Aké sú známe vlastnosti oligosacharidov a ako sa delia?
Oligosacharidy sú spolu s monosacharidmi ďalšou, pre naše telo nepostrádateľnou skupinou sacharidov, ktorú môžeme označiť všeobecne ako cukry. Ide o látky, ktoré sa skladajú z dvoch až desiatich monosacharidov spojených glykozidickou väzbou. Veľmi často oligosacharidy podliehajú procesu, ktorý nazývame hydrolýza. Na rozštiepenie na jednotlivé monosacharidy potrebujú vodu. Hydrolýza môže prebehnúť vďaka zásadám, enzýmom a kyselinám.
Všeobecne potom oligosacharidy zobrazujeme vždy pomocou Haworthových vzorcov, kde je vidieť aj glykozidická väzba. Najznámejšou skupinou oligosacharidov sú disacharidy. Ako už ich názov napovedá, skladajú sa z dvoch monosacharidov spojených glykozidickou väzbou. Podľa počtu monosacharidových jednotiek vo svojej molekule rozdeľujeme oligosacharidy na:
disacharidy – dve monosacharidové jednotky
trisacharidy – tri monosacharidové jednotky
tetrasacharidy – štyri monosacharidové jednotky
Hlavnými vlastnosťami oligosacharidov je možnosť viazania dvoma spôsobmi. Čo je potom ich príčinou? Pokiaľ má možnosť hydroxyl jedného z monosacharidov reagovať s poloacetalovým alebo hydroxylovým zvyškom druhého monosacharidu, môže mať vplyv na ďalšie vlastnosti vzniknutých oligosacharidov. Ak ale zostane vo vzniknutom oligosacharide prítomný poloacetalový zvyšok, bude mať vzniknutý oligosacharid redukčné vlastnosti. Pokiaľ v oligosacharide nebude prítomný žiadny poloacetalový zvyšok, bude sa jednať o neredukujúci oligosacharid.
Aké je ďalšie rozdelenie sacharidov a aké majú význam?
Disacharidy redukujúce - pri spojení dvoch molekúl vzniká maltóza. Poznáme ju skôr pod názvom sladový cukor. Má sladkú príchuť a používa sa pri výrobe cukroviniek.
Disacharidy neredukujúce - tie vznikajú spojením molekuly fruktózy a glukózy a výsledkom tohto procesu je sacharóza. Opäť sa používa v potravinárstve ako sladidlo. Najväčším zdrojom je cukrová repa alebo trstina. Sacharóza tvorí vo vode dobre rozpustné bezfarebné kryštály a pri zahrievaní tvorí karamel.
Laktóza - je známejšia pod názvom mliečny cukor. Ten vzniká spojením molekuly galaktózy a glukózy. Vyskytuje sa primárne v mlieku cicavcov. Malé deti majú obsiahnuté v tráviacom trakte enzým laktázu, hydrolyzujúcu laktózu a tým spôsobuje jej lepšie vstrebávanie v zažívacom trakte. Naopak, veľká časť dospelej populácie má nízku hladinu tohto enzýmu, čo spôsobuje zlú stráviteľnosť mlieka a niektorých mliečnych výrobkov.
Trisacharidy - sa objavujú v prírode len veľmi zriedka. Najrozšírenejším trisacharidom je rafinóza. Skladá sa z fruktózy, galaktózy a glukózy. Nájsť ju môžeme v cukrovej repe, sójových bôboch a melase. Nie je sladká a nemá redukčné účinky.
Môžu byť oligosacharidy pre naše telo škodlivé?
Oligosacharidy nie sú pre naše telo v malom množstve nijako škodlivé. Ich nadmerný príjem však môže viesť k obezite a k vzniku civilizačných chorôb.