Meď

Späť do slovníka
Meď je dôležitým stopovým prvkom pre ľudský organizmus. Patrí medzi úzku skupinu kovových prvkov, nepostrádateľných pre správnu funkciu nášho tela. Nájdeme ju vo viac než 15 bielkovinách ľudského organizmu a je nepostrádateľnou súčasťou metabolických procesov.

Meď a jej účinky v ľudskom tele

Najznámejšou funkciu medi v ľudskom organizme je funkcia v štruktúre metaloenzýmov s antioxidačnou funkciou. Tieto enzýmy obsahujú vo svojej molekule atóm kovu. V konkrétnych prípadoch je obsiahnutá v enzýmu superoxiddismutázu, zabezpečujúcemu premenu reaktívneho kyslíkového voľného radikálu na menej reaktívny peroxid vodíka, ktorý je následne rozložený ďalším enzýmom (katalázou).

Meď sa podieľa na metabolizme železa a biosyntéze ceruloplazmínu. (Ceruloplazmín je bielkovina tvorená v pečeni. Na svojej molekule viaže šesť atómov medi, jedná sa teda o transportér medi v ľudskom tele a ovplyvňuje premenu z dvojmocného železa na trojmocné). Obsiahnutá je tiež v enzýmoch, nevyhnutných pre správnu tvorbu kolagénu, obsiahnutého v koži, šľachách, chrupavkách, kostiach a pod.

Meď pomáha chrániť tkanivá organizmu pred poškodením. Nedostatok medi spôsobuje chudokrvnosť. Pomáha tiež pri tvorbe elastínu a kolagénu, je základnou bielkovinou kostí aj kože. Podporuje celkovú činnosť nervového systému, ovplyvňuje hladinu cholesterolu a pôsobí proti vzniku osteoporózy. Podporuje imunitný systém aj metabolizmus cukrov. Meď je previazaná naprieč ľudským organizmom, a ak je jej málo, prejaví sa rôznymi zdravotnými problémami. Meď taktiež prispieva k vstrebávaniu železa, aj na roznášanie kyslíka po tele. Je to dôležitý prvok pre športovcov.

Prirodzenou cestou prijímame meď do tela potravinami, v ktorých je pomerne hojne obsiahnutá. Prítomnosť medi je tiež jednou zo základných podmienok pre správny vývoj plodu v maternici. Má priamy vplyv na formovanie mozgu a nervového systému bábätka. (Podieľa sa na produkcii myelínu, obaľujúceho nervové vlákna a bunky. Vo veľkej miere sa podpisuje na prenose informácií medzi nervovými bunkami). Plod získava meď z organizmu matky.

Obsah medi v ľudskom tele

Dospelý človek má vo svojom tele asi 100 mg medi. Pre zachovanie správnych funkcií jednotlivých buniek je nutný jej pravidelný prísun. Telo prijíma meď v pečeni. Krvou je potom transportovaná do celého organizmu, kde jej je využité 25 - 60%. Zvyšok sa vylúči prirodzenou cestou.

Každodenný prísun u dospelého jedinca by sa mal podľa väčšiny organizácií pohybovať okolo 1 - 2 miligramov denne. Dávky dosahujúce hranicu 0,1 gramu nie sú pre človeka toxické. U detí sa odporúčaná denná dávka medi pohybuje 0,5 - 1 mg, v závislosti na veku a váhe.

Nedostatok medi sa prejavuje

  • fraktúrami kostí - zlomeniny
  • narušením cievnej steny, čo môže viesť až k rupturám - roztrhnutiu - ciev
  • aneurysmatom- ohraničené rozšírenie tepny spôsobené štrukturálnymi zmenami v jej stene.
  • hypochrómnou anémiou - chudokrvnosť charakterizovaná zníženým obsahom hemoglobínu v červených krvinkách
  • leukocytopéniou - znížený obsah bielych krviniek v periférnej krvi

Meď a jej pozitívny vplyv na ľudské zdravie

  • posilňuje imunitný systém
  • prispieva k rozvoju mozgu
  • ovplyvňuje fungovanie nervového systému
  • pomáha v prevencii kardiovaskulárnych chorôb
  • spevňuje krvné cievy
  • udržuje plodnosť
  • podporuje krvnú zrážanlivosť
  • udržuje zdravé vlasy a pokožku
  • spevňuje kosti, šľachy a nervy
  • udržuje správnu pigmentáciu tkanív vo vlasoch a v očiach
  • je dôležitá pre správny rast detí
  • posilňuje kosti - ovplyvňuje tvorbu kostnej hmoty
  • ovplyvňuje metabolizmus sacharidov

Nedostatok medi v ľudskom organizme

Často sa u jedincov pri nedostatku medi prejavuje anémia a chudokrvnosť, ktorá môže byť mylne spojená s nedostatkom železa. Nedostatočný príjem medi sa môže prejaviť spomalením duševného vývoja, poškodenou imunitou, zhoršením metabolizmu cukrov, vypadávaním vlasov a stratou kvality kostí.

Nadbytok medi v ľudskom organizme

Veľké množstvo medi v ľudskom organizme sa vyskytuje úplne zriedka. U zdravých osôb je vyššia dávka považovaná za viac ako 250 mg požití medi naraz. Vyššia hranica je pre človeka toxická a pri predávkovaní meďou môže dôjsť k úmrtiu. K predávkovaniu medi nemôže dôjsť vplyvom konzumácie bežnej stravy.

Čo je Wilsonova choroba

Existuje zriedkavá genetická porucha - Wilsonova choroba. U nej telo nedokáže meď správne spracovať, tým pádom nie je schopné zbaviť sa prebytočnej medi z krvi a ukladá ju v tkanivách mozgu, pečene a ďalších orgánov, kde je koncentrácia medi tak vysoká, že dochádza k nevratnému poškodeniu postihnutých orgánov. Pacienti s touto diagnózou môžu trpieť demenciou, trasom a kŕčmi.

Potraviny bohaté na meď

Ľudský organizmus získava meď pestrou stravou. Napriek tomu však mnoho ľudí trpí miernym nedostatkom tohto stopového prvku. Meď možno doplniť potravinovými doplnkami vo forme pikolinátu meďnatého, citrátu alebo asparátu. Doplnky stravy sa odporúčajú konzumovať v pravidelnom čase po jedle, aby nedošlo k podráždeniu žalúdka.

Pre zvýšený prísun medi zaraďte do svojho jedálnička: obilné klíčky, ražnú múku, nelúpanú ryžu, orechy, černice, jahody, maliny, slivky, hrozno, huby, zemiaky, mrkvu, kôrovce, mäkkýše, pečeň.
U väčšiny jedincov sa nedostatok medi neobjavuje. Suplementácia medi sa doporučuje len zriedka.


Meď

Autor článku
Kristýna Franclová
Copywriterka
Späť do slovníka
Súvisiaci tovar