Čo sú éterické oleje
Éterické oleje sú vonné látky, získavané z rastlín. Najviac éterických olejov mávajú rastliny v listoch, plodoch alebo koreňoch. Ich najčastejšie využitie je v aromaterapii, ďalej potom v prírodnej kozmetike, masážnych olejoch, eko-drogérii aj v prírodných parfumoch. Najvýznamnejšie účinky éterických olejov v alternatívnej medicíne sa využívajú v aromaterapii, čiže liečbe pomocou vôní. Tieto oleje majú relaxačné a stimulujúce účinky.
Éterické oleje a ich liečivé účinky
Éterickými olejmi sa lieči už po tisícročia. Pôvod aromaterapie siaha už do dávneho staroveku. Už vtedy nimi ľudia liečili najrôznejšie neduhy ľudského tela a mysle. Prírodné éterické oleje milovali predovšetkým starí Egypťania, ktorí ich pridávali do vonných kúpeľov aj pre aromamasáže. K masážnym olejom sa používajú predovšetkým éterické oleje z cyprusov alebo santalového
dreva.
Ako sa získavajú éterické oleje
Éterické oleje sa získavajú zo sekrečných buniek siličnatých rastlín. Každá rastlina obsahuje iný počet aj veľkosť sekrečných buniek. Z každej rastliny možno získať rôzne množstvo esencie. Napríklad u klinčekov tvorí esencie 12%, u ruže je to len 0,075%. Tieto okolnosti výrazne ovplyvňujú cenu jednotlivých olejov. Pre získanie oleja z rastliny sa používa hneď niekoľkých metód. Najvhodnejšia je destilácia, avšak u rastlín, ktoré majú málo esencie, by táto metóda bola príliš nákladná.
Spôsoby získania éterických olejov:
- destilácia
- lisovanie
- macerácia
- extrakcia
- enfleurage
Získanie esenciálnych olejov pomocou destilácie
Destilácia sa vykonáva zahrievaním vody, do ktorej sú ponorené časti rastliny. Pri zahriatí vody na 40 - 60 °C sa začínajú v rastlinných častiach rozpraskávat siličnaté bunky a uvoľnia svoj obsah do vody. Pri bode varu dochádza k vypareniu vody spolu s esenciou cez trubičku do chladnejšej nádoby. V nádobe začne para kondenzovať späť na vodu, na ktorej sa začne objavovať mastný film, čo je vzniknutý éterický olej.
Ostatné ťažké látky zostávajú v destilovanej vode, ktorá sa ďalej používa pre liečivé účinky psychiky a kožných problémov. V terminológii tejto vode hovoríme Kvetová voda. Jej vôňa je však zastretá a často voní ako sušené bylinky alebo seno.
Získanie esenciálnych olejov pomocou lisovania
Ak má rastlina veľa silíc, potom je vhodné využiť metódu lisovania. Táto metóda je veľa používaná u citrusov. Rastlinný materiál sa veľkým tlakom lisuje, až popraskajú sekrečné bunky, uvoľňujúce esenciu. K lisovaniu sa používajú kovové dosky, vyvíjajúce proti sebe tlak. Esenciálny olej zostane na povrchu vlisovanej tekutiny. Keď majú rastliny málo sekrečných buniek, olej sa z nich neuvoľní. Pre metódu lisovania sa používajú výhradne BIO rastliny, aby nedošlo ku vniknutiu jedovatých látok a pesticídov do esenciálneho oleja.
Získanie esenciálnych olejov pomocou macerácie
Macerovanie sa vykonáva spôsobom, kedy sa rastlina ponorí do oleja a nechá sa štyri až šesť týždňov lúhovať na tmavom a teplom mieste. Ak je rastlina odolná vyšším teplotám, možno proces urýchliť zahrievaním oleja vo vodnej kúpeli. Pri macerácii vzniká silná koncentrovaná tekutina, ktorá sa nedá použiť priamo z fľaštičky, ale musí sa pred použitím nariediť.
Získanie esenciálnych olejov pomocou extrakcie
Pokiaľ je v rastline obsiahnuté veľké množstvo siličnatých buniek alebo je krehká pre destiláciu, prichádza na rad metóda extrakcie. Esencia sa týmto spôsobom získa pomocou organických rozpúšťadiel, ako je etanol, petroléter, hexán či benzín. Ponorením rastliny do niektorej z týchto látok sa uvoľní silice a ďalšie látky. Niekedy sa tu uvoľní tiež vosky, ktoré nie sú žiaduce. Tie sa odstránia vložením do teplého liehu. Následných zmrazením sa esencia vyčistí od nežiaducich látok, vrátane rozpúšťadiel. Výsledný produkt je nazývaný Absolue, to znamená, že výsledný olej je absolútny, teda 100%.
