Dráč

Účinky Dráča

Ker Dráč obyčajný je nápadný svojimi drobnými červenými bobuľami, ktoré sa ďalej využívajú na ďalšie účely. Ako jeho plody účinkujú? Plody Dráča podporujú činnosť pečene, normálnu funkciu dolných močových ciest a normálnu činnosť kardiovaskulárneho systému. Ako vidíte, bobule prospievajú ľudskému zdraviu, a preto by sme nemali tento ker prehliadať. Komu rastie na záhrade, ten možno ani nevie o pozitívnych vlastnostiach jeho plodov. Zrelosť plodov spoznáte podľa toho, že sa sfarbí do červena alebo tmavo modrej farby a na ich povrchu sa vytvorí ružový až fialový voskovitý film. Dozrievajú v septembri a októbri a chutia ľahko trpko až kyslasto.

Účinné látky

A aké prírodné látky sa vyskytujú v plodoch Dráča? Nachádza sa v nich vysoké percento vitamínu C a K. Plody sú tiež zdrojom minerálnych látok (vápnik, sodík a železo), antioxidantov, organických kyselín, trieslovín, živice, silíc, bielkovín a stopových prvkov. Plody Dráča našli uplatnenie najmä v ľudovom liečiteľstve.

Nežiaduce účinky

Dráč obyčajný užívajte v odporúčanej dennej dávke. Nezrelé plody obsahujú alkaloid berberín, ktorý je vo väčšom množstve jedovatý. Preto musíme dbať na ich dostatočnú zrelosť. Plody by nemali užívať tehotné a dojčiace ženy a deti. Ľudia so zdravotnými problémami by mali skonzultovať Dráča so svojím ošetrujúcim lekárom.

Pre koho je Dráč vhodný?

Plody Dráča zachutia ľuďom, ktorí radi varia a spracúvajú netradičné suroviny. Odporučiť ich môžeme osobám s nezdravým životným štýlom, s jednotvárnou stravou a so zlým stavom pokožky. Obohacujú náš jedálniček o antioxidanty, preto by si plody mali dopriať seniori a ľudia, ktorí toľko nedbajú na pravidelnú a pestrú stravu. Pochutnajú si na nich muži aj ženy.

Kombinácia s ostatnými bylinami

Plody Dráča sa zvyčajne jedia samostatne, ale môžete ich zamiešať aj do ryže, Smoothie, šalátov, cereálií, koláčov alebo jogurtu. Mnoho ľudí je konzumuje ako hrozienky.

Zdravotné účinky
  • Podporuje normálnu činnosť kardiovaskulárneho systému
  • Podporuje normálnu funkciu dolných močových ciest
  • Podporuje činnosť pečene
  • Zlepšuje stav pokožky

Kúpte si Dráč

Všetko dôležité už viete. Pokiaľ nechcete pokračovať v čítaní skôr herbárových informácií, je na čase vyskúšať produkt na vlastnej koži.
Forma produktu Kúpiť

Čo ďalšie by ste ešte mali vedieť o Dráči?

Popis Dráča

Dráč obyčajný si zamilovali hlavne záhradkári. Tento európsky ker je vysoký až 3 metre a má opadavé listy. Spoznáte ho podľa niekoľkých základných znakov, ako je hladká kôra, trojpočetné tŕne a ryhované vetvy. Listy sú dlhé 2 až 5 cm so zelenou spodnou stranou a ľahko zubatým okrajom. Táto drevina kvitne v jarných mesiacoch zlatožltými kvetmi, ktoré vydávajú silnú arómu. Kvety sa zoskupujú do dlhých hrozien a po odkvitnutí ich nahradzujú bobuľovité plody.

História a zaujímavosti

Na svete je asi 500 druhov Dráčov s opadavými aj neopadavými listami. Dorastá výšky 1 až 5 metrov a darí sa mu v miernom a subtropickom pásme. Vyskytuje sa na niekoľkých kontinentoch: v Európe, Ázii, Afrike a Severnej a Južnej Amerike. Dráč poznali už starí Gréci. V novodobej histórii sa stal strašiakom pre všetkých poľnohospodárov a v Česku došlo k jeho vyhubeniu. Uverilo sa, že prenáša hrdzu obilnú.

Ani v tomto storočí sa Dráč nepestuje účelovo. Môžete ale na neho naraziť ako na okrasný ker v parku alebo u niekoho na záhradke. Už dve lyžičky plodov denne vám dodajú nezanedbateľné množstvo vitamínov. Inšpirujte sa Irakom, kde ľudia používajú bobule v kuchyni ako prílohu k mäsu. Kto rád experimentuje, môže skúsiť z čerstvých plodov marmeládu, džem alebo sirup.

Už viete o Dráči všetko?


Výživový doplnok nie je náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí. Nie je určené pre deti do 3 rokov, tehotné a dojčiace ženy. Skladujte v suchu, chráňte pred teplom a priamym slnečným svetlom.

Vzhľadom na nariadenia Európskej únie a súčasnú legislatívu nesmieme pri produktoch uvádzať niektoré informácie. Medzi ne napríklad patria neschválené zdravotné účinky, alebo vedecké štúdie.

PlaBio s.r.o., Podzimní 1436/37, 466 02 Jablonec nad Nisou, Česká republika, IČO: 03945294