Kratom - Red Maeng Da Banjar, prášok z listov
Kratom - Red Maeng Da Banjar, prášok z listov
Kratom - Red Maeng Da Banjar, prášok z listov

Kratom
Red Maeng Da Banjar, prášok z listov

Mitragyna speciosa, Ithang, Kakuam, Thom
Produkt z Indonésie

Tropický strom dorastajúci do výšky až 30 metrov. Vyskytuje sa predovšetkým v Indonézii a v Thajsku. Celý popis
Medzi stromami s významnými účinkami by sme našli i takzvanú Mitragynu speciosu. Možno sa nám takto nezdá veľmi známa, mohli by sme ju poznať pod názvom Kratom. Už vieme? Áno, ide o veľmi významný tropický strom rastúci predovšetkým na území Thajska a Indonézie. Svojou výškou okolo 30 metrov patrí medzi stredne vysoké stromy. Jeho koruna je pomerne mohutná – až 5 metrov v priemere. Pokiaľ by sme chceli strom nájsť medzi ostatnými, mali by sme sa zamerať predovšetkým na jeho listy. Sú pomerne rozmerné – dlhé môžu byť až 30 cm a široké okolo 20 cm (závisí od druhu). Listy majú drobné žilky celkom štyroch rôznych farieb. Raz do roka kvitne bielymi kvetmi, ktoré môžu mať až nádych žltej farby. Hoci ide o stálozelený strom, jeho listy občas opadávajú. Môže sa tak stať v obdobiach sucha, ktoré sužujú oblasti jeho výskytu. To nás privádza k otázke – Dá sa Kratom pestovať aj u nás? Pestovanie v našich podmienkach je veľmi zložité. Kratom je totiž závislý na svojich podmienkach – horúco, vlhko a dobré podložie. Najviac mu vyhovuje humusovitá pôda. Môžeme ho teda pestovať aj u nás, avšak skôr v zimných záhradách.
Mali by sme si tiež povedať niečo o jeho histórii. Kratom je užívaný už tisícky rokov. Domorodí obyvatelia ho užívali ako pri liečbe tak aj pre jeho stimulačné a relaxačné účinky. Dokonca sa ku Kratomu viaže i skutočnosť, že otec vždy radšej vydal svoju dcéru za muža, ktorý užíva Kratom. Ópium a Marihuana totiž nemajú dobré účinky. Kratom povzbudzuje k práci, dodáva vitalitu a patričné zapálenie pre danú vec. Existencia Kratomu bola ohrozená počas ópiových vojen. Spoločne s ostatnými bol hromadne rúbaný, čo takmer spôsobilo kompletné vymiznutie tohto stromu. V Thajsku bolo jeho pestovanie zakázané až do roku 2013, kedy bol tento zákon zrušený.
Napriek tisícročnému používaniu bol Kratom poriadne popísaný až v 19. storočí. Bol to botanik Pieter Willem Korthals, kto prvýkrát kompletne popísal vzhľad a účinky Kratomu. Tomuto stromu zasvätil svoj život, pestoval ho a skúmal.
Kratom sa rozlišuje ako podľa lokalít, v ktorých rastie, tak i podľa spomenutých žiliek v listoch. Tieto žilky môžu byť buď červené, zelené, biele alebo žlté. Tiež poznáme druh menom Maeng Da. Ten je považovaný za najúčinnejší. Pestuje a šľachtí sa tak, aby mal čo najlepšie účinky. Aké látky sú za ne zodpovedné?
Zloženie Kratomu
V Kratome nájdeme dohromady viac ako dve desiatky alkaloidov. Z nich je najdôležitejší Mitragynín, ktorý predstavuje cca 66% obsahu alkaloidov v listoch.