Cnidium monnieri čiže Jarva je jeden z rodov vlhkomilných rastlín z čeľade mrkvovitých. Jedná sa o, u nás nerastúce, jednoročné až vytrvalé rastliny dorastajúce až do výšky 1 meter. Stonka býva málo rozvetvená. Listy v spodnej a strednej časti byle sú 1 až 3krát sperené, ich koncové zväčšené lístky sú vajcovité alebo kopijovité. Horné listy sú menšie s dlhou objímanou pošvou. Jarva má vretenovitý koreň s odnožami, na jeho vrchole pri povrchu pôdy sú obnovovacie púčiky, z ktorých na jar, u dvojročných alebo trvácich druhov, vyrastajú nové rastliny.
Kvetenstvo z drobných, prevažne bisexuálnych prvoprašných kvetov tvorí zložené okolíky. Kvety s 5 okvetnými lístkami, väčšinou bielymi až mierne ružovkastými, majú päť tyčiniek. Zhora spodného semenníku, zloženého z dvoch plodolistov, je nadplodný terč s nektárovými žľazami a dve terčovité blizny. Opeľovanie zabezpečuje prevažne lietajúci hmyz. Plodom sú dvojnážky s dvomi oblými, pozdĺžne ryhovanými plodmi.
História
V Európe je rod Jarva ekonomicky bezvýznamný. V čínskej a japonskej medicíne sa ale stále používa a rozširuje dodnes.
Do povedomia sa dostala skrze tradičnú čínsku medicínu, kde je známa pod názvom She Chuang Zi. Prvé zmienky o jej používaní v tradičnej čínskej medicíne sú 2000 rokov staré. Rastliny euroázijského pôvodu sa vyskytujú od západnej cez strednú a východnú Európu a strednú Áziu až po južné časti stredného a východného Sibíru. Na severnej strane je ich areál ohraničený juhom Škandinávie, na južnej strane severom Španielska, Talianska a Balkánskeho polostrova. Stále ju je možné nájsť aj vo východnej Číne. Boli zavlečené tiež na východ Spojených štátov, Kanady a na Aljašku. Najčastejšie rastú na dlhodobo vlhkých zanedbaných územiach, ktoré môžu byť aj krátkodobo zaplavované vodou.
Zloženie
Cnidiium monnieri disponuje širokou škálou chemických prvkov a látok ako je kumarín, imperatorin, xantotoxin (Metoxsal), isopimpinelin a bergapten. Ďalej tu môžeme nájsť tetramethylpyrazin, torilin, torilolin a hydroxytorilin, umtatin, karetin, daukosterol a rôzne terpénoidy. Navyše obsahuje ešte L-karnitín a PDE5 inhibítory.
Pestovanie
Jarvu naozaj nie je ťažké vypestovať. Vyžaduje dobre priepustnú pôdu a slnečné miesto alebo aspoň čiastočný tieň, kde všeobecne platí, že nie je mrazuvzdorná.
Ak si chcete rastlinu vypestovať na záhrade, tak v tomto prípade by sa semená mali vysievať od marca do mája. Pokiaľ ju budete mať doma ako izbovú rastlinu, tak výsev je možný po celý rok. Rastlinu stačí primerane zalievať.
Cnidium, Autor: H. Zell Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0