Kozlík lekársky je jedna z mála európskych rastliniek v našej ponuke. Jeho história je spútaná storočným užívaním. Už od nepamäti patril kozlík do tradičnej medicíny. O tom svedčí aj jeho latinské meno - Valerian officinalis. Slovo Valerian je odvodené od latinského Valére, čo znamená “zdravie". Rastlinka sa užívala na ukľudnenie nervovej sústavy, Inkovia ju používali na relaxačné masáže. Kozlík je tu s nami už od doby antického Ríma. V stredoveku sa používal na zaháňanie čarodejníc, ktorým údajne vadil ako cesnak upírom. Pomocou kozlíka sa vyháňali zlí duchovia a diabolské sily. Užíval sa aj ako nápoj lásky alebo sa z neho robil parfum.
Ako môžete vidieť kozlík je v našej histórii veľmi obľúbený. Ako ale vypadá? Kozlík je mrazuvzdorná vytrvalá bylinka, známa pre svoju arómu. Pôvodom je síce z Európy, avšak časom sa vplyvom ľudí rozmnožil po Severnej Amerike a Ázii. Najviac mu vyhovujú nižšie stredné polohy s dostatkom slnka a vlhkosti. Za týchto okolností dokáže dorásť až do výšky dvoch metrov. Väčšinou však meria od 60 do 100 cm. Má vrúbkovanú lodyhu a stopkaté na okrajoch zubaté listy. Raz do roka kvitne bielymi až ružovými kvetmi.
Aktívne látky v kozlíku
Bylinka obsahuje triesloviny, sacharidy, živicu, ale aj alkaloidy chatinín a valerín. Okrem nich aj 0,5 až 1,7% valepotriátov.
Dávkovanie
Jednu čajovú lyžičku prelejeme 250 ml horúcej vody, a necháme 10 minút lúhovať. Potom necháme odvar vychladnúť na izbovú teplotu. Odvar si pripravte 2x denne. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie.
Iné názvy produktu
Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Valeriana officinalis, Valeriána lékařská, valerian root, baldrán, baldrian, čertikus, dřevěnák, kocúrník, kočičí kořen, kozelec, kozlíček, kozlíček malý, kozlíček obecný, nard, odolen, odolený kořen, paldram, paldrán, valerián, amantilla, all-heal, common valerian, european valerian, garden heliotrope, garden valerian, kediotu, phu, seiyo-kanoko-so, setwall, Valerian root cut