Sortiment
Mulungu - Drvená kôra
Mulungu - Drvená kôra
Mulungu - Drvená kôra
Mulungu - Drvená kôra

Mulungu
Drvená kôra

Erythrina mulungu, Mulungu, Coral Flower, Corticeira, Murungu
Produkt z Brazílie

Mulungu je stromom i kríkom, nazývaný "koralovou kvetinou", pochádzajúci pôvodne z Amazónie. Celý popis
Prihláste sa a získajte lepšiu cenu
Zapojte sa do vernostného programu.
Prihlásiť sa
Mulungu s latinským názvom Erythrina mulungu, niekedy ľudovo nazývaný Korálovec je rastlina spadajúca do čeľade bôbovitých a podčeľade motýľokvetých kríkov až stromovitých drevín, rastie niekoľko druhov v tropických oblastiach celého sveta, kde sú kultúrnymi stromami mnohých národov.
Ide teda o strom, v ojedinelých prípadoch aj krík, strednej veľkosti, ktorý vo väčšine prípadoch má tŕne či ostne. Dorastá do výšky 10 až 14 metrov. Produkuje oranžovo-červené kvietky, ktoré spravidla opeľujú kolibríky.
Niekedy sa tento strom ľudovo nazýva ako "Korálová kvetina", pretože svojou totožnou farbou okvetia pripomína oranžové koraly.
Mulungu je pôvodom z Brazílie, odkiaľ sa neskôr rozšíril až do Peru a iných tropických častí Latinskej Ameriky.
Mulungu bol oficiálne prvýkrát zaznamenaný v roku 1829. Hneď na to dostal 2 známe botanickej mená Erythrina Mulungu a Verna.
V predkolumbovských civilizáciách bol odvar z kôry tohto stromu používaný na prekonanie strachu z boja a vojnových útrap.
Veľkou zaujímavosťou je, že kôra bola, a dodnes stále je, využívaná tamojšími domorodými národmi, predovšetkým v oblastiach Amazónie, nielen ako liek, ale aj ako insekticíd na hubenie parazitov alebo ako jed na ryby.
Mulungu sa dodnes používa v Brazílii na farmaceutické účely, ku sa užíva pri poruchách nálady.
Čo Mulungu obsahuje?
Aby toho nebolo málo, tak Mulungu mimo iné obsahuje celkovo až 80 zlúčenín, ktoré majú blahodarný vplyv na náš organizmus.
Moderná medicína v mulungu objavila rad biologicky účinných látok, z ktorých najvýznamnejšie sú izoflavonoidy daidzein a phaseollin, k tomu potom ešte ďalšie alkaloidy. V experimentoch na zvieratách bol dokázaný silný anxiolytický a antikonvulzívny účinok tejto byliny, za ktorú sú zodpovedné práve erythrinové alkaloidy, najmä erytravin a erysotrin.
 
Nemôžete spať? Vieme, ako na zdravý spánok!
16.marca 2018
Spánok je neodmysliteľnou súčasťou našich životov. Dostatočný spánok nám dodá veľa energie a pozitívnej nálady. Pokiaľ Vás ale trápi neustála únava a nemôžete večer zaspať, prečítajte si, akú dodržiavať spánkovú hygienu a aké bylinky pôsobí na nespavosť! Zobraziť viac
Ako skladovať bylinky
12.februára 2018
Bylinky používame na dochucovanie jedál, liečbe rôznych zdravotných neduhov a posilnenie tela a ducha. Viete ale ako bylinky správne skladovať, aby nestratili svoju arómu, prvotriednu akosť a liečivé vlastnosti? Zobraziť viac
Postupy sušenia potravinových doplnkov
12.februára 2018
Potravinové doplnky dodávajú organizmu živiny, ktoré neprijme v dostatočnej miere z bežnej stravy. Priaznivo ovplyvňujú naše zdravie a môžu pôsobiť ako prevencia pred chorobou, alebo podporiť existujúcu liečbu. Premýšľali ste ale nad tým, ako sa také potravinové doplnky vyrábajú? Používajú sa na to rôzne metódy sušenia, ktoré sú šetrné k účinným látkam. Prezradíme vám, na akom princípe jednotlivé princípy fungujú. Zobraziť viac
Zatočte s bolesťou prírodnou cestou - bylinkami!
24.januára 2018
Bolesť nás dokáže ochromiť a vyradiť z bežnej prevádzky. Nenechajte sa jej ovládnuť a vyzbrojte sa bylinkami, ktoré potlačia bolesť a navráti Vám stratenú rovnováhu. Vymeňte chemické lieky za bylinky s minimom nežiaducich účinkov a zatočte s migrénou a rôznymi bolesťami tela. Zobraziť viac
Od baby korenárky k moderným analytickým metódam
01.decembra 2017
Moderná doba je zvedavá a analytická. Nestačí len skúsenosti našich babičiek a moderných bylinkárov. Chceme všetko vedieť presne. Skúmame, z čoho sa byliny skladajú, koľko a akých látok obsahujú a ktoré z nich a v akom množstve sú nám vlastne prospěné. Zobraziť viac