Ľubovník bodkovaný
Drvená bylinka

Ľubovník bodkovaný - Drvená bylinka
Ľubovník bodkovaný - Drvená bylinka
Ľubovník bodkovaný - Drvená bylinka
Ľubovník bodkovaný - Drvená bylinka
Ľubovník bodkovaný - Drvená bylinka
Další z bylinek, které můžeme najít na našich loukách. Krom toho se také užívala v tradičním léčitelství Celý popis
  = 100g        
  = / dávka

Bylina sv. Jána, láskavec, svätojánska bylina, čarovník, ale aj dieravec – to všetko sú názvy pre bylinku známu ako Ľubovník bodkovaný. Jej latinské meno, pod ktorým ho môžeme vídať predovšetkým v odbornej literatúre, je Hypericum perforatum. Jedná sa o jednu z najvýznamnejších bylín ľudového liečiteľstva a to nielen u nás. Vyskytuje sa napríklad v Ázii, Afrike a po celej Európe. Bez preháňania by sme mohli povedať, že sa vyskytuje snáď po celom miernom a subtropickom páse. Vyhovujú jej ako nížiny, tak i horské oblasti, kde rastie ako pri cestách, tak na poliach. Ľahko by sme na ňu mohli naraziť, k tomu ale musíme vedieť, ako vyzerá.

Ľubovník bodkovaný je 30-60 centimetrov vysoká bylina s hladkou vetvenou stonkou. Jej lístky sú cca 20 milimetrov dlhé, vajcovitého tvaru. Na lístkoch nájdeme bodky, podľa ktorých dostal Ľubovník svoje meno. Rastlinka kvitne iba raz do roka a to od mája až do augusta. V tomto období ju poznáme podľa drobných žltých kvietkov.

Z historického hľadiska je Ľubovník tiež významný – jeho používanie je zaznamenané už v dobách stredoveku. Podľa niektorých sa používa už viac ako 2000 rokov. To je poriadna historická hodnota, ktorá zasahuje predovšetkým do ľudového liečiteľstva.

Čo ľubovník obsahuje?

Z ľubovníka sa zbiera hlavne kvet alebo sa rovno spracováva celá rastlinka. Za aktívne látky môžeme považovať, napríklad glykozidy, triesloviny, vitamín C alebo provitamín A. Rovnako tak by sme narazili na hypericín, živice a niektoré organické kyseliny.

Účinky

Ľubovník je veľmi obľúbená predovšetkým pre svoje účinky. Môžeme si spomenúť napríklad normalizovanie trávenie, funkciou močových ciest, dýchacieho systému, emočné rovnováhy a ďalších. Zároveň účinkuje na náš kardiovaskulárny systém a prehlbuje relaxáciu. Pôsobí na imunitu, pozitovní náladu, krvný tlak a ďalšie.

Dávkovanie

Povolená denná dávka Ľubovníku je 900mg. Nutné dodať, že nástup účinkov trvá 1-2 týždne, je teda vhodné užívať ľubovník dlhodobo. Obzvlášť ak s jej pomocou chceme podporiť liečbu. Kôra by za normálnych okolností mala trvať maximálne 6 týždňov, potom by sme mali na 3 mesiace vynechať. Proces sa dá samozrejme opakovať.

Spôsob použitia

Drť zalejeme 100-200ml vriacej vody a necháme 10-15 minút odstáť. Výluh precedíme a môžeme vypiť.

Krajina pôvodu
UPOZORNENIE

Vzhľadom k nariadením Európskej únie a súčasnej legislatíve nesmieme u produktov uvádzať niektoré informácie. Medzi ne napríklad patrí účinky iné, než schválené EÚ, zmienky o užívaní u niektorých produktov, alebo dávkovanie a vedecké štúdie.

Súvisiace články
Iné názvy produktu

Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Hypericum perforatum, Hypericum perforatum, Třezalka tečkovaná

PODOBNEJ TOVAR

Medovka lekárska - Drvená bylina

Medovka lekárskaDrvená bylina

 • Príjemná chuť
 • Vhodná pred spaním
 • Upokojuje organizmus
2,80 €
/ 75g
Skladom
Kozlík lekársky - Drvený koreň

Kozlík lekárskyDrvený koreň

 • Podporuje kvalitu spánku
 • Vhodné pred spaním
 • Upokojuje myseľ
4,40 €
/ 100g
Skladom
Kotvičník (Tribulus) - Drvená vňať

Kotvičník (Tribulus)Drvená vňať

 • Predovšetkým pre mužov
 • Stimuluje tvorbu pohlavných orgánov
 • Vhodné na odvary
3,20 €
/ 100g
Skladom
Citrónová tráva - Drvené steblá trávy

Citrónová trávaDrvené steblá trávy

 • Pomáha pri chrípke a prechladnutí
 • Pôsobí na nervovú sústavu
 • Skvele chutí
4,40 €
/ 100g
Skladom