Právenka latnatá - Extrakt 10:1 v prášku
Právenka latnatá - Extrakt 10:1 v prášku
Právenka latnatá - Extrakt 10:1 v prášku
Právenka latnatá - Extrakt 10:1 v prášku

Právenka latnatá
Extrakt 10:1 v prášku

Andrographis paniculata, Andrographis paniculata, měkýn latnatý, Právenka latnatá
Produkt z Indie

Andrographis paniculata je liečivá bylinka pochádzajúca z Ajurvédy. Klinické štúdie preukázali, že táto bylinka naozaj funguje. Celý popis
Objednejte do 16:00 a doručíme ve streda 28.3.
Prihláste sa a získajte lepšiu cenu
Našim verným zákazníkom dávame lepšie ceny.
Prihlásiť sa
Andrographis paniculata, slovensky Právenka latnatá, je liečivá bylina s dlhoročnou históriou nielen v ázijských kultúrach. Užívanie Právenky pochádza z Ajurvédy. Hovorí sa, že je svojimi posilňujúcimi účinkami podobná Echinacey. Naviacadaptogén, protinádorové účinky a je to antioxidant. V krajinách Škandinávie sa Právenka používa na liečbu prechladnutia, infekcie horných dýchacích ciest, chrípke aj bežnú prevenciu. Štúdie preukázali, že ochraňuje pečeň. Na liečbu hepatitídy, gastrointestinálnej poruchy a ďalším infekciám sa používa v Indii a Číne. Má výraznú horkú chuť, ktorá dlho pretrváva v ústach.
Pôvodne vyrastala v Indii a na Srí Lanke. Pestovanie bolo rozšírené do Južnej a Juhovýchodnej Ázie. Bylina dorastá až do 110 cm. Listy sú dlhé okolo 8 cm a na šírku 2,5 cm. Stonka je štíhla tmavo zelenej farby. Kvety sú malé a rastú v trsoch. Malé kapsulyplodom, široké len niekoľko málo milimetrov a dlhé 2 cm. Kapsuly obsahujú po dozretí malé, žltohnedé semienka. Vyžaduje tiež ale slnko a dostatok tepla. V letných mesiacoch môže byť vonku či v skleníku. V zimných mesiacoch naopak vnútri vo svetlejšie, studenej miestnosti alebo v zimnej záhrade s teplotou 10-15 stupňov. Zbiera sa vňať začiatkom júna a suší sa v tieni a teplote okolo 30 stupňov.
Čo Právenka latnatá obsahuje?
Andrographis obsahuje horčiny-deoxyandrographolidy, andrographolidy, neoandrographolidy.
Aké má bylinka účinky na naše telo?
Právenka obsahuje zlúčeniny, ktoré veľmi dobre fungujú ako analgetikum, antitrombotikum, antipyretikum či na zníženie hladiny cukru v krvi (glykémie). Svoje použitie má aj pri vírusových ochoreniach horných dýchacích ciest a infekčnej hepatitíde typu B. Ďalej sa užíva ako hepatoprotektívum po infekčnej hepatitíde, otrave liekmi a chemickými látkami.
Dávkovanie
Vo fytoterapii sa užíva 300 mg – 600 mg extraktu 1x až 3x denne. Podľa Buhnerovho protokolu: Dávka 400 mg tohoto extraktu 3x denne.
Spôsob užitia
Prášok rozmiešame vo vode a vypijeme.
Aké má Právenka nežiaduce účinky?
Tehotné ženy by sa mali konzumácii úplne vyhnúť. Ojedinele sa môžu objaviť tráviace ťažkosti, vracanie, hnačka, či búšenie srdca a závraty.