Melissa officinalis, alebo Medovka lekárska, je bylina najdlhšie používaná nielen v slovenskom liečiteľstve. Zmieňoval sa o nej už Mathiolli vo svojom herbári v 16.storočí. Medovka pochádza zo Stredomoria, teraz je rozšírená do Prednej Ázie a strednej Európy. U nás sa pestuje v hojnom množstve, v niektorých prípadoch aj zdivie. Jej listy majú veľmi silnú arómu a vonia po citróne. Kvety sú biele. Rozvetvená byľ dorastá do výšky 40- 60 cm, niekedy až 100 cm. Stonka má dva druhy listov. Horné majú krátku srdcovitú stopku. Dolné majú dlhú vajcovitú stopku s pílovitým okrajom.
Obsiahnuté látky
Melissa obsahuje silicu (0,02 - 0,06 %) najviac s obsahom citronelalu, citrálu, citronelolu, geraniolu, linalolu a ďalšie rôzne látky, ktoré sa odvíjajú od klímy a pôvodu.
Vodorozpustné látky sú flavonoidné glykozidy, flavonoidné aglykóny, luteolín, kvercetín, apigenin a kamferol. Význačný je obsah kyseliny rozmarínovej, kávovej a chlorogénovej.
Dávkovanie
Odporúčané dávkovanie sú 3-4 gramy (1 polievková lyžica) denne. Dávku zalejte 500 ml vriacej vody a nechajte lúhovať 10-15 minút. Následne preceďte a môžete piť. Ideálne je podávať čaj 30-60 minút pred spánkom.
Iné názvy produktu
Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Melissa officinalis, Melissa officinalis, Meduňka lékařská, Melisa, medunice, medlinka