Ľudia často zamieňajú Hluchavku za Žihľavu. Táto rastlina je ale rozdielna v tom, že nepáli a môžete ju zbierať bez rukavíc. Ide o usušené, rezané stonky, listy a kvety hluchavky bielej.
Užívanie a dávkovanie
Z Žihľavy Hluchavky si môžete pripraviť lahodný čaj so sladkastou chuťou. Jednu až dve lyžičky drvenej byliny zalejte vriacou vodou, nechajte 15 min lúhovať a sceďte. Čaj popíjajte dvakrát denne. Jedna lyžička je v prepočte zhruba 3 až 3,5 gramu drvenej hluchavky. Po troch mesiacoch si urobte mesačnú pauzu alebo po mesačnom užívaní týždennú pauzu. Z byliny si môžete tiež pripraviť odvar pre vonkajšie použitie alebo sedací kúpeľ pri ženských problémoch.
Obecné informácie
Hluchavka je známa každému dieťaťu. Iste aj vy si pamätáte, ako ste ako malí odtrhávali kvety byliny a vycucávali z nich sladký nektár. Rastlina láka na svoju šťavu tiež medonosný hmyz a opeľovačov. Hluchavka je podobná Žihľave. Spoznáte ju podľa viacerých znakov: dorastá do výšky 20 až 60 cm a na priame, štvorhrannej lodyhe nesie jemne chlpaté listy s hrubo pílovitými okrajmi. Od mája do septembra zdobí prírodu bielymi až žltkastými kvetmi. Stretnete sa s ňou v lesoch, na rumoviskách, v priekopách, pozdĺž ciest a v neudržiavaných záhradách a parkoch.
Žihľave sa darí v Európe, Ázii, severnej Afrike a Severnej Amerike. Po celom svete rastie asi 40 druhov Hluchavky. Používa sa nielen v ľudovom liečiteľstve, ale aj v kuchyni pri príprave detoxikačných šalátov, polievok a jarných plniek. Na túto rastlinu by sme nemali vnímať ako burinu, pretože zlepšuje trávenie a odvodňuje organizmus. O jej účinkoch sa zmieňoval napríklad grécky lekár Pedanius Dioscorides, botanik Adam Lonitzer alebo renesančný lekár Pietro Andrea Mattioli.