Kratom - Yellow Jongkong, prášok z listov
Kratom - Yellow Jongkong, prášok z listov
Kratom - Yellow Jongkong, prášok z listov
Kratom - Yellow Jongkong, prášok z listov

Kratom
Yellow Jongkong, prášok z listov

Mitragyna speciosa, Ithang, Thom, Kakuam
Produkt z Indonésie

Kratom je tropický strom rastúci prevažne na území Indonézie a Thajska, kde je používaný pre svoje účinky. Celý popis
O Kratome určite mnohí z nás počuli, ale vieme to podstatné? Z botanického hľadiska ide o stredne vysoký strom dorastajúci do výšky okolo 30 metrov. Strom je podobný Kávovníku a spadá do rodu Rubiaceae. Zásadné sú jeho listy. Môžu byť až 30 cm dlhé s jemnými žilkami. Tieto žilky, spolu s oblasťou výskytu, určujú základnú sadu účinkov Kratomu. Celkom rozlišujeme zelené, biele, červené a žlté žilky. Môžeme sa stretnúť i s druhom Maeng Da. Tento druh je špeciálne šľachtený pre čo najlepšie účinky. Strom kvitne raz do roka bielymi kvetmi, ktoré postupne nadobúdajú žltkasté zafarbenie. Koruna stromu môže mať v priemere až 5 metrov. Najviac vyhovujú stromu humusovité podložia, vysoké teploty a vlhkosť. Aj preto môže byť s pestovaním v našich podmienkach problém. Kratom totiž nie je mrazuvzdorný.
Kratom , alebo tiež Mitragyna speciosa, ako sa strom latinsky označuje, má pôvod v oblastiach Indonézie (Borneo, ...) a Thajska. Môžeme sa tu tiež stretnúť s užívaním listov tohto stromu. Kratom patrí do ľudového liečiteľstva už tisícky rokov. Napriek takto dlhému používaniu bol popísaný až v 19. storočí. Urobil tak botanik Pieter Willem Korthals. Tento človek sa stal vášnivým podporovateľom tejto rastliny. Kratomy študoval celý život, popisoval ich, pestoval a publikoval ich účinky. Veľmi zaujímavá je povesť, ktorá sa ku Kratomu viaže. Údajne, keď sa nejakej žene prišli dvoriť muži, jej otec si radšej vybral toho, ktorý užíval Kratom, oproti mužom na Ópiu alebo napríklad na Marihuane. Prečo? Kratom podporuje vôľu k práci, nemení úsudok a celkovo pôsobí lepšie. Muži i ženy pracujúci na poliach ho užívali, aby lepšie zvládali prácu.
Aj napriek týmto skutočnostiam bol Kratom dlhú dobu zakázaný, nesmel sa pestovať na území Thajska. Tento zákaz bol zrušený v roku 2013, odkedy sa už môže voľne pestovať. Tomuto zákazu predchádzalo hromadné vypaľovanie a vyrúbavanie stromu počas ópiových vojen. Kratom bol vtedy takmer úplne vyhubený.
Dôležité látky v Kratome
Kratom je plný dôležitých látok, medzi ktorými sú napríklad viac než dve desiatky alkaloidov. Takmer 66% týchto alkaloidov tvorí takzvaný Mitragynín, čo je najúčinnejší alkaloid v spektre Kratomu.