Zelený čaj je veľmi obľúbeným nápojom, ktorý už po stáročia dopĺňa naše životy. Podľa povesti objavil zelený čaj cisár Šen-nung. Jedného dňa si ohrieval vodu, do ktorej mu omylom spadol lístok zeleného čaju. Bez povšimnutia sa vody napil – prekvapila ho jeho chuť i aróma. To však nebolo všetko, po bližšom skúmaní zistil, že ho čaj vitalizuje a zbavuje únavy.
Či už sa jedná o pravdivú legendu alebo vymyslenú, hovorí úplne jasne. Zelený čaj dokáže vitalizovať a pomáhať človeku s odbúravaním únavy. Skôr, než si povieme viac o čaji samotnom, poďme si povedať, ako vlastné vyzerá.
Čajovník čínsky (Camellia sinensis) je vždyzelený krík, kvitnúci cez celú zimu.Zvyčajne sa dorastá výšky 2 metrov, má listy dlhé 4-15 centimetrov a široké 2-5 cm. S vekom sa čajovníky menia. Postupne získavajú iné chemické zloženie a vlastnosti. Plodom čajovníka je drevnatá tobolka, ktorá môže vzdialene pripomínať oriešok. Spočiatku sa čajovník pestoval iba v Ázii, teraz na neho môžeme naraziť snáď vo všetkých tropických a subtropických oblastiach sveta.
Už od začiatku bol zelený čaj neodmysliteľnou súčasťou ázijskej medicíny. Využíval sa na zastavenie krvácania, znižovanie horúčky, pre zlepšenie trávenia, odbúranie únavy a ďalšie.
GunPowder je priamo odroda zeleného čaju, ktorý sa vyrába v čínskej provincii Zhejiang. Je veľmi obľúbený vďaka svojmu netradičnému tvaru zavinutých listov. Vo väčšom množstve pripomínajú list strelný prach – preto GunPowder.
Nálev a chuť
Po zaliatí a vylúhovaní má čaj žltozelené zafarbenie a jasné typickú arómu. Keďže sa jedná o zelený čaj, môžeme sa tešiť na intenzívnu chuť s nutnou dávkou trpkosti. Tá je spôsobená obsahom aktívnych látok.
Príprava
Na prípravu čaju nám postačia 1-2 čajové lyžičky na 150 mililitrov vody. Zalievame vodou s teplotou 70-80 stupňov, inak by sme čaj mohli spáliť. Necháme lúhovať 2-3 minúty a môžeme piť. Z jednej dávky sa dajú vytvoriť až dva nálevy.