Živica

Späť do slovníka

Čo je živica

Živicu, ľudovo nazývanú tiež smola, produkuje rad rastlín. Najviac sa živica objavuje u ihličnatých stromov, bohatých na uhľovodíky. Táto forma živice sa využíva na výrobu lakov a lepidiel. Ďalšia forma použitia je potom do kadidiel alebo na výrobu parfumov. Okrem prírodných živíc existuje tiež veľké množstvo syntetických živíc.

Čo obsahuje živica

Živica vylučovaná stromami je hmota s veľkou viskozitou. Tvorená je celým radom prchavých látok. Najviac obsiahnuté sú v živici terpény, v ktorých sa ďalej rozpúšťajú neprchavé zložky, vďaka ktorým je potom živica lepkavá.

Niektoré druhy živice majú terpénov menšie množstvo a rozpúšťadlom je potom hlavná zložka n-heptán. Táto živica sa zvyčajne objavuje v Jeffreyove borovici. Heptán z tohto druhu borovice sa získava destiláciou. Využíva sa pre definovanie nulového bodu stupnice oktanových čísel benzínu.

Aký je význam živice v stromoch

Živica v stromoch tečie vo drevnej hmote živicovými kanálikmi a chráni stromy pri povrchovom poranení kôry a dreva. Živica chráni aj proti parazitickému hmyzu, ako je lykožrút. Ak sa hmyz dostane pod kôru stromu, začne do tohto priestoru tiecť lepkavá miazga. Hmyz sa v tejto lepkavej hmote prilepí a hmota tiež zalepí vzniknuté otvory. Každý zdravý strom je schopný sa brániť proti parazitickému hmyzu. Oslabené stromy tieto vlastnosti strácajú, pretože produkujú menšie množstvo tejto lepkavej látky a kôrovcom a inému škodlivému hmyzu ľahšie podliehajú.

Použitie živice

Živica vyniká vysokou horľavosťou. Preto sa skôr používala pre výrobu pochodní. Tvrdá živica - kopál sa dnes používa pre výrobu lakov a lepidiel. Mäkké živice s obsahom esenciálnych olejov sa využívajú pri výrobe liečiv a kadidiel.

Skamenená živica

Živica má tendenciu skamenieť. V tomto prípade sa rozdeľuje podľa podoby a to na kopál - subfosílny alebo jantár - fosílny. Jantár sa používa pri výrobe šperkov. Významnú úlohu zohráva aj v paleontológii a ďalších vedných odboroch.

Živica a jej liečivé účinky

Živica sa používa na liečbu najrôznejších zdravotných problémov. Jednotlivé liečivé byliny majú živicu bohatú na liečivé účinky. Živica sa používala už v starovekom Egypte, kde im slúžila ako prostriedok pre balzamovanie múmií. Na liečbu sa používala v Indii pre svoje protizápalové, analgetické a upokojujúce účinky.

Ajurvéda - Indická tradičná medicína, používa živicu pre liečbu boľavých kĺbov, pri horúčke, úplavici, bolesti v krku alebo pri ťažkostiach s dýchaním. Lieči sa ňou tiež problémy s pečeňou.

Ako sa získava živica

Živica sa odoberá z mladých zdravých stromov. Následne sa nechá stvrdnúť a potom sa ďalej spracováva vo farmaceutickom priemysle, v lekárstve aj v ľudovom liečiteľstve. Používa sa tiež do výživových doplnkov, nápojov aj kozmetických produktov. Zvlášť cenená je živica zo stromu Boswellia serrata, ktorá je bohatá na kyselinu boswellovú a terpény podporujúce liečbu pohybového aparátu. Kyselina boswellová pôsobí ako nesteroidné antireumatikum, nerediace krv.

Účinky živice s obsahom boswellovej kyseliny

Živica s obsahom boswellovej kyseliny sa používa pri liečbe rakoviny, pôsobí na autoimunitné ochorenia, zvyšuje hustotu svalovej hmoty, preventívne pôsobí proti migréne a bolestiam hlavy a podporuje krásny vzhľad pokožky.

Živica s obsahom boswellovej kyseliny môže s ďalšími obsahovými látkami zastaviť produkciu protizápalových látok zvaných leukotriény cestou blokácie enzýmu 5 lipooxigenázy pri endogénnej syntéze kyseliny arachidónovej.

Použitie živice v potravinárstve

V potravinárstve sa používa iba silica na výrobu alkoholických a nealkoholických nápojov. Ďalej sa používa na výrobu mliečnych výrobkov, do cukroviniek, pečiva a do želírovacích prípravkov.

Živica obsiahnutá v Šalvie lekárskej

Šalvia lékárská je poloker s typickou aromatickou vôňou. Pre liečivé účinky sa používajú čerstvé aj sušené listy a kvety. Na vonkajšie použitie sa šalvia používa ako dezinfekcia pri poranení pokožky, zápaloch alebo ako kloktadlo pri bolestiach hrdla a angíne. Je známa svojimi silnými antibakteriálnymi a antiseptickými účinkami. Používa sa v kozmetike pri výrobe kúpeľových solí, pien a zubných pást.

Listy a vňať obsahujú množstvo účinných látok. Významné sú silice typu thujon, salviolom, cineol, bornyl, gáfor, ďalej sú to potom flavonoidy, triesloviny, horčiny, saponíny, estrogénové hormóny, vitamíny skupiny B, vitamín P, amid kyseliny nikotínovej, oxy terpénové kyseliny, minerálne a hormonálne účinné látky dôležitej živice.

Živica obsiahnutá v Pakostu smradľavom

Pakost smradľavý je preslávený svojou nepríjemnou vôňou, napriek tomu sa používa pri liečbe rôznych chorôb. Pomáha pri trávení, účinkuje pri črevných ťažkostiach, lieči hnačky alebo zápaly tráviacich orgánov. Vie zastaviť krvácanie. Pakost sa používa vnútorne aj pre vonkajšiu aplikáciu. Osvedčené sú kakostové masti a obklady pre liečbu kožných problémov. Čaju a odvary sa používajú v kombinácii s ďalšími bylinkami a sú účinné svojimi močopudnými účinkami. Uplatnenie nachádzajú pri bolestiach močového mechúra a používa sa pri močových kameňoch.

Pakost smradľavý je bohatý na horčiny, silice, triesloviny, organické kyseliny, vápnik, vitamín C, vitamíny skupiny B a živice.
Živica Boswellia
Autor článku
Kristýna Franclová
Copywriterka
Späť do slovníka