Orechy ako významná súčasť stravy
Orechy sú plody či jedlé semená kríkov a stromov a ich obal tvorí tvrdá šupka alebo škrupina. Rastú vo všetkých kútoch sveta a niektorým druhom sa darí aj na našom území. Orechy sú neoddeliteľnou súčasťou ľudskej stravy už od praveku a aj v dnešnej dobe majú svoje nezastupiteľné miesto v našich jedálničkoch, pretože obsahujú živiny a antioxidanty.
Vplyv orechov na ľudské zdravie
O prospešnosti orechov na ľudské zdravie bola vypracovaná rad odborných štúdií. Tie preukázali, že orechy pôsobia pozitívne na srdce, krvný tlak, nervovú sústavu a hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Orechy tiež chránia bunky pred škodlivými radikálmi a znižujú riziko výskytu rakoviny. Ďalej majú protizápalové účinky, podieľa sa na priechodnosti ciev a zvyšujú sexuálnu potenciu. Orechy tiež zlepšujú funkcie mozgu, zvyšujú tvorbu červených krviniek a posilňujú imunitu.
Druhy orechov
Existuje niekoľko druhov orechov. Všetky majú spoločné to, že obsahujú kvalitné bielkoviny a vysoký podiel tukov s omega-3 mastnými nenasýtenými kyselinami. V obchodoch narazíte najčastejšie na vlašské orechy, lieskové oriešky, kešu orechy, arašidy, mandle, pekanové orechy, pistácie, para orechy a makadamové orechy.
Uskladnenie orechov
Pre krátkodobé uskladnenie orechov vložte jadrá orechov do uzatvárateľnej nádoby na suché a tmavé miesto. Pre dlhodobé uskladnenie orechov nasypte jadrá orechov do plastových či sklenených nádob s viečkom a uložte ich do chladu. V chladničke Vám takto vydržia až 4 mesiace, v mrazničke až 12 mesiacov. Orechy môžete zavariť aj v pohároch, čím vydržia chutné až niekoľko rokov.
Cenné látky v orechoch
Orechy sú dôležitým zdrojom cenných látok a organizmus zásobujú biotínom, kyselinou listovou, niacínom, fytosterolom, tiamínom a antioxidantmi, ktoré spomaľujú starnutie, chránia bunky pred poškodením a pôsobí protizápalovo. Z minerálov v nich nájdete horčík, selén, zinok, mangán, draslík a fosfor, z vitamínov A, E, B a D.