Dar Viracocha - presne tak sa prezýva Mace peruánskej. Podľa legendy ju daroval boh Viracocha domorodým indiánom, pretože chcel zjednodušiť ich ťažký život peruánskych Andách.
Domorodé kmene veľmi rýchlo pochopili, že Maca skutočne dokáže život v mnohom zlepšiť. Vypozoravali, že dodáva energiu a vitalitu, podporuje plodnosť a sexuálny apetít. Pozitívne pôsobí tiež na neutišený nervový systém. Práve týchto unikátných vlastností dnes využíva aj moderný svet a vy si ich môžete dopriať v našom prášku z koreňa Macy.
Rastlina Maca sa bežne pestuje na náhorných plošinách vo výške okolo 3000 - 4500 metrov nad morom, čo z nej robí najviac pestovanú rastlinu na svete. Najvzácnejšou častí Macy, ktorá sa ďalej spracováva na výrobu doplnkov stravy, je 2 - 8 cm veľký koreň, pripomínajúci repu.
Zriedkavé esenciálne kyseliny, vitamíny aneb aké aktívne látky Maca obsahuje?
Najviac účinných látok nájdeme práve v spomínanom koreni Macy. Ten obsahuje najmä vzácne esenciálne kyseliny, ktoré si telo nedokáže vyrobiť samo. Významný je tiež podiel vitamínov A, B1, B2, B6, C a E.
V zložení sa nachádzajú aj stopové prvky a minerály ako je fosfor, meď, draslík, vápnik, železo, zinok a iné. Ďalšími dôležitými látkami sú napríklad prírodné steroly, saponíny či mastné kyseliny.
Tento koktail potom robí z Macy doslova zázračný produkt pre naše zdravie.
Koľko prášku z Macy denne užívať a ako ho dávkovať?
Pre maximálnu účinnosť si doprajte si 2 - 4 gramy prášku 2 krát denne. Najvhodnejšie je začať s nižšími dávkami, ktoré postupom času navýšite. Prvé zmeny môžete pociťovať cca po 4 - 6 týždňoch užívania.
Aká forma je pre konzumáciu najlepšia? Prášok môžete ľahko rozmiešať v 200 mililitroch vody a vypiť. Ešte lepším variantom je jeho pridanie do vášho obľúbeného jogurtu, kaše či smoothie.
Existujú vedľajšie účinky? Netreba sa obávať
Pri dodržaní stanovenej dennej dávky nehrozí žiadne vedľajšie účinky. Iba dojčiace a tehotné ženy by mali užívanie Macy konzultovať s lekárom.
Iné názvy produktu
Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Lepidium meyenii, Řeřicha peruánská, peruánský ženšen, Lepidium meyenii, maca-maca