Účinné látky molybdénu? Pôsobí proti impotencii mužov. Aké má ďalšie účinky na náš organizmus?
Iste ste si vo svojom okolí za posledné roky všimli narastajúcich prípadov, kedy ľudia majú zvýšenú citlivosť na siričitany (obsiahnuté vo víne, sušenom ovocí a i.), nerovnováhu medi a silné ťažkosti pri detoxikácii plesní. Za tieto nepríjemnosti a mnoho ďalších môže nedostatok molybdénu.
Molybdén je pre naše telo doslova nezastupiteľným stopovým prvkom. V našom tele sa nachádza vo forme molybdénového kofaktora a akákoľvek porucha jeho metabolizmu môže spôsobiť vážne klinické poruchy. Dobre sa vstrebáva v akomkoľvek množstve. Najväčší obsah molybdénu nájdeme v pečeni, obličkách, zuboch a kostiach. Z tela sa vylučuje močom. A prečo je pre naše telo tak dôležitý? Pretože prispieva k nášmu pevnému zdraviu, životnej vitalite aj sexuálnej aktivite. Chráni zuby pred zubným kazom a mužov pred impotenciou. Má však mnoho ďalších účinkov.
Molybdén ako starý známy pomocník pre správnu srdcovú činnosť. Aké sú jeho ďalšie funkcie?
Medzi širokou spoločnosťou sa málo vie, že aj molybdén patrí medzi tzv. esenciálne stopové prvky. Jeho význam spočíva najmä v účasti na rade enzýmových reakcií v ľudskom tele, pretože je súčasťou dôležitých enzýmov. Uplatňuje sa najmä v metabolizme aminokyselín, v eliminácii toxických molekúl, ale aj vo vstrebávaniu železa a medi zo zažívacieho ústrojenstva.
V tradičnej medicíne sa používa pri nepravidelnej srdcovej činnosti, nedostatočnému vylučovaniu kyseliny močovej z tela a ako ochrana proti chudokrvnosti. Oddávna sa používa ako vitamín pre správnu potenciu u mužov.
Nezastupiteľnú úlohu hrá aj vo farmaceutickom priemysle pri výrobe rôznych liečiv, kde pomáha napríklad malým deťom trpiacim epileptickými záchvatmi, mentálnym zaostávaním alebo vadou zraku. Tieto príznaky spôsobuje vrodená porucha komplexu obsahujúceho molybdén. Táto liečba sa však vykonáva len pod dohľadom lekárov.
Vo svojej podstate tiež pôsobí ako kofaktor 4 enzýmov, ktoré sa podieľajú na spracovaniu siričitanov, rozkladu odpadových látok a toxínov.
Pozor na správnu absorpciu molybdénu
Správne vstrebávanie molybdénu môže byť obmedzené kyselinou fytovou. Ide o uskladnenú formu fosforu a inositolu v rastlinách, ktoré nie sú všeobecne biologicky dostupné po konzumácii. Kyselina fytová je vynikajúcim chelatačným činidlom a viaže sa na iné minerálne látky nachádzajúce sa v rastlinách. V takom prípade odporúčame zaradiť do jedálnička potraviny, ktoré nie sú viazané veľkým množstvom kyseliny fytovej. Sem patrí napríklad:
- Bazalka
- Petržlen
- Hovädzia pečeň
- Kuracie ľadvinky
- Kapusta
- Zelené fazule
- Uhorky
- Mlieko
Množstvo molybdénu v potravinách závisí predovšetkým na kvalite pôdy. Najvyšší obsah molybdénu majú strukoviny, ryža, celozrnné výrobky, vnútornosti, pohánka, vajcia, ryby, mliečne výrobky, mlieko, ovocie a zelenina.
Je nutné molybdén doplňovať aj inou formou ako pestrou stravou?
Ak sa vám ponúka otázka, či práve vy trpíte nedostatkom tohto minerálu, potom vás môžeme upokojiť. Väčšina ľudí má dostatočný príjem molybdénu z pestrej stravy. Pozor však na rizikové skupiny, kam zaraďujeme napríklad alkoholikov, osoby trpiace na kvasinky a plesňové ochorenia. Tí, ktorí trpia týmito stavmi, môžu mať nadmernú potrebu molybdénu na výrobu potrebných enzýmov a rozvíjať si deficit.
Molybdén a nežiaduce účinky. Sú nejaké?
Predávkovanie molybdénu konzumáciou pestrej stravy je nemožné. Toxicita sa však môže objaviť, ak beriete príliš veľa v doplnkoch. Vysoká dávka molybdénu je považovaná od 10 mg minerálu denne. Anémia môže tiež nastať pri dlhodobom požití veľkého množstva doplnkového molybdénu kvôli schopnostiam väzby železa.
Akútna toxicita spôsobuje zníženú chuť do jedla, únavu, slabosť, anorexiu, artritídu, myalgiu, bolesť hlavy či črevné ťažkosti. Aby ste sa vyhli nežiaducim účinkom molybdénu, odporúčame používať 1 mg minerálu denne.