostí, zaisťuje aj prenos vzruchov medzi nervovými bunkami, udržuje pravidelnosť srdcového rytmu a je zodpovedný za aktiváciu niektorých enzýmov. Veľmi dôležitý je jeho príjem v tehotenstve. Nájdeme ho predovšetkým v mliečnych výrobkoch, strukovinách, keli, maku alebo mandliach.
Draslík
Je obsiahnutý takmer v každej bunke nášho tela. Dôležitý je najmä jeho pomer vzhľadom na množstvo sodíka v tele, ich funkcia je totiž v mnohom previazaná. Príjem draslíka prispieva k znižovaniu krvného tlaku, býva uvádzaný ako prevencia vzniku srdcovej arytmie a infarktu myokardu. Napomáha vylučovaniu toxických látok z tela. Je obsiahnutý v zemiakoch, strukovinách, ale aj v orieškoch.
Železo
Tento minerál je dôležitý k adekvátnemu nadviazaniu kyslíka na hemoglobín, čo umožňuje jeho ďalší roznos po tele. Pri nedostatku železa môže nastať chudokrvnosť. Medzi jej nepríjemné príznaky patrí bledosť, zvýšená únava a malátnosť. Železo si dodáte najmä prostredníctvom mäsa, strukovín, listovej zeleniny a obilnín.
Zinok
Tvorí neoddeliteľnú časť mnohých enzýmov. Je dôležitý pre silný imunitný systém, pomáha udržať zdravé kosti, zrak, vlasy aj nechty. Podporuje liečbu rôznych kožných ochorení. Prispieva k správnemu metabolizmu vitamínu A. V potrave je obsiahnutý v červenom mäse, strukovinách, mlieku alebo vajciach.
Jód
Ľudské telo ho potrebuje predovšetkým na tvorbu hormónov štítnej žľazy. Jeho množstvo v strave sa odrazí na kvalite vlasov, nechtov aj zubov. Je dôležité ustrážiť jeho dostatočný príjem v tehotenstve, umožní totiž zdravý vývoj plodu. V strave si jód obvykle dodáme pomocou jodidovanej soli, morských rias a rýb.
Použité zdroje
- UNDERWOOD, Anne. The Nature of Nutriens. Newsweek. 2006, 23. ISSN 0028-9604
- GRIGÁRKOVÁ, Simona. Minerální látky - jejich zdroje a význam pro organismus. Celostní medicína [online]. 2006 [cit. 13.6.2020]. Dostupné z: https://www.celostnimedicina.cz/mineralni-latky-jejich-zdroje-a-vyznam-pro-organismus.htm