Účinky Dráča
Ker Dráč obyčajný je nápadný svojimi drobnými červenými bobuľami, ktoré sa ďalej využívajú na ďalšie účely. Ako jeho plody účinkujú? Plody Dráča podporujú činnosť pečene, normálnu funkciu dolných močových ciest a normálnu činnosť kardiovaskulárneho systému. Ako vidíte, bobule prospievajú ľudskému zdraviu, a preto by sme nemali tento ker prehliadať. Komu rastie na záhrade, ten možno ani nevie o pozitívnych vlastnostiach jeho plodov. Zrelosť plodov spoznáte podľa toho, že sa sfarbí do červena alebo tmavo modrej farby a na ich povrchu sa vytvorí ružový až fialový voskovitý film. Dozrievajú v septembri a októbri a chutia ľahko trpko až kyslasto.
Účinné látky
A aké prírodné látky sa vyskytujú v plodoch Dráča? Nachádza sa v nich vysoké percento vitamínu C a K. Plody sú tiež zdrojom minerálnych látok (vápnik, sodík a železo), antioxidantov, organických kyselín, trieslovín, živice, silíc, bielkovín a stopových prvkov. Plody Dráča našli uplatnenie najmä v ľudovom liečiteľstve.
Nežiaduce účinky
Dráč obyčajný užívajte v odporúčanej dennej dávke. Nezrelé plody obsahujú alkaloid berberín, ktorý je vo väčšom množstve jedovatý. Preto musíme dbať na ich dostatočnú zrelosť. Plody by nemali užívať tehotné a dojčiace ženy a deti. Ľudia so zdravotnými problémami by mali skonzultovať Dráča so svojím ošetrujúcim lekárom.
Pre koho je Dráč vhodný?
Plody Dráča zachutia ľuďom, ktorí radi varia a spracúvajú netradičné suroviny. Odporučiť ich môžeme osobám s nezdravým životným štýlom, s jednotvárnou stravou a so zlým stavom pokožky. Obohacujú náš jedálniček o antioxidanty, preto by si plody mali dopriať seniori a ľudia, ktorí toľko nedbajú na pravidelnú a pestrú stravu. Pochutnajú si na nich muži aj ženy.
Kombinácia s ostatnými bylinami
Plody Dráča sa zvyčajne jedia samostatne, ale môžete ich zamiešať aj do ryže, Smoothie, šalátov, cereálií, koláčov alebo jogurtu. Mnoho ľudí je konzumuje ako hrozienky.