Guarana
Extrakt so semienok s 22 % kofeínu v kapsulách

BESTSELLER
Výborný stimulant s vysokým zastúpením kofeínu. Celý popis
  = 40kap.        
  = 640 mg        
  = / dávka

Legenda kmeňa Sater-Maué hovorí o spokojnej dedine, ktorú postihla nešťastná udalosť. Neľudská entita v podobe hada zabila milované dieťa. To sa obyvateľom dediny, samozrejme, nepáčilo a začali sa búriť. Aby ich utíšil, vzal jeden z bohov oči dieťaťa a zasadil ich do zeme. Pravé oko bolo zasadené do dediny a ľavé do džungle. V dedine vyrástla zdomácnené forma Guarany, ktorá je používaná dodnes, z ľavého forma divá. Kmeň bol s účinkami Guarany spokojný. Hoci môže pôsobiť legenda akokoľvek drasticky, má svoje opodstatnenie. Ony, zasadené oči, sú totiž ekvivalentom pre vzhľad semien Guarany. Poďme si o tom povedať viac

Paulínia nápojová, alebo tiež latinsky Paullinia cupana sú ďalšie názvy pre Guaranu. Rovnako tak môžeme spomenúť aj brazílsku Guaranu, alebo brazílske kakao. Všetko sa týka jednej a tej istej, popínavej rastliny, vyskytujúcej sa prevažne v Brazílii. V období keď nekvitne je nenápadná – dorastá do výšky 12 metrov a má striedavé listy oválneho tvaru. V období kvitnutia nás zaujme peknými bielymi až zelenkastými kvetmi s červeným plodom. Najzaujímavejšia je Guarana po odkvitnutí. Obal červeného plodu praskne a odhalí tak to, čomu sa hovorí – Oči džungle. Semená hnedej, až čiernej farby sú totiž obalené bielou dužinatou šupkou, celé to tak pripomína oči. Podľa názorov je toto dôvod, ktorý dal počin k vzniku legendy kmeňa Sater-Maué.

Pre kmene žijúe v Brazílii a v iných oblastiach, kde sa Guarana vyskytuje, sú semená uctievané ako vzácne až posvätné. Tunajší ju využívajú pre jej účinky ako pri love, tak i v normálnom živote. Pomáha im udržiavať vitalitu, sústredenosť a energiu, ktorá často chýba. Zo semien sa robia tradičné nápoje, ale aj prípravky, ktoré sa využívajú po celom svete. Aby to bolo možné, bolo potrebné najprv Guaranu pre civilizovaný svet objaviť.

Samotné kmene, žijúce v týchto oblastiach používajú Guaranu po stovky rokov. Pre nás však bola skrytá. To sa zmenilo v 17. storočí, kedy si misionár Joao Felipe Bettendorf všimol niečoho zaujímavého. Pôsobil v misii na brehu rieky Maués. Tunajší obyvatelia neboli ako tí ostatní. Javili známky nadmernej vitality, energie a chuti do života. Pri bližšom skúmaní narazil Joao na popínavou rastlinu, ktorá bola za všetko zodpovedná. Na konci tohto storočia podal o rastlinke podrobnú správu, kde určuje jej účinky na ľudské telo. Vďaka tomu sa dostala do rúk botanika Theodoru von Martius. Ten ju začal ihneď skúmať a okolo roku 1700 sa mu podarilo izolovať bielu kryštalickú látku. Nazval ju guaranín podľa mena rastliny – Guarana a kmeňa, ktorý v okolí rieky žil – Guarani. Látka bola neskôr premenovaná na Kofeín, a tak ju poznáme aj dnes. Keď už poznáme tieto informácie, mali by sme si povedať aj niečo exaktnejšieho.

Aké je zloženie Guarany?

Pri pohľade na látky obsiahnuté v Guarane si ich môžeme povedať niekoľko, ktoré sú farmakologicky podstatné. Môžeme vynechať obsahy typu tuky, cukry, bielkoviny a podobne. Guarany v extrakte sa totiž užíva tak málo, že sú tieto hodnoty zanedbateľné. Čo nás ale zaujíma je Kofeín, známy alkaloidy a stimulant. Ďalšie stimulačné látky sú takzvané kardiostimulanty. Medzi ne patrí teobromín a teofylín. Nemali by sme ani zabudnúť na tie menej známe – jedná sa predovšetkým o triesloviny, škroby a živice, ktoré taktiež v obsahu nájdeme. Čo to dohromady spôsobuje?

