Mulungu s latinským názvom Erythrina mulungu, niekedy ľudovo nazývaný Korálovec je rastlina spadajúca do čeľade bôbovitých a podčeľade motýľokvetých kríkov až stromovitých drevín, rastie niekoľko druhov v tropických oblastiach celého sveta, kde sú kultúrnymi stromami mnohých národov.
Ide teda o strom, v ojedinelých prípadoch aj krík, strednej veľkosti, ktorý vo väčšine prípadoch má tŕne či ostne. Dorastá do výšky 10 až 14 metrov. Produkuje oranžovo-červené kvietky, ktoré spravidla opeľujú kolibríky.
Niekedy sa tento strom ľudovo nazýva ako "Korálová kvetina", pretože svojou totožnou farbou okvetia pripomína oranžové koraly.
Mulungu je pôvodom z Brazílie, odkiaľ sa neskôr rozšíril až do Peru a iných tropických častí Latinskej Ameriky.
Mulungu bol oficiálne prvýkrát zaznamenaný v roku 1829. Hneď na to dostal 2 známe botanickej mená Erythrina Mulungu a Verna.
V predkolumbovských civilizáciách bol odvar z kôry tohto stromu používaný na prekonanie strachu z boja a vojnových útrap.
Veľkou zaujímavosťou je, že kôra bola, a dodnes stále je, využívaná tamojšími domorodými národmi, predovšetkým v oblastiach Amazónie, nielen ako liek, ale aj ako insekticíd na hubenie parazitov alebo ako jed na ryby.
Mulungu sa dodnes používa v Brazílii na farmaceutické účely, ku sa užíva pri poruchách nálady.
Čo Mulungu obsahuje?
Aby toho nebolo málo, tak Mulungu mimo iné obsahuje celkovo až 80 zlúčenín, ktoré majú blahodarný vplyv na náš organizmus.
Moderná medicína v mulungu objavila rad biologicky účinných látok, z ktorých najvýznamnejšie sú izoflavonoidy daidzein a phaseollin, k tomu potom ešte ďalšie alkaloidy. V experimentoch na zvieratách bol dokázaný silný anxiolytický a antikonvulzívny účinok tejto byliny, za ktorú sú zodpovedné práve erythrinové alkaloidy, najmä erytravin a erysotrin.