Sortiment

Kanna
Prášok z byliny

Kanna - Prášok z byliny
Kanna - Prášok z byliny
Kanna - Prášok z byliny
Kanna - Prášok z byliny
Kanna je sukulentná rastlina z Južnej Afriky patriaca do čeľade kosmatcovité. Svoje pevné miesto má v tradičnej ľudovej medicíne v južnej Afrike odkiaľ sa rozširuje do celého sveta. Celý popis
  = 5g        

Hlavné prednosti

  • Priamo z Južnej Afriky
  • Súčasťou domorodej kultúry
  • Známe po stáročia

Kanna (latinsky Sceletium tortuosum) je sukulentná rastlina pôvodom z Južnej Afriky, kde tiež dodnes rastie. Radí sa do čeľade kosmatcovité. Dorastá až do výšky 30 centimetrov, má však tendenciu sa rozpínať do šírky. Listyširoké 4 cm, svetlo zelené a mäsité. Kvety majú farbu bielo-žltú až svetlo oranžovú. Okvetných lístkov je veľa v tvare tenkých plátkov.

Svoje pevné stanovište má Kanna na juhu Afriky v tradičnej ľudovej medicíne. Pomaly sa ale rozširuje do celého sveta.

Juhoafrickými pastiermi, lovcami a zberačmi bola používaná už od praveku ako takzvaný modulátor nálady. Prvá zmienka o byline je z roku 1662 spísaná Janom Van Riebeeckom, ktorý popisoval prečo bylinu užívať. Tradične sa Kanna žuvala, alebo jedla sušená. Často sa tiež fajčila, alebo šňupala. Ďalším obľúbeným spôsobom bola výroba tinktúr.

Čo Kanna obsahuje?

Medzi obsiahnuté mesembrinové alkaloidy patrí hlavne mesembrin a mesembrenon. Ďalšími alkaloidmi sú mesembrenol a mesembranol. Fermentované preparáty obsahujú takzvaný delta-7-mesembrenon.

Pre extrakt z kanny je vypracovaná metóda pre testovanie účinných látok, ktorá sa nazýva Zembrin. Psychotropné účinky kanny sú založené na skutočnosti, že účinné alkaloidy tohto kríku inhibujú fosfodiesterasu 4 (PDE-4) a serotonínu.

Kanna, Autor: Tommi Nummelin Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0

Herbár

Z dôvodu nariadenie Európskej únie nemôžeme u produktu uvádzať všetky informácie. Nájdete ich spoločne s ďalšími menej dôležitými informáciami v herbári.

UPOZORNENIE

Vzhľadom k nariadením Európskej únie a súčasnej legislatíve nesmieme u produktov uvádzať niektoré informácie. Medzi ne napríklad patrí účinky iné, než schválené EÚ, zmienky o užívaní u niektorých produktov, alebo dávkovanie a vedecké štúdie.