Nadchne oranžovo-žltou farbou. Čo vlastne je Betakarotén?
Beta karotén je takzvaný karotenoid. Sfarbený je atraktívnou oranžovo-žltou farbou. Nájdeme ho v mnohých druhoch ovocia a zeleniny. Vďaka nemu majú svoju typickú farbu. Pigmenty sú zdraviu prospešné a majú svoj dôležitý význam.
V prírode môžeme nájsť viac ako
700 rôznych karotenoidov. V ľudskej strave sa nachádza až 10 % z nich, pričom v
plazme a tkanivách cicavcov bolo doposiaľ objavených okolo
20 karotenoidov. Hlavné karotenoidy v plazme sú
luteín, lykopén, alfakarotén a už spomínaný
beta karotén.
Prvýkrát bol betakarotén izolovaný už v 19. storočí
Odkiaľ je odvodený názov beta karotén? Pochádza zo spojenia gréckeho slova "beta" a latinského slova "carota" Tomuto názvu vďačíme vedcovi H. Wachenroderovi, ktorý beta karotén prvýkrát izoloval z mrkvy už v roku 1831. Chemický vzorec C40H56 bol objavený až neskôr, konkrétne v roku 1907.
Účinne pôsobí na regeneráciu očí a na čo je ešte dobrý betakarotén?
Prospešný vplyv beta karoténu na ľudské zdravie je všeobecne známy už dlhé roky. Blahodarne pôsobí v koži ako ochrana pred ultrafialovým žiarením. Vďaka týmto účinkom sa beta karotén stáva veľmi populárnym doplnkom stravy najmä v jarných a letných mesiacoch. Ďalšou významnou funkciou beta karoténu môže byť jednoduchá premena vitamínu A v ľudskom tele. Ale pozor. Vo vysokých dávkach hrozí nebezpečenstvo predávkovania!
Významný smer tejto látky dali experimentálne modely, ktoré u beta karoténu potvrdili možnosť prevencie niektorých typov rakoviny. Aktívne totiž podporuje vznik špecifických antigénov združených s nádorom. Má vplyv na reguláciu metabolizmu cytochrómu P 450, inhibíciu procesov vedúcich k nestabilite chromozómov vplyvom na apoptózu, inhibíciu metabolizmu arachidónovej kyseliny a mnoho ďalších biologických procesov, ktoré sú stále skúmané v laboratóriách.
Beta karotén je významným antioxidantom, ktorý neutralizuje škodlivé radikály. Účinne stimuluje imunitný systém. Blahodarne pôsobí na funkciu zraku. Je teda vhodný pre ľudí, ktorí často namáhajú svoje oči sledovaním televízie, prácou na počítači alebo dlhým riadením vozidla.
Existuje niekoľko spôsobov, ako prijať beta karotén do organizmu
- prirodzeným zdrojom v potravinách prispievajú v hodnote 2 - 5 mg na osobu a deň
- pridané látky v potravinách prispievajú v hodnote 1 - 2 mg na osobu a deň
- užívaním doplnkov stravy
Kombináciou jednotlivých zdrojov je zdraviu prospešné 3 - 7 mg betakaroténu na osobu a deň. Maximálna odporúčaná dávka betakaroténu môže byť až 10 mg, v závislosti na ročnom období a pestrosti jedálnička.
Kde všade je beta karotén obsiahnutý?
Karotény sa prirodzene vyskytujú v rastlinných zdrojoch. Nájsť ho však môžeme v malej miere aj v živočíšnych zdrojoch, ako je žĺtok, losos a maslo. Najbohatšími zdrojmi beta karoténu sú karotka, papája, mango, marhule, nektárinky, špenát, broskyne, hrach, kel, brokolica a žerucha. Beta karotén nie je rozpustný vo vode, ale v tukoch.
Množstvo beta karoténu na 100 g potraviny
Vedeli ste, že 100 g mrkvy obsahuje toľko beta karoténu, že si z neho telo vyrobí až trojnásobok dennej dávky vitamínu A? A aké sú ďalšie významné plodiny, čo sa obsahu karoténu týka?
- Mrkva 3g
- Petržlen 5g
- Špenát 6g
Beta karotén a nežiaduce účinky. Je potrebné sa obávať zdravotných komplikácií?
Nežiaduce účinky beta karoténu môžu nastať pri požití viac ako 20 mg na osobu a deň. Pri užívaní doplnkov stravy s obsahom betakaroténu čítajte pozorne príbalový leták. Prijateľná maximálna dávka v podobe umelých doplnkov stravy je 6 mg (10 000 IU) Pri tejto dávke nehrozia nežiaduce účinky. Predávkovanie beta karoténu sa prejaví zažltnutím kože v oblasti chodidiel, hlavy a dlaní. Tieto príznaky odznejú po vysadení karoténov zo stravy.