Získanie esenciálnych olejov pomocou enfleurage
Enfleurage je prapôvodný postup získania esenciálneho oleja. Na dosku sa nanesie väčšia vrstva rastlinného alebo živočíšneho tuku, na neho sa rozloží rastlina a nechá sa odpočívať niekoľko dní. Potom sa plátky vymenia za nové a celý proces sa opakuje, kým nie je tuk prevoňaný esenciou. Celá zmes sa rozmieša v alkohole pri izbovej teplote. Esenciálny olej sa tu rozpustí, tuk sa odfiltruje. Alkohol sa nechá vypariť a zostane konečný čistý esenciálny olej, opäť Absolue, ako je tomu u extrakcie.
Éterické oleje v súčasnej alternatívnej medicíne
Sila éterických olejov, čiže tiež esenciálnych olejov, je základnou zložkou modernej aromaterapie. Používajú sa predovšetkým pre:
Aromatické kúpele - liečivá kúpeľ vzniká pridaním niekoľkých kvapiek éterického oleja. Pri kúpaní v horúcej vode olej vdychujeme, pričom ich sila pôsobí aj na pokožku tela. Aromatické kúpele sa používajú pre celkovú relaxáciu tela, upokojenie mysle po hektickom dni alebo pre odbúranie nahromadeného stresu.
Aromatické masáže - éterické oleje sa používajú pre celkovú upokojujúcu masáž tela alebo pre jednotlivé časti. Tu sa užívajú konkrétne oleje, ktoré majú pozitívny vplyv nielen na psychiku, ale aj na zdravie. Pre uvoľnenie mysle sa používajú éterické oleje zo santalového
dreva a cyprusov. Ďalšie éterické oleje dokážu stimulovať krvný obeh a lymfatický systém, uvoľňujú svaly, zmierňujú opuchy, navodzujú pocit relaxácie a odbúravajú stres a napätie.
Aromatické inhalácie - táto alternatívna medicína pomáha redukovať stres a napätie. Odbúrava časté bolesti hlavy, navodzuje pocit relaxácie a celkovej duševnej pohody. Inhalácia éterických olejov môže byť vykonávaná pomocou difuzéra alebo aromalampy. Rovnako sa niekoľko kvapiek éterického oleja pridáva do inhalátora.
Éterické oleje a ich vlastnosti
Prírodné éterické oleje sa používajú na liečbu zdravotných a psychických ťažkostí. Najčastejšie používané oleje sú použité z:
- Eukalyptu - pomáha pri respiračných ochoreniach, uvoľňuje horné dýchacie cesty pri nádche, alergii a chrípke. Zmierňuje svalové napätie. Pri použití v kozmetike šetrne čistí pokožku.
- Levandule - upokojuje myseľ, pomáha pri nespavosti, zaisťuje hlbší spánok. Esenciálny olej sa používa na liečbu kožných problémov, ako je vyrážka a akné.
- Harmanček - používa sa pri úzkostných stavoch, pomáha pri liečbe depresií. Upokojuje podráždenú myseľ.
- Bergamot - upokojuje nervový systém, uvoľňuje potlačované úzkosti, pomáha pri poruchách trávenia, bolestiach v krku a pri výskyte akné.
- Pačuli - lieči dlhodobú nespavosť, navodzuje celkové uvoľnenie pri spánku. Má tiež antiseptické účinky, ktoré liečia hnačky a zvracanie. Dobre hojí kožné poranenia.
- Ružové drevo - uvoľňuje celkové napätie, upokojuje pokožku pri svrbivých vyrážkach. Lieči akné. Používa sa aj pri chorobách srdca, prejavujúcich sa zvýšenou tepovou frekvenciou.
- Mäta - podporuje sústredenosť, navodzuje pocit pohody. Odbúrava dlho nahromadený stres a psychické napätie. Lieči sa ňou depresie a tlmí zlosť.
- Tea tree - esenciálne oleje z tejto rastliny sa používajú pre zlepšenie imunitného systému, lieči najrôznejšie kožné problémy, ako sú ekzémy, psoriáza alebo akné. Oleje sa používajú aj pri gynekologických problémoch.
- Citrón - vyniká svojimi antibakteriálnymi a antivírusovými účinkami, preto je neoddeliteľnou súčasťou pri liečbe kožných a infekčných ochorení.
Pre koho sú éterické oleje určené?
Prírodné a bio éterické oleje tvoria spolu s rastlinnými olejmi základ aromaterapie. Táto metóda je celosvetovo uznávanou ako zdravotnou a prevenčnou terapiou pre všetky vekové kategórie. Liečiť sa nimi dajú najrôznejšie zdravotné neduhy, bez vedľajších účinkov. Kontraindikácie môžu nastať iba v prípade použitia konkrétnych olejov, na ktoré má jedinec alergiu alebo u tehotných žien, ktoré môžu byť citlivejšie na liečivé účinky týchto olejov.
Na záver
Esenciálne oleje sú luxusným koncentrátom vonných zložiek rastlín a pre ich stopercentnú prírodnú receptúru je potrebných mnoho častí z určitej rastliny. U kvalitného éterického oleja však stačí použiť dve kvapky do difuzéra a prevonia celý priestor. Neodporúča sa použitie syntetických olejov, ktoré nemajú požadované liečivé účinky, ako práve prírodné éterické oleje.