Účinky Hluchavky
Žihľava Hluchavka je bylinou hojne využívanou v ľudovom liečiteľstve. Narazíte na ňu vo voľnej prírode a mnohými ľuďmi je považovaná za burinu. Tejto rastline by ste ale mali venovať svoju pozornosť, pretože pôsobí na mnoho zdravotných neduhov. Vyskúšať ju môžete na odvodnenie organizmu aj na podporu chuti do jedla. Zlepšuje (pred) menštruačný a menopauzálny komfort a harmonizuje trávenie. Hluchavka je cenná rastlina nielen pre ľudské zdravie, ale aj pre včelárov. Od jari do jesene dáva táto bylina včelám značné množstvo žltého nektáru.
Účinné látky
Z Hluchavky sa zbiera celá rastlina: kvet, listy a vňať. Pozrime sa bližšie, čo táto bylina obsahuje. Nachádzajú sa v nej triesloviny pre lepšie trávenie, sliz, flavonoidy, glykozidy, minerálne a stopové prvky, histamín, silice, kyslý saponín, biogénne amíny a cholín. Ľudia si z hluchavky bielej varí čaj alebo odvar, a to z čerstvej aj sušenej rastliny. Nazbierať si ju môžete pozdĺž ciest, v lesoch či v zanedbaných parkoch a záhradách.
Nežiaduce účinky
Hluchavky Hluchavka nie je toxická a neboli u nej zaznamenané žiadne vedľajšie účinky. Pri dlhodobom užívaní by ste si mali dať od Hluchavky pauzu. Jej užívanie by vždy mali skonzultovať s ošetrujúcim lekárom tehotné a dojčiace ženy a ľudia so zdravotnými problémami.
Pre koho je Hluchavka vhodná?
Hluchavku si môžu dopriať mladí ľudia aj starší ľudia. Čaj z Hluchavky chutí aj malým deťom, pretože má sladkastú chuť. Bylina je vhodná pre ľudí s nadmerným zadržiavaním vody v organizme alebo pre ľudí, ktorí trpia nechutenstvom. Pravidelne by si z nej mali pripravovať čaj ženy v menopauze alebo osoby s rozladěným trávením.
Kombinácia s ostatnými bylinami
Hluchavka sa často pridáva do bylinných zmesí. Vhodná je kombinácia s Medovkou, Ľubovníkom, Valeriánom, Chmeľom, Lavenderom, Pamajoránom, Šalviou, Kokoškou, Divíznou alebo Čiernou bazou. Zmes Hluchavky s niektorou z týchto bylín je lahodná a popíjanie takého čaju sa premení v relaxačnú záležitosť.