Čo je vápnik
Vápnik je základný minerál, vyskytujúci sa v ľudskom organizme. V ňom je základnou súčasťou zubov a kostí. Pre telo je nevyhnutný najmä pre správnu funkciu prestupu živín bunkovými membránami a v malom množstve obieha v krvnej plazme. Nevyhnutnú úlohu má pri tvorbe hormónov a enzýmov regulujúcich trávenie a metabolizmus. Ďalej je potrebný na zaistenie normálneho prenosu medzi nervovými bunkami, pomáha k správnej krvnej zrážanlivosti, hojeniu rán a činnosti niektorých orgánov.
Vápnik a jeho vplyv na ľudský organizmus
Vápnik naše telo potrebuje pre správnu pevnosť a vývoj kostí a zubov. Okrem toho má tiež vplyv na ďalšie úlohy v našom organizme. Ovplyvňuje správnu činnosť našich svalov, podporuje činnosť nervov, reguluje rýchlosť srdcového rytmu a napomáha k správnemu tráveniu. Okrem toho obmedzuje dráždivé účinky žlčových kyselín v hrubom čreve. Podľa vedeckých štúdií má vápnik priaznivý vplyv na rakovinu čreva a jeho správny príjem dokáže znížiť jej výskyt. Vedci tiež prichádzajú s teóriou, že strava obsahujúca veľké množstvo vápnika, ako je ovocie a zelenina, môže znižovať krvný tlak podobne, ako predpisované lieky.
Vstrebávanie vápnika
Organizmus vstrebáva vápnik postupne. Aby ho bolo v krvi dostatok pre zaistenie životných funkcií, berie si ho pri nedostatku telo z kostí. Ak je vápnika odoberaté počas určitej doby viac, dôjde k zmenám kostí. Ich štruktúra začne byť porézna, kostné tkanivo začína rednúť a stane sa lomivým. V tomto stave vzniká osteoporóza. Celých 99% vápnika v našom tele je v kostiach a 1% v krvi, tento podiel je stály.
Vstrebávanie vápnika organizmom závisí na mnohých faktoroch. Vápnik sa vstrebáva za pomoci fosforu, vitamínu C, D2, horčíka, medi, fluóru a pri správnej činnosti prištítnych teliesok. Vápnik pôsobí účinnejšie s vitamínmi A, D3, F, železom, kyselinou soľnou. Pre lepšie vstrebávanie vápnika je nutné dodať telu tiež príslušné množstvo magnézia.
Ľudský organizmus zaznamenáva najlepšie vstrebávanie vápnika a tvorbe kostnej hmoty do veku 35 rokov. Vedecké štúdie dokazujú, že užívanie vápnikových doplnkov a strava bohatá na tento minerál pomáhajú udržiavať správnu hustotu a štruktúru kostí, znižovať riziko zlomenín a vznik osteoporózy u ľudí starších ako 65 rokov.
Odporúčaná denná dávka vápnika
Odporúčaná denná dávka vápnika u dospelého človeka sa podľa jednotlivých inštitúcií daných štátov líši. Kým v USA sa odporúča príjem okolo 1 000 mg pre mužov aj ženy vo veku 19-50 rokov a pre starších ľudí 1 200 mg, u nás je odporúčaná denná dávka vápnika 800 mg u dospelého muža a ženy vo veku 19-50 rokov.
Nedostatok vápnika v ľudskom organizme
Nízka hladina vápnika v ľudskom tele môže byť príčinou vzniku svalových kŕčov. Tieto príznaky nie je dobré podceňovať. Odporúčame vykonať krvný obraz, aby sa vylúčila nízka hladina vápnika v krvi a prípadne začať s užívaním doplnkov stravy.
Čo ovplyvňuje množstvo vápnika v ľudskom organizme
Príjem vápnika môžu ovplyvniť bežné pokrmy. Pozor si dajte na obilné pokrmy, ktoré majú vďaka obsahu kyseliny fytinovej odvápňovacie účinky. Ťažko rozpustná vápenato-horečnatá soľ kyseliny fytinovej sa nachádza v šupkách ovocia a aluronovej vrstve obilnín. Kyselina fytinová na seba viaže vápnik, horčík, meď, železo a zinok. Vytvorí nerozpustné zlúčeniny, vylučované stolicou a močom. Tieto účinky sú nepriaznivé pre osoby s roztrúsenou sklerózou, pretože aj najmenší úbytok týchto dôležitých minerálov oneskoruje liečebný proces.
Pre ľudský organizmus je nevyhnutný príjem enzýmu fytázu. Ten podporuje štiepenie soli kyseliny fytinovej v črevách, uvoľňuje tým zinok, horčík, meď a vápnik, ktoré sa stanú lepšie vstrebateľnými do organizmu. Úplne nevyhnutné je do jedálnička zaradiť zeleninové šťavy a surovú zeleninu. Varené potraviny enzým fytázu neobsahujú.
Príznaky nedostatku vápnika
- kŕče v svaloch
- zubné kazy
- paradentóza
- odvápnenie kostí - osteoporóza
- nervové napätie, nespavosť, neschopnosť uvoľniť sa, nevrlosť
- ťažké bolesti chrbta
Zvýšený obsah vápnika v ľudskom organizme
Nadbytok vápnika prijímaného v potrave v kombinácii s potravinovými doplnkami obsahujúcimi vápnik môže dosiahnuť až do množstva 2 500 mg. Toto množstvo je stále považované za bezpečné. Užívanie vápnika v potravinových doplnkoch môže mať negatívny vplyv na vstrebávanie iných minerálov, ako je zinok, železo alebo horčík. Vo vysokých dávkach vo forme vápnikových doplnkov môže dôjsť k vzniku obličkových kameňov. Kalcium karbonát spôsobuje zápchu a plynatosť.
Dávkovanie vápnika
- odporúčaná denná dávka vápnika je okolo 800 mg. Pri užívaní vápnikových doplnku užívajte súčasne tiež horčík
- pre správne vstrebávanie vápnika rozdeľte dávku tak, aby sa jedna dávka nepresiahla 600 mg. Vápnik odporúčame užívať pri jedle.
Potraviny bohaté na vápnik
Najbohatším zdrojom vápnika sú mliečne výrobky. Do svojho jedálnička pravidelne zaraďte mlieko, jogurt, tvaroh a syr. Väčší obsah vápnika je zaznamenaný v nízkotučných a netučných výrobkoch. Pomarančová šťava obohatená vápnikom, lososom, rybičkami v konzerve, roketou, brokolicou a mandlami majú tiež väčší obsah vápnika.
Fakty o vápniku
Vápnik vyrobený z ústričných škrupín, kostnej múčky alebo dolomitu obsahuje neprijateľné množstvo olova. Vyhnite sa preto týmto doplnkom stravy.
Vápnik je ľudským telom prijímaný pomocou vitamínu D, ktorý po slnečnom ožiarení klesá s pribúdajúcim vekom. Po tomto veku odporúčame užívať 10 mg denne v potravinovom doplnku. Najlepší je doplnok stravy obsahujúci súčasne vápnik a
vitamín D.