Všetko to pekne účinkuje

Za účinky vďačí Guarana predovšetkým kofeínu a kardiostimulantom. Dohromady tvoria účinok, ktorý môžeme pochopiť len tak, že si to pekne rozkúskujeme. Kofeín sa zameriava na náš mozog, centrálnu nervovú sústavu a metabolizmus. Dokáže stimulovať tieto tri časti tak, že výsledkom je podpora vnímania, myslenia, pamäte a predovšetkým – oddialenie pocitu únavy. Urýchlenie metabolizmu dodáva telu viac energie, vitality. Kardiostimulanty sú zamerané naopak na náš kardiovaskulárny systém. Skvele dokážu zvýšiť srdcový tep, čím dochádza k lepšiemu prekrveniu organizmu a zvýšeniu krvného tlaku. Ostatné účinky sú ešte len v štádiu objavovania. Komerčné využitie prišlo až v 20. storočí, výskumy sa teda o ňu len začínajú zaujímať. Jedno však vieme s istotou.

Stop únave

Najznámejším účinkom je práve oddialenie pocitu únavy, ktorý často máme. Niekedy sa skrátka pošťastí, že únava príde v okamihu, keď to najmenej potrebujeme. Či už za volantom, v zamestnaní, alebo pri učení, musíme sa s ňou nejako vysporiadať. K tomu nám postačí jedna dávka Guarany. Únava totiž spomaľuje náš metabolizmus, rovnako tak i mozgovú činnosť, čím sa dostávame do stavu, v ktorom nemáme náladu, vitalitu ani energiu. Aktívne látky, teda kofeín, teobromín, a teofylín, dokážu proces zvrátiť a oddialiť tak pocit únavy. Urýchli metabolizmus, mozgovú činnosť a zvýši srdcový tep. Aj preto je Guarana veľmi veľa obľúbená u študentov, ktorí sa často učia celú noc a potrebujú si tak posunúť spánok na niekedy inokedy.

Chudnutie a Guarana

Veľkým otáznikom je informácia, že Guarana spôsobuje chudnutie. Bohužiaľ, to nie je pravda. Guarana iba urýchľuje a ustaľuje funkciu metabolizmu, čo v správnej miere so zdravou stravou a pohybom, môže priniesť jednoduchšie chudnutie. Nemôžeme si však myslieť, že budeme užívať Guaranu a pri tom aj chudnúť. Takto to, bohužiaľ, nefunguje. Hlavný údel je vždy na nás, my musíme nastaviť pestrú, vyváženú a zdravú stravu, pridať pohyb a až potom sa môžeme obracať na doplnky typu Guarana. Takže pomáha, ale nespôsobuje.

Na čo si dať pozor

Podobne ako u ostatných produktov, môžeme aj u Guarany čakať nejaké nepríjemné vedľajšie účinky. Tie má na svedomí predovšetkým kofeín. Predávkovanie kofeínom nie je zas tak neobvyklá záležitosť. Ak by sme nedodržiavali dennú dávku, môže k tomu dôjsť veľmi rýchlo. Hlavnými príznakmi sú predovšetkým nespavosť, poruchy spánku, ale aj zmeny nálad, alebo bolesti hlavy. Pri týchto príznakoch by sme mali Guaranu vynechať a nastaviť vyššiu hydratáciu. Guaranu by, vzhľadom k prítomnosti kofeínu, nemali užívať predovšetkým tehotné a dojčiace ženy. Rovnako tak to platí aj u osôb s kardiovaskulárnymi problémami, vysokým krvným tlakom, alebo ak sa jedná o deti.

Aká je ideálna denná dávka?

Za ideálne dennú dávku môžeme považovať jednu kapsulu. Nemali by sme ju brať nalačno.

Ako najlepšie užívať Guaranu?

Kapsule majú jednu hlavnú výhodu – sú dobre uchovateľné a ich užívanie je skrátka hračka. Stačí ich zapiť cca 200 mililitrami vody.

Ako najlepšie kombinovať a s čím?

Táto guarana má 22 % kofeínu, čo je naozaj veľké množstvo. Len pre predstavu - káva má len 2 %. Napriek tomu má Guarana pomalý nástup, ktorý trvá často až hodinu. Cola nitida a Cola acuminata sú na tom opačne. Rýchlo nastupujú a rýchlo ustupujú – ich kombinácia je teda viac než vhodná. Skvele sa doplnia a poskytnú komplexné povzbudenie nášho organizmu.

Krajina pôvodu
UPOZORNENIE

Výživový doplnok, nie je náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí.
Skladujte v suchu, chráňte pred teplom a priamym slnečným svetlom.

Na základe ustanovení Európskeho parlamentu nemôžeme u tohto produktu uvádzať viac informácií. Pre viac informácií navštívte náš herbár, alebo informácie vyhľadajte na externých zdrojoch. Ďakujeme za pochopenie.

Iné názvy produktu

Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Paullinia cupana, Paulinie nápojná, Guarana, Paullinia cupana, Brazilské kakao, Quarana

PODOBNEJ TOVAR