Ľubovník bodkovaný - Drvená bylinka
Ľubovník bodkovaný - Drvená bylinka
Ľubovník bodkovaný - Drvená bylinka
Ľubovník bodkovaný - Drvená bylinka

Ľubovník bodkovaný
Drvená bylinka

Hypericum perforatum, Třezalka tečkovaná, Hypericum perforatum
Produkt z Bulharska

Další z bylinek, které můžeme najít na našich loukách. Krom toho se také užívala v tradičním léčitelství Celý popis
Objednejte do 16:00 a doručíme ve streda 28.3.
Prihláste sa a získajte lepšiu cenu
Našim verným zákazníkom dávame lepšie ceny.
Prihlásiť sa
Bylina sv. Jána, láskavec, svätojánska bylina, čarovník, ale aj dieravec – to všetko sú názvy pre bylinku známu ako Ľubovník bodkovaný. Jej latinské meno, pod ktorým ho môžeme vídať predovšetkým v odbornej literatúre, je Hypericum perforatum. Jedná sa o jednu z najvýznamnejších bylín ľudového liečiteľstva a to nielen u nás. Vyskytuje sa napríklad v Ázii, Afrike a po celej Európe. Bez preháňania by sme mohli povedať, že sa vyskytuje snáď po celom miernom a subtropickom páse. Vyhovujú jej ako nížiny, tak i horské oblasti, kde rastie ako pri cestách, tak na poliach. Ľahko by sme na ňu mohli naraziť, k tomu ale musíme vedieť, ako vyzerá.
Ľubovník bodkovaný je 30-60 centimetrov vysoká bylina s hladkou vetvenou stonkou. Jej lístky sú cca 20 milimetrov dlhé, vajcovitého tvaru. Na lístkoch nájdeme bodky, podľa ktorých dostal Ľubovník svoje meno. Rastlinka kvitne iba raz do roka a to od mája až do augusta. V tomto období ju poznáme podľa drobných žltých kvietkov.
Z historického hľadiska je Ľubovník tiež významný – jeho používanie je zaznamenané už v dobách stredoveku. Podľa niektorých sa používa už viac ako 2000 rokov. To je poriadna historická hodnota, ktorá zasahuje predovšetkým do ľudového liečiteľstva.
Čo ľubovník obsahuje?
Z ľubovníka sa zbiera hlavne kvet alebo sa rovno spracováva celá rastlinka. Za aktívne látky môžeme považovať, napríklad glykozidy, triesloviny, vitamín C alebo provitamín A. Rovnako tak by sme narazili na hypericín, živice a niektoré organické kyseliny.