Guarana – Celé semienka

Oči džungle už od prírody obdarené kofeínom a množstvom ďalších látok. Celý popis
  = 100g        
  = / dávka

Oči džungle. Tak by išli popísať plody Guarany, ktorá sa stáva čím ďalej, tým obľúbenejšia. Mohli by sme ju pomenovať aj jej slovenským, alebo latinským názvom - v slovenčine teda Paulínia nápojová, v latinčine Paullinia cupana. Oba názvy sa skôr zlučujú s odbornou terminológiou – v normálnych sférach vždy narazíme na meno Guarana. Podľa čoho sa tak volá a čo je vlastne zač? Prakticky sa jedná o popínavú rastlinu vyskytujúcu sa prevažne v Brazílii – tiež sa jej hovorí brazílska Guarana. Dorastá do výšky okolo 12 metrov, má striedavé listy oválneho tvaru. Zatiaľ sme si to nepovedali, ale prečo teda oči džungle? Toto prirovnanie sa týka plodov Guarany - kvet je síce bielej alebo zelenkastej farby, ale samotný plod je červený. Po odkvitnutí obal praskne a objaví sa čierne semeno obalené v dužinatej bielej šupke. V tomto stave vyzerajú semená ako oči – od toho oči džungle. K podobe semien sa viaže pomerne zaujímavá legenda kmeňu Sater-Maué, ktorý obýva breh rieky Maués. Legenda hovorí, že jedného dňa zabila neľudská entita v podobe hada milované dieťa tohto kmeňa. Ľudia sa rozbúrili, aby ich upokojil, vzal jeden z bohov obe oči dieťaťa. Pravé zasadil v dedine a ľavé v džungli. V dedine vyrástla zdomácnená Guarana a v pralese Guarana divoká. Dedinčania boli vďační a tak nastal opäť mier. Prečo by vlastne mali byť vďační za rastlinu? Môžu za to predovšetkým jej účinky.

Guarana je používaná domorodými kmeňmi po stovky rokov. Prvýkrát si účinky všimol v 17. storočí misionár Joao Felipe Bettendorf. Ten pôsobil v misii nachádzajúcej sa na pobreží rieky Maués. Domorodí ľudia prejavovali nevídané známky vitality a telesnej aktivity. Na konci storočia podal správu civilizovanému svetu, kde opisuje účinky Guarany. V roku 1700 sa k nej dostal botanik Theodor von Marius. Po pár pokusoch izoloval zo semien látku, ktorú nazval guaranín. To nám asi moc nepovie. Každopádne bola táto látka neskôr premenovaná a dnes ju poznáme ako Kofeín. Toho nájdeme v guarane 4-8 %, čo je veľmi slušný pomer. Len pre predstavu – káva obsahuje cca 1,5-2,5 % kofeínu.

Semená boli užívané domorodcami, ktorí s ich pomocou boli aktívnejší, ale následne aj civilizovaným svetom. Vďaka tomu tak môžeme užívať Guaranu aj my dnes. Na čo je dobrá a čo nám ponúkne?

Aké sú aktívne látky?

Aby sme lepšie pochopili účinky a čo vlastne Guarana spôsobuje, mali by sme najskôr poznať jej látky a zastúpenie nutričných hodnôt. Keďže sa jedná o celé semená, môžeme si spomenúť aj dôležité obsahy inak relatívnych zložiek. Najzaujímavejší je pomer vlákniny, ktorej majú semená až 40 %. Čo sa týka účinných látok, najdôležitejšie sú alkaloidy na čele s kofeínom. Ďalšími látkami sú takzvané kardiostimulanty - teobromín a teofylín. Nemali by sme zabudnúť ani na triesloviny, živice, a ostatné látky. U niektorých sa dajú účinky hravo odvodiť, celkový efekt je však vec druhá ...

Skvelá kombinácia

Účinky Guarany sú úplne jasné - povzbudenie tela i ducha. Ako to dokáže? Za tento efekt sú priamo zodpovedné tri látky - kofeín, teobromín a teofylín. Kofeín je známy alkaloid, ktorý dokáže stimulovať centrálnu nervovú sústavu a urýchľovať metabolizmus. Tým odďaľuje prejavy ospalosti, pomáha v koncentrácii a vracia stratenú vitalitu a energiu. Teobromín s teofylínom sú kardiostimulanty – zvyšujú srdcovú činnosť. K čomu to môže byť dobré? Predovšetkým sa zvyšuje prekrvenie nášho tela a urýchlenie metabolizmu. Tieto účinky sa skvele hodia pre vodiča, osoby trpiace zvýšenou spavosťou, ale aj študentov. Tí často potrebujú mozog presvedčiť, že nie je čas na spánok, ale na učenie. V tom im Guarana môže skvelo pomôcť. Aj domorodci používali semená na rovnaký účel. Je však aj niečo ďalšie, čo by sme si mohli spomenúť.

