Zoznámenie s rastlinou Dub zimný
Kto by nepoznal vyrastené Duby? Kmene týchto stromov sú obalené kôrou, ktorá vykazuje liečivé účinky. Dub zimný s českým názvom "Drnák" dosahuje výšku až 40 metrov. Na rozdiel od Dubu letného majú listy Dubu zimného stopky dlhé až 3 cm a jeho žalude nemajú takmer žiadne stopky. Pre Dub zimný je charakteristická štíhlo vajcovitá alebo nepravidelná koruna. Tento dub rastie na väčšine Česka a v miernych a subtropických pásoch Európy.
Zloženie Dubu
Vráťme sa späť k dubovej kôre. Našli by sme v nej 7 - 20 percent trieslovín, ktoré pôsobia zvieravo a dezinfekčne. Ďalej sa v nej nachádzajú fytocindné látky, antioxidačné flavonoidy, horčiny a živica.
Účinky dubovej kôry
Dubová kôra najlepšie pôsobí pri vonkajšom použití, ale dá sa z nej urobiť aj odvar, ktorý sa užíva vnútorne. Dokáže zastaviť krvácanie, vydezinfikovať ranu a vie si poradiť s poranením kože. Vyskúšať ju môžete na rany, ktoré sa zle hoja. Ďalej
- pôsobí proti zápalom a vyrážkam
- uľavuje pri svrbivých ekzémoch
- pomáha pri plesňových infekciách
- dopomáha k znižovaniu výskytu hemoroidov
- zmierňuje menštruačné krvácanie
- pomáha pri liečbe hnačky
Vedľajšie účinky dubovej kôry
Dubová kôra zvyčajne nevyvoláva pri vonkajšom užívaní žiadne alergické reakcie. Pri popíjaní dubovej kôry neprekračujte odporúčané dávkovanie, inak vám hrozí zvracanie a iné ťažkosti. Dubová kôra sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám.
Dávkovanie dubovej kôry
Do 250 ml vody vhoďte 1 - 2 lyžice dubovej kôry. Priveďte ju k varu a nechajte 15 minút odstáť. Odvar sceďte a vypite alebo si ním polievajte kožu. Na čaj stačí 1 lyžica dubovej kôry, na polievanie 2 lyžice dubovej kôry.
Spôsob použitia dubovej kôry
Čaj pite iba 1x denne. Postihnuté miesta si polievajte maximálne 2x denne.
Vhodné kombinácie
Dubovú kôru nekombinujte s žiadnou ďalšiu bylinou. Sama o sebe má dostatočne silné pôsobenie na Vaše zdravotné ťažkosti.
Iné názvy produktu
Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Quercus petraea, Quercus sessilis, Quercus sessiliflora, Quercus petraea