Mitragynín

Späť do slovníka

Mitragynín sa získava z listov zo stromu Kratom. Účinná látka je obsiahnutá napríklad v usušených listoch.

Mitragynín je látka, ktorá sa stále častejšie objavuje v oblasti prírodnej medicíny. Kratom, latinsky Mitragyna speciosa, je tropický vždyzelený strom z čeľade marenovitých. Pôvodne je z Thajska, Kambodže, Malajzie a veľa ďalších juhoázijských krajín. Kratom sa vyznačuje okrúhlym kvetenstvom a jednoduchými listami, ktoré sú u tohto stromu z pohľadu ľudového liečiteľstva najzaujímavejšie. Používa sa ako stimulant aj sedatívum.
Samotný strom nie je až tak zaujímavý. Jeho benefity však priťahujú ľudových liečiteľov aj športových nadšencov. V tradičnej čínskej medicíne sa rozoznáva hneď niekoľko druhov kratomu. Dva hlavné sú rozoznávané pomocou farby žiliek na listoch (červená či zelená až biela). Zeleno-biela varianta má podľa ľudových liečiteľov silnejší účinok. Mitragynín zatiaľ nebol dostatočne prebádaný vedeckými štúdiami, napriek tomu sa podarilo zistiť, že zmes oboch variantov má preukázateľné pozitívne účinky.
Pestovatelia kratomu v Austrálii venujú pozornosť zberu listov oboch variantov tak, že ich zbierajú v rôznych variantoch z rozdielnych rastlín, ktoré boli klonované z rovnakej materskej rastliny.
Najčastejšími užívateľmi kratomu bývajú robotníci, sedliaci a farmári, ktorí používajú účinky rastliny na prekonanie ťažkej fyzickej záťaže pri práci. Obľúbenosť preukázateľných účinkov sa tiež objavuje u komerčných produktov pre športovcov, ktorí podávajú vyčerpávajúce fyzické výkony. Zaujímavosťou je, že ženské užívateľky sú podľa štatistík pomerne vzácne.

Mitragynín a nežiaduce účinky. Na čo je potrebné brať ohľad?

Hlavné alkaloidy v kratomu sú štrukturálne príbuzné s psychedelikmi, napriek tomu nevykazujú žiadnu psychadelickú aktivitu. Najvýznamnejší efekt je podobný opiátom. Tento efekt zahŕňa aj analgetické účinky a potlačenie kašľa. V tradičnej medicíne sa mimo iného používa napríklad pre potlačenie chronickej bolesti.
Mitragynín však potláča útlm spôsobený opiátmi a jeho efekty nie sú tlmené antagonistou morfínu nalorfínom. Tento opiátom podobný efekt je zrejme sprostredkovaný pomocou delta a μ opioidných receptorov. So zvyšujúcou sa dávkou sa zvyšuje väzba na delta a následne aj μ receptory. Je zaujímavé, že prechod na μ receptory je zvyšovaný prítomnosťou opiátových drog. Delta receptor je výberový pre opiátové drogy a má nízky potenciál pri zneužití. Ale zdá sa, že môže fungovať ako rozbuška, ktorá môže dovoliť mitragynínu efektívnejšiu väzbu na μ receptor, ktorý vyvoláva eufóriu. Pozor na nadmerné užívanie tejto látky!
Vedľajšie účinky mitragynínu sú napríklad anorexia a strata váhy, nespavosť, tmavnutie pleti, čiastočne na lícach. Udáva sa tiež zníženie sexuálnej túžby. Medzi akútne vedľajšie účinky sa radí sucho v ústach, zvýšenie močenia, zápcha, strata chuti. Mitragynín na rozdiel od ostatných opiátov nespôsobuje nauzeu ani zvracanie. Ťažkí užívatelia môžu upadnúť do predĺženého spánku.

Mitragynín pomáha pri chronickej bolesti aj pri žalúdočných ťažkostiach. Ale aké sú jeho najzaujímavejšie účinky?

Medzi najvýznamnejšie účinky mitragynínu patrí redukcia napätia hladkého svalstva, miestne znecitlivenie a pokles aktivity centrálneho nervového systému. Väčšina zdrojov uvádza, že ide o stimulant, ktorý sa podáva v nižších dávkach a mení sa na sedatívum v dávkach vyšších. Žiaduci efekt nastupuje do desiatich minút od užitia. Po 30 - 60 minútach sa dostaví jeho plné účinky. Stimulačné účinky pretrvávajú celkom zhruba 60 - 90 minút.
Kratom v jednej dávke do 5 g zvyšuje chuť do práce, komunikatívnosť, pozornosť a zvyšuje libido. Vedľajšie účinky týchto nižších dávok sú všeobecne minimálne, avšak sú popísané aj prípady úzkosti a vnútorného rozrušenia. Najvýznamnejší podiel mitragynínu je však pripisovaný pri postupnom odstavovaní závislých na narkotikách.
Mitragynín patrí medzi prostriedky, ktoré sú ľuďmi používané nespočet rokov. U jeho použitia je nutné dbať na užívanie nízkych dávok, pretože v lekárskych kruhoch sú jeho účinky zatiaľ veľmi neprebádané a nie je dostatok lekárskych štúdií na to, aby bol schválený ako oficiálna liečba. V mnohých krajinách je dokonca zakázaný.

Usušením listov je získavaná účinná látka mitragynínu

Stačí usušiť listy zo stromu a liek je na svete. Usušené listy sa žujú, fajčia alebo sú použité pre tvorbu extraktu. Prášok z usušených listov sa používa pre tvorbu nápoja, ktorého účinky sú podmienené obsahom alkaloidov - najmä mitragynínu a 7-α-hydroxymitragynínu (7-HMG). Kratom však obsahuje viac ako 25 známych alkaloidov. Patrí sem napríklad mitrapylíne, raubasín, mitragynalín, mitralactonal, paynanteín, rhynchopylín. Kratom ďalej obsahuje tiež flavonoidy, terpenoidy, polyfenoly a glykozidy, jedná sa teda o mix mnohých rôznych látok s možnými biologickými účinkami na náš organizmus.

Účinné látky mitragynínu nájdeme v doplnkoch stravy

V súčasnosti sa čoraz častejšie môžeme nielen v Amerike, ale tiež už aj v Európe stretnúť s rozšírením komerčne dostupných produktov s obsahom kratomu. Pozor však na kvalitu týchto produktov. Môžeme v nich nájsť napríklad variabilný obsah psychoaktívnych alkaloidov, ktorý závisí od mnohých faktorov (napr. na podnebiu, konkrétnej odrode či kvalite pôdy) a dokonca môžeme nájsť aj zmienky o použití iných neznámych rastlín v týchto produktoch. Tieto komerčné produkty boli podrobené nezávislým testom, ktoré vykazovali pozitívne účinky mitragyninu v rozmedziach od 1,2 do 6,3 %, tzn. môžete si kúpiť produkt, ktorého účinky pocítite až pri relatívne vysokej dávke a následne produkt, ktorý bude mať pri rovnakej dávke v podstate viac ako 5 x silnejší efekt.

Mitragynín má za sebou dlhú históriu aj konečné priklepnutie (ne)legálneho statusu

Mitragynín má za sebou dlhú a pomerne krušnú históriu. V Thajsku bol v roku 1979 tamojšou vládou zakázaný predaj, nákup, import aj držanie kratomu. Dokonca bola zakázaná výsadba nových stromov. Navyše sa vydal príkaz pre vyrúbanie existujúcich stromov.
V Malajzii bol Kratom legálny až do roku 2003, kedy vošla do platnosti nová regulácia jedovatých látok. Od tejto doby za jeho distribúciu hrozí postih či dokonca väzenie. Naopak v Indonézii je Kratom legálny a odtiaľ sa exportuje do Ázie, Severnej Ameriky aj Európy. Kratom je zakázaný v mnohých krajinách Európy ako je napr. Dánsko, Poľsko a Švédsko. V súčasnej dobe sa tiež USA snaží predaj kratomu regulovať. Pod zakázané narkotiká Kratom spadá v Austrálii a Barme. U nás zatiaľ nie je predaj ani užívanie kratomu zakázaný. Avšak podľa súčasnej legislatívy nie je Kratom schválený ani ako doplnok stravy. Kratom si teda môžete kúpiť, ale teoreticky by nemal byť konzumovaný. V tejto chvíli je totiž považovaný za takzvaný "zberateľský predmet".

Všeobecne neodporúčame užívanie mitragynínu bez predošlej konzultácie s odborníkmi.


Listy kratomu obsahujú mitragynín

Autor článku
Kristýna Franclová
Copywriterka
Späť do slovníka
Súvisiaci tovar