Pomôže s chudnutím?

Mnoho ľudí si myslí, že Guarana pomáha s chudnutím. Nie je to až tak pravda, skôr by sme mohli povedať, že nepriamo napomáha chudnutiu. Ako je to myslené? Predsa len sa kofeín a kardiostimulanty zasluhujú o zvýšenie metabolizmu. Správna funkcia metabolizmu je jeden zo základných kameňov chudnutia. Rýchlejší metabolizmus dokáže lepšie pracovať s tukovými bunkami a cukrom v krvi. Ak doplníme zdravý pohyb s vyváženou a zdravou stravou o Guaranu, budeme pravdepodobne milo prekvapení.

Guaranou proti únave

Ako sme si už spomenuli, Guarana je skvelá proti únave. Môžu za to opäť kofeín, teobromín a teofylín. Ich stimulačné schopnosti zabraňujú spomaleniu metabolizmu vplyvom únavy. Tým sa posúva hranica a my sme schopní fungovať. Dalo by sa povedať, že je Guarana najlepšia možnosť, ako bojovať proti vyčerpaniu. Obsahuje totiž najviac kofeínu – až 8 %, oproti káve s 2 % alebo zelenému čaju s 3,5 %, čo je celkom dosť. Mnoho ľudí by si mohlo myslieť, že je to zlé, pretože stačí káva. Ide, ale aj o kardiostimulanty, ktoré dopomáhajú k príjemnejšiemu nástupu a priebehu užívania Guarany.

Vedľajšie účinky Guarany

Za vedľajšie účinky sa predovšetkým považujú prejavy kofeínu. Ako dobre vieme, je jeho pôsobenie stimulačné. Ak by sme si vzali Guarany moc, môžeme sa ním predávkovať. Nasledovali by poruchy spánku s občasnou nespavosťou, výkyvy nálad, podráždenosť a ďalšie. Na pozore by sa mali mať predovšetkým tehotné a dojčiace ženy. Pre nich nie je vzhľadom k obsahu kofeínu Guarana vhodná. Rovnako tak to platí aj u osôb s vysokým krvným tlakom, kardiovaskulárnymi problémami. V prípade, že by sme pociťovali symptómy predávkovania, je nutné navýšiť hydratáciu.

Ako najlepšie dávkovať Guaranu?

Aby sme predišli nežiaducim účinkom, mali by sme poznať odporúčanú dennú dávku. Pri semienkach ju predstavuje 5 g (počet semien záleží na ich veľkosti).

Spôsob užitia semien

Semená sú pomerne tvrdé, preto ich neodporúčame žuť. Mohli by sme si na nich vylámať zuby. Môžeme ich buď podrviť a urobiť z nich odvar, alebo prášok pridať do ľubovoľného nápoje či pokrmu.

Čaj z Guarany

Aby sme použili správnu terminológiu, je potrebné zvoliť výraz odvar. Ten je tu presnejší, pretože nebudeme používať čajové lístky. Guarana sa síce prezýva brazílskej kakao, ale nie kvôli jeho účinkom. Odvarom zo semienok alebo prášku získame ranný nápoj, ktorý síce nemusí byť pre každého chutný, zato bude účinný. Je mnohokrát lepší, než káva. Je účinnejší, zdravší a predovšetkým má lepší a prirodzenejší priebeh.

Kombinácia s Guaranou

Ako jediná a najvhodnejšia možnosť pripadá kombinácie s Cola nitida, alebo Cola acuminata. Ako je známe, Cola má rovnaké účinky ako Guarana, len prichádzajú skôr a rýchlejšie vyprchajú. Presnejšie povedané, mali by vyprchať v okamihu, keď už nastúpili účinky Guarany. Tým sa zlepší efekt aj naše spokojnosť.

Krajina pôvodu
UPOZORNENIE

Výživový doplnok, nie je náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí.
Skladujte v suchu, chráňte pred teplom a priamym slnečným svetlom.

Na základe ustanovení Európskeho parlamentu nemôžeme u tohto produktu uvádzať viac informácií. Pre viac informácií navštívte náš herbár, alebo informácie vyhľadajte na externých zdrojoch. Ďakujeme za pochopenie.

Iné názvy produktu

Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Paullinia cupana, Paulinie nápojná, Guarana, Paullinia cupana, Brazilské kakao, Quarana

PODOBNEJ TOVAR