Kanna - Prášok z byliny
Kanna - Prášok z byliny
Kanna - Prášok z byliny

Kanna
Prášok z byliny

Sceletium tortuosum, Kosmatec, Kanna, Kougoed, Sceletium tortuosum
Produkt z Kamerunu

Kanna je sukulentná rastlina z Južnej Afriky patriaca do čeľade kosmatcovité. Svoje pevné miesto má v tradičnej ľudovej medicíne v južnej Afrike odkiaľ sa rozširuje do celého sveta. Celý popis
Prihláste sa a získajte lepšiu cenu
Našim verným zákazníkom dávame lepšie ceny.
Prihlásiť sa
Kanna (latinsky Sceletium tortuosum) je sukulentná rastlina pôvodom z Južnej Afriky, kde tiež dodnes rastie. Radí sa do čeľade kosmatcovité. Dorastá až do výšky 30 centimetrov, má však tendenciu sa rozpínať do šírky. Listyširoké 4 cm, svetlo zelené a mäsité. Kvety majú farbu bielo-žltú až svetlo oranžovú. Okvetných lístkov je veľa v tvare tenkých plátkov.
Svoje pevné stanovište má Kanna na juhu Afriky v tradičnej ľudovej medicíne. Pomaly sa ale rozširuje do celého sveta.
Juhoafrickými pastiermi, lovcami a zberačmi bola používaná už od praveku ako takzvaný modulátor nálady. Prvá zmienka o byline je z roku 1662 spísaná Janom Van Riebeeckom, ktorý popisoval prečo bylinu užívať. Tradične sa Kanna žuvala, alebo jedla sušená. Často sa tiež fajčila, alebo šňupala. Ďalším obľúbeným spôsobom bola výroba tinktúr.
Čo Kanna obsahuje?
Medzi obsiahnuté mesembrinové alkaloidy patrí hlavne mesembrin a mesembrenon. Ďalšími alkaloidmi sú mesembrenol a mesembranol. Fermentované preparáty obsahujú takzvaný delta-7-mesembrenon.
Pre extrakt z kanny je vypracovaná metóda pre testovanie účinných látok, ktorá sa nazýva Zembrin. Psychotropné účinky kanny sú založené na skutočnosti, že účinné alkaloidy tohto kríku inhibujú fosfodiesterasu 4 (PDE-4) a serotonínu.
Kanna, Autor: Tommi Nummelin